Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

K poučení a zábavě - 140 let muzea v Českých Budějovicích (pouze do 29.10.)

Výstava
Datum konání:
od: 9.5.2017
do: 29.10.2017

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

Expozice "K poučení a zábavě - 140 let muzea v Českých Budějovicích" vznikla u příležitosti založení první muzejní instituce na jihu Čech. Jednotlivé fondy se prezentují ukázkami nejstarších přírůstků, medailony donátorů a významných muzejních pracovníků, nechybí dobové dokumenty a korespondence, ukázky původních expozic či uložení sbírkových předmětů, portréty ředitelů muzea nebo stavební plány budovy.

První muzea v moderním slova smyslu vznikala na našem území od počátku 19. století, nejprve v zemských metropolích, v průběhu století i v dalších větších městech. V první polovině roku 1877 ustavili zámožní budějovičtí měšťané Musejní spolek a městská rada schválila stanovy nového městského muzea. Muzeum řídil správní výbor, v němž zasedaly významné osobnosti zdejšího politického, hospodářského a kulturně-společenského života. Muzeum sídlilo nejprve v domě č. p. 16 na náměstí, později se sbírky přestěhovaly do domu U Tří korun vedle radnice, kde byly zpřístupněny veřejnosti. Základem původního sbírkového fondu se staly dokumenty a historické památky uložené původně na radnici, dary předních měšťanských rodin i budějovických rodáků pobývajících v cizině, podstatnou část fondu tvoří archeologické nálezy z výzkumu mohyl v Plavu.

Roku 1888 se muzeum rozdělilo na dvě části, Průmyslové muzeum s kreslírnou a modelovnou a Přírodovědné a uměleckoprůmyslové muzeum, v jejichž čele stáli samostatní kustodi. Příliv sbírkových předmětů v 90. letech 19. století si vynutil výstavbu moderní novorenesanční budovy, která byla slavnostně otevřena 11. 7. 1903. V roce 1927 muzeum převzalo sbírky Diecézního musea a o rok později vznikla při muzeu Vlastivědná společnost historická.

Za okupace byli čeští zaměstnanci propuštěni, stálé expozice zrušeny a výstavní sály přeměněny na skladiště. Expozice se znovu otevřely veřejnosti roku 1947. V 50. a 60. letech teď už Krajské vlastivědné muzeum přebíralo sbírkové fondy ze zrušených městských muzeí v Horní Plané, Trhových Svinech, Lišově či Třeboni, vznikaly nové stálé expozice přírodních věd a historie a na tvrzi Žumberk u Nových Hradů vznikla expozice jihočeského lidového nábytku. Od roku 1979 převzalo Jihočeské muzeum do správy strážní domek koněspřežní železnice v Mánesově ulici, který byl po rekonstrukci v roce 1992 zpřístupněn veřejnosti.

Ve správě muzea se v současné době nalézá kolem 800 000 sbírkových předmětů z oboru přírodních a společenských věd, pracuje zde celá řada specializovaných klubů a kroužků a instituce vydává pravidelně čtyři odborné časopisy.

Expozici lze navštívit od 9. května do 29. října 2017 denně (kromě pondělí), včetně svátků od 9:00 do 17:30.

 Vstupné: základní (25 Kč), snížené (15 Kč), rodinné (55 Kč)

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
25.4.2017

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.10.2023

Houby mykologicky zajímavých lokalit na Táborsku (fotografická výstava)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova