Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Masožravky na terase

Výstava
Datum konání:
od: 3.9.2022
do: 11.9.2022

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Srdečně vás zveme na prodejní výstavu masožravých rostlin, která se koná ve dnech 3. - 11. 9. 2022 na terase Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, vždy od 9:00 do 17:30 hodin. Otevřeno je i v pondělí 5. 9.! Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout desítky druhů masožravých rostlin ze všech kontinentů. K výstavě jsou mj. připraveny i dvě komentované prohlídky (3. 9. a 10. 9.).

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Všechny naše masožravé rostliny pěstujeme s láskou a největší péčí tak, aby všem dělaly jen samou radost. Doufáme, že se návštěvníkům bude výstava líbit a kromě krásného zážitku a nových znalostí si s sebou domů odnesou třeba i svou vysněnou masožravou kytičku,“ říkají k výstavě její autoři Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý.

Dominantou této výstavy jsou dvacetileté exempláře špirlic rodu Sarracenia z mokřadů Severní Ameriky a mucholapky rodu Dionaea. Ty umí lapit kořist za pouhých 0,5 vteřiny, což je nejrychlejší viditelný pohyb v rostlinné říši.

Kromě těchto výjimečných exemplářů si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout i masožravé liány Nepenthes s velkými pastmi z deštných lesů jihovýchodní Asie, dále rosnatky rodu Drosera od nejmenších (tzv. trpasličích rosnatek) z Austrálie až po jednu z největších rosnatek světa – Rosnatku královskou Drosera regia z jižní Afriky.

K vidění jsou dále tučnice Pinguicula ze suchých oblastí Mexika či velmi vzácné heliamfory Heliamphora rostoucí na nepřístupných místech Stolových hor ve Venezuele.

Za pozornost rozhodně stojí i vodní i terestrické bublinatky Utricularia, které lapají kořist pod zemí a pod vodní hladinou. Na výstavě nechybí ani velmi vzácná Aldrovandka měchýřkatá, která loví drobný vodní hmyz a korýše do smršťujících se listů.

Nebudou chybět ani české masožravé rostliny jako například Rosnatka okrouhlolistá Drosera rotundifolia a řada dalších.

Autoři výstavy

Autory výstavy jsou Markéta Aubrechtová a její partner Martin Dlouhý. Markéta Aubrechtová se věnuje pěstování masožravých rostlin již více než 20 let a za tuto dobu nasbírala stovky druhů a kříženců těchto rostlin. Aktuálně má její sbírkový a prodejní skleník na Borku u Českých Budějovic rozlohu 312 m². Markéta Aubrechtová je rostlinná fyzioložka a dokáže proto v praxi uplatnit své profesní znalosti tak, aby rostliny co nejvíce prosperovaly.

Spolu se svým partnerem Martinem Dlouhým rostliny vystavuje a prodává na veletrzích a specializovaných výstavách nejen po celé České republice. Účastní se i velmi prestižních zahraničních akcí, například mezinárodní výstavy orchidejí v Drážďanech, Vídni či Budapešti. V současné době pracují Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý na novém projektu CarniForYou, který již brzy představí veřejnosti.

Autoři budou během výstavy osobně přítomni v muzeu a návštěvníci se jich tak mohou zeptat na dotazy, které je ohledně masožravých rostlin zajímají. Lze si také nechat poradit s výběrem rostlin do bytu, na zahradu, k jezírku nebo do rašeliniště.

Komentované prohlídky výstavy (3. 9. a 10. 9.)

Zveme Vás na dvě komentované prohlídky výstavy určené pro všechny věkové kategorie, které se uskuteční v sobotu 3. září od 14:00 hodin a v sobotu 10. září od 14:00 hodin. Výstavou vás provede její autorka Markéta Aubrechtová. Prohlídku není nutné předem rezervovat, pí Aubrechtová se ujme zájemců přímo na výstavě.

Vstupné na výstavu

  • základní: 60 Kč
  • snížené: 30 Kč
  • rodinné: 130 Kč

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
12.8.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

10.6.2023

Válka a vojenství v době Jana Žižky

Památník Jana Žižky z Trocnova a Archeoskanzen Trocnov (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
16.6.2023

Trocnovské divadelní slavnosti 2023 (Na správné adrese)

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
28.7.2023

Trocnovské divadelní slavnosti 2023 (Když se zhasne)

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova