Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Masožravky na terase

Výstava
Datum konání:
od: 3.9.2022
do: 11.9.2022

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Srdečně vás zveme na prodejní výstavu masožravých rostlin, která se koná ve dnech 3. - 11. 9. 2022 na terase Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, vždy od 9:00 do 17:30 hodin. Otevřeno je i v pondělí 5. 9.! Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout desítky druhů masožravých rostlin ze všech kontinentů. K výstavě jsou mj. připraveny i dvě komentované prohlídky (3. 9. a 10. 9.).

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Všechny naše masožravé rostliny pěstujeme s láskou a největší péčí tak, aby všem dělaly jen samou radost. Doufáme, že se návštěvníkům bude výstava líbit a kromě krásného zážitku a nových znalostí si s sebou domů odnesou třeba i svou vysněnou masožravou kytičku,“ říkají k výstavě její autoři Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý.

Dominantou této výstavy jsou dvacetileté exempláře špirlic rodu Sarracenia z mokřadů Severní Ameriky a mucholapky rodu Dionaea. Ty umí lapit kořist za pouhých 0,5 vteřiny, což je nejrychlejší viditelný pohyb v rostlinné říši.

Kromě těchto výjimečných exemplářů si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout i masožravé liány Nepenthes s velkými pastmi z deštných lesů jihovýchodní Asie, dále rosnatky rodu Drosera od nejmenších (tzv. trpasličích rosnatek) z Austrálie až po jednu z největších rosnatek světa – Rosnatku královskou Drosera regia z jižní Afriky.

K vidění jsou dále tučnice Pinguicula ze suchých oblastí Mexika či velmi vzácné heliamfory Heliamphora rostoucí na nepřístupných místech Stolových hor ve Venezuele.

Za pozornost rozhodně stojí i vodní i terestrické bublinatky Utricularia, které lapají kořist pod zemí a pod vodní hladinou. Na výstavě nechybí ani velmi vzácná Aldrovandka měchýřkatá, která loví drobný vodní hmyz a korýše do smršťujících se listů.

Nebudou chybět ani české masožravé rostliny jako například Rosnatka okrouhlolistá Drosera rotundifolia a řada dalších.

Autoři výstavy

Autory výstavy jsou Markéta Aubrechtová a její partner Martin Dlouhý. Markéta Aubrechtová se věnuje pěstování masožravých rostlin již více než 20 let a za tuto dobu nasbírala stovky druhů a kříženců těchto rostlin. Aktuálně má její sbírkový a prodejní skleník na Borku u Českých Budějovic rozlohu 312 m². Markéta Aubrechtová je rostlinná fyzioložka a dokáže proto v praxi uplatnit své profesní znalosti tak, aby rostliny co nejvíce prosperovaly.

Spolu se svým partnerem Martinem Dlouhým rostliny vystavuje a prodává na veletrzích a specializovaných výstavách nejen po celé České republice. Účastní se i velmi prestižních zahraničních akcí, například mezinárodní výstavy orchidejí v Drážďanech, Vídni či Budapešti. V současné době pracují Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý na novém projektu CarniForYou, který již brzy představí veřejnosti.

Autoři budou během výstavy osobně přítomni v muzeu a návštěvníci se jich tak mohou zeptat na dotazy, které je ohledně masožravých rostlin zajímají. Lze si také nechat poradit s výběrem rostlin do bytu, na zahradu, k jezírku nebo do rašeliniště.

Komentované prohlídky výstavy (3. 9. a 10. 9.)

Zveme Vás na dvě komentované prohlídky výstavy určené pro všechny věkové kategorie, které se uskuteční v sobotu 3. září od 14:00 hodin a v sobotu 10. září od 14:00 hodin. Výstavou vás provede její autorka Markéta Aubrechtová. Prohlídku není nutné předem rezervovat, pí Aubrechtová se ujme zájemců přímo na výstavě.

Vstupné na výstavu

  • základní: 60 Kč
  • snížené: 30 Kč
  • rodinné: 130 Kč

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
12.8.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

16.4.2024

Obraz Jana Žižky v jihočeských pověstech (Jan Šimánek)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
20.4.2024

Mezinárodní den památek 2024

České Budějovice
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova