Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Keltové na jihu Boiohaema

Výstava
Datum konání:
od: 8.5.2024
do: 5.1.2025

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Výstava představuje archeologické doklady Keltů v jižních Čechách, tj. vybrané archeologické nálezy z doby halštatské a laténské.

Návštěvníci se nejprve seznámí s životem lidí v době železné na našem území, s jejich ekonomikou, řemesly, výtvarným projevem i s náboženstvím. V hlavním výstavním sále jsou prezentovány vybrané významné archeologické nálezy ze sídlištních lokalit, z pohřebišť i depotů. Výstava je dále doplněna např. modelem pohřbu velmože s dvoukolovým vozem (z časně laténského období), audiovizuální projekcí (kinosál a dotyková obrazovka) nebo edukačními prvky. QR kódy slouží k přesměrování na anglické mutace výstavních textů.

Na výstavě jsou představeny nejnovější archeologické nálezy z doby železné (800 př. n. l. až zlom letopočtu) z jižních Čech, kdy zde sídlil první historicky doložený národ ve střední Evropě – Keltové. Vystaveny jsou vzácné artefakty místní provenience i importy ze vzdálených koutů Evropy nalezené na našem území, některé z nich přitom dosud vystaveny nebyly. Představené nálezy jsou pro názornost zasazeny do každodenního života tehdejších obyvatel, akcentován je i jejich symbolický význam. Výstava představuje náš region jako významnou součást území osídleného Kelty.

Výstava je koncipována jako soubor drobných archeologických příběhů, které mají za cíl posloužit jako platforma pro další vzdělávání návštěvníků. Vedle narativní linie je proto kladen důraz na pochopení metody multidisciplinárního archeologického výzkumu. Výjimečné i běžné nálezy jsou prezentovány v kontextu nejnovějších vědeckých výsledků archeologie pozdního pravěku, a to popularizační formou, která umožní dopad na co nejširší veřejnost.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
25.3.2024

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

28.6.2024

České Budějovice na náladových fotografiích

Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
5.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Světáci)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova