Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Osobnosti Novohradska

Výstava
Datum konání:
od: 24.6.2022
do: 30.10.2022

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Výstava představuje víc než dvacítku osobností spjatých s Novohradskými horami. Zaměřuje se na toto jihočeské příhraničí se zřetelem na oblast vymezenou městy Nové Hrady a Kaplice. Připomíná vybrané rodáky a také ty, které na toto česko-rakouské pomezí zavedla jejich profesní kariéra. Jména některých z nich jsou dnes neprávem skoro zapomenuta. Škála oborů a pole působností těchto lidí jsou velmi pestré. Jejich počiny si stojí za to připomenout. Pojďme si představit vybrané představitele vrchnostenské správy, jejich úředníky a spolupracovníky, ale také místní učitele, duchovní, spisovatele, lékaře, podnikatele v automobilovém průmyslu a státníka.

Jak vypadalo hyalitové sklo? Kde stála vzorová škola celé Habsburské monarchie? Věděli jste, že Novohradsko ukrývá dvě nejstarší přírodní rezervace v pevninské Evropě nebo že v Českých Budějovicích měli překladiště dříví i Buquoyové? K čemu sloužily tzv. železné rechle a kde je nechali Buquoyové postavit? Jaký novohradský rodák se významně zasloužil o blahořečení Anežky České? Kde vzniklo vůbec první vlastivědné muzeum Šumavy a Novohradských hor a kde na Novohradsku najdeme památný kámen spisovatele Adalberta Stiftera? Věděli jste, že se v Nových Hradech narodil významný průkopník lázeňství a tvůrce vůbec první chemicko-diagnostické laboratoře v českých zemích a že je toto město rodištěm světově proslulého automobilového podnikatele, jehož syn je spojen s fungováním nejznámější české automobilky?

Návštěvníci se dozvědí, čím se proslavili a o co se zasloužili např. Jan Nepomuk Buquoy, Jiří František Buquoy, Theodor Wagner, Anton Teichl, Ferdinand Kindermann, Franz Steinko, Benno Karlez, Sigismund Bredl, Karl Jaenig, Karel František Průcha, Josef Gangl, Fritz Huemer-Kreiner, Johann Oppolzer, Carl Hahn a Thomas Klestil.

Informace o jejich životě a působení doplňují obrázky, fotografie a reprodukce dokumentů ze sbírek Jihočeského muzea a třinácti spolupracujících institucí či jednotlivců, stejně jako historické pohlednice Nových Hradů, Horní Stropnice, Benešova nad Černou, Kaplice a dalších příhraničních obcí, odkud vzpomínané osoby pocházely nebo kde působily.

Jednotlivé medailony doprovází vybrané sbírkové předměty, které souvisejí s danou osobností či oborem jejího působení. K vidění tak bude novohradské hyalitové sklo, knihy nebo ukázky liturgických textilií a náčiní. Do výstavy byly dále zapůjčeny např. ukázky plakátové tvorby německého automobilového koncernu Auto Union, u jehož založení a fungování byl jeden z novohradských rodáků. Výstava potěší všechny zájemce o regionální historii a vlastivědu jižních Čech s přihlédnutím k jejich nejjižnější části.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
2.6.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

24.5.2024

MUZEJNÍ NOC 2024

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
24.5.2024

"Druhý" život Jana Žižky

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova