Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

S tím se muší něco udělat - 95 let Národopisného sdružení

Výstava
Datum konání:
od: 3.12.2020
do: 2.5.2021

Místo konání:
Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)

Výstava připomínající existenci zájmového klubu působícího při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích již téměř jedno celé století, který významně ovlivnil nejen jihočeskou lidovou kulturu a její roli v historickospolečenském kontextu, ale i stál u zdroje vzniku jihočeského národopisu coby samostatného vědeckého oboru a jeho sbírkotvorné a dokumentační koncepce.

Spustit virtuální prohlídku. (otevře se v novém okně)

 

                         

V letošním roce 2020 si Národopisné sdružení při Jihočeském muzeu připomíná neuvěřitelných 95 let od svého založení. Během jeho bohaté historie se v něm vystřídalo mnoho nadšenců, zájemců o jihočeský národopis a historii vůbec a sdružení také vychovalo a inspirovalo bezpočet historiků, folkloristů, lidových tvůrců, řemeslníků a umělců. Právě jejich zásluhou se nám zachovalo mnoho informací o jihočeském regionu, jeho lidovém oděvu, zvykosloví, písních, tancích, stravě i řemeslech a profesích, významných písmácích a osobnostech i důležitých místních událostech. 

Největší zásluhou Národopisného sdružení byla a stále je snaha o realistické vidění historie, vyloučení romantických a zkreslených představ  o  životě lidí na venkově i městech v  minulosti, snaha o systematičnost  sběrů  a  třídění jednotlivých poznatků.  I proto se často stávali jeho významní členové pomocníky a pravou rukou českých etnografů. Ačkoli se původní název, podoba a činnost sdružení léty mění a pochopitelně dochází k přirozené generační výměně, předmět zájmu zůstal naštěstí stejný: popularizovat jihočeský národopis, inspirovat a vychovávat své „ starší i mladší “ okolí k zájmu o svou zemi, svůj region, své předky a jejich tradice.

Národopisné sdružení patří k jednomu z mála zájmových uskupení z oblasti regionální lidové kultury tohoto typu v republice zaměřující se na aktivní rozvíjení a ochranu lidových tradic. Současně i svou vlastní tvořivostí tyto tradice nejen zachraňuje, ale své teoretické i praktické poznatky a zkušenosti obětavě dál předává všem, kterým krása a paměť jihočeské kultury není lhostejná. 

Představí se zde minulost i současnost Sdružení i jeho významné osobnosti. Své místo a prostor budou mít i současní lidoví tvůrci, kteří se podílejí na nárůstu povědomí o jihočeském regionu a jeho bohatých tradicích.

Specifika muzejního prostředí má poskytnout návštěvníkům i umocnění atmosféry období vánočních a velikonočních svátků a snad bude i inspirací pro mladší generaci.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
24.11.2020

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
17.8.2024

Žumberská slavnost řemesel 2024

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)
23.8.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Dívčí válka)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova