Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

S tím se muší něco udělat - 95 let Národopisného sdružení

Výstava
Datum konání:
od: 3.12.2020
do: 2.5.2021

Místo konání:
Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)

Výstava připomínající existenci zájmového klubu působícího při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích již téměř jedno celé století, který významně ovlivnil nejen jihočeskou lidovou kulturu a její roli v historickospolečenském kontextu, ale i stál u zdroje vzniku jihočeského národopisu coby samostatného vědeckého oboru a jeho sbírkotvorné a dokumentační koncepce.

Spustit virtuální prohlídku. (otevře se v novém okně)

 

                         

V letošním roce 2020 si Národopisné sdružení při Jihočeském muzeu připomíná neuvěřitelných 95 let od svého založení. Během jeho bohaté historie se v něm vystřídalo mnoho nadšenců, zájemců o jihočeský národopis a historii vůbec a sdružení také vychovalo a inspirovalo bezpočet historiků, folkloristů, lidových tvůrců, řemeslníků a umělců. Právě jejich zásluhou se nám zachovalo mnoho informací o jihočeském regionu, jeho lidovém oděvu, zvykosloví, písních, tancích, stravě i řemeslech a profesích, významných písmácích a osobnostech i důležitých místních událostech. 

Největší zásluhou Národopisného sdružení byla a stále je snaha o realistické vidění historie, vyloučení romantických a zkreslených představ  o  životě lidí na venkově i městech v  minulosti, snaha o systematičnost  sběrů  a  třídění jednotlivých poznatků.  I proto se často stávali jeho významní členové pomocníky a pravou rukou českých etnografů. Ačkoli se původní název, podoba a činnost sdružení léty mění a pochopitelně dochází k přirozené generační výměně, předmět zájmu zůstal naštěstí stejný: popularizovat jihočeský národopis, inspirovat a vychovávat své „ starší i mladší “ okolí k zájmu o svou zemi, svůj region, své předky a jejich tradice.

Národopisné sdružení patří k jednomu z mála zájmových uskupení z oblasti regionální lidové kultury tohoto typu v republice zaměřující se na aktivní rozvíjení a ochranu lidových tradic. Současně i svou vlastní tvořivostí tyto tradice nejen zachraňuje, ale své teoretické i praktické poznatky a zkušenosti obětavě dál předává všem, kterým krása a paměť jihočeské kultury není lhostejná. 

Představí se zde minulost i současnost Sdružení i jeho významné osobnosti. Své místo a prostor budou mít i současní lidoví tvůrci, kteří se podílejí na nárůstu povědomí o jihočeském regionu a jeho bohatých tradicích.

Specifika muzejního prostředí má poskytnout návštěvníkům i umocnění atmosféry období vánočních a velikonočních svátků a snad bude i inspirací pro mladší generaci.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
24.11.2020

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

9.10.2023

Výstava hub (KONÁNÍ POTVRZENO!)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova