Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

S Podšumavanem na dvou kolech

Výstava
Datum konání:
od: 18.5.2016
do: 8.1.2017

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

Patříte k milovníkům historických bicyklů? Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích spolu s Českým klubem velocipedistů pro vás společně připravili výstavu historických kol.

"S Podšumavanem na dvou kolech“ je název výstavy, která mapuje historii organizované cyklistiky v Českých Budějovicích od jejího počátku  ve 2. polovině osmdesátých let 19. století, až po současnost.
Hlavní téma výstavy se zaměřuje na Český klub velocipedistů – Podšumavan, jehož historie se začala psát již roku 1910. Pro návštěvníky jsou připraveny ukázky nejstarších vysokých kol z osmdesátých let 19. století, dámská a pánská kola prezentující vývojovou řadu celého dvacátého století, sportovní kola i kola vojenská. Celkem zde bude vystaveno více než 50 jízdních kol, včetně unikátních sběratelských kousků. Výstavu pořádá Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích spolu s Českým klubem velocipedistů – Podšumavan, který zapůjčil většinu vystavených exponátů.

Podšumavan

Od svého založení se tento spolek aktivně zapojoval nejen do propagace cyklistického sportu ve městě, ale i do širšího českého společenského hnutí vůbec.  Součástí klubu byl i vyhlášený tamburašský sbor, který účinkoval při nejrůznějších akcích pořádaných ve městě. Nezapomenutelné byly například tradiční mikulášské a silvestrovské zábavy, slavnosti staročeského vinobraní či samostatné hudební produkce. Činnost Podšumavanu na dlouhou dobu přerušila druhá světová válka. Opětovně byl obnoven až v roce 1989. I nadále se členové klubu zúčastňují různých akcí pořádaných městem a dalšími institucemi.

Kontaktní osoba:
Hana Švejkarová
Datum zveřejnění:
5.5.2016

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

13.12.2023

Vánoční koncert v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
14.12.2023

Zpívání vánočních koled na schodech v muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova