Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Osobnosti Novohradska

Výstava
Datum konání:
od: 24.6.2022
do: 30.10.2022

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Výstava představuje víc než dvacítku osobností spjatých s Novohradskými horami. Zaměřuje se na toto jihočeské příhraničí se zřetelem na oblast vymezenou městy Nové Hrady a Kaplice. Připomíná vybrané rodáky a také ty, které na toto česko-rakouské pomezí zavedla jejich profesní kariéra. Jména některých z nich jsou dnes neprávem skoro zapomenuta. Škála oborů a pole působností těchto lidí jsou velmi pestré. Jejich počiny si stojí za to připomenout. Pojďme si představit vybrané představitele vrchnostenské správy, jejich úředníky a spolupracovníky, ale také místní učitele, duchovní, spisovatele, lékaře, podnikatele v automobilovém průmyslu a státníka.

Jak vypadalo hyalitové sklo? Kde stála vzorová škola celé Habsburské monarchie? Věděli jste, že Novohradsko ukrývá dvě nejstarší přírodní rezervace v pevninské Evropě nebo že v Českých Budějovicích měli překladiště dříví i Buquoyové? K čemu sloužily tzv. železné rechle a kde je nechali Buquoyové postavit? Jaký novohradský rodák se významně zasloužil o blahořečení Anežky České? Kde vzniklo vůbec první vlastivědné muzeum Šumavy a Novohradských hor a kde na Novohradsku najdeme památný kámen spisovatele Adalberta Stiftera? Věděli jste, že se v Nových Hradech narodil významný průkopník lázeňství a tvůrce vůbec první chemicko-diagnostické laboratoře v českých zemích a že je toto město rodištěm světově proslulého automobilového podnikatele, jehož syn je spojen s fungováním nejznámější české automobilky?

Návštěvníci se dozvědí, čím se proslavili a o co se zasloužili např. Jan Nepomuk Buquoy, Jiří František Buquoy, Theodor Wagner, Anton Teichl, Ferdinand Kindermann, Franz Steinko, Benno Karlez, Sigismund Bredl, Karl Jaenig, Karel František Průcha, Josef Gangl, Fritz Huemer-Kreiner, Johann Oppolzer, Carl Hahn a Thomas Klestil.

Informace o jejich životě a působení doplňují obrázky, fotografie a reprodukce dokumentů ze sbírek Jihočeského muzea a třinácti spolupracujících institucí či jednotlivců, stejně jako historické pohlednice Nových Hradů, Horní Stropnice, Benešova nad Černou, Kaplice a dalších příhraničních obcí, odkud vzpomínané osoby pocházely nebo kde působily.

Jednotlivé medailony doprovází vybrané sbírkové předměty, které souvisejí s danou osobností či oborem jejího působení. K vidění tak bude novohradské hyalitové sklo, knihy nebo ukázky liturgických textilií a náčiní. Do výstavy byly dále zapůjčeny např. ukázky plakátové tvorby německého automobilového koncernu Auto Union, u jehož založení a fungování byl jeden z novohradských rodáků. Výstava potěší všechny zájemce o regionální historii a vlastivědu jižních Čech s přihlédnutím k jejich nejjižnější části.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
2.6.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

2.6.2023

Trocnovské divadelní slavnosti 2023 (Lock-Downův syndrom aneb Hlavně klid) - ZMĚNA PŘEDSTAVENÍ

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
10.6.2023

Válka a vojenství v době Jana Žižky

Památník Jana Žižky z Trocnova a Archeoskanzen Trocnov (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
16.6.2023

Trocnovské divadelní slavnosti 2023 (Na správné adrese)

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova