Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Střípky z Doudlebska

Výstava
Datum konání:
od: 12.6.2016
do: 30.9.2016

Místo konání:
Augustiniánský klášter Borovany

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Klub tradic Borovany pro vás společně připravili malé setkání s tradicemi Doudlebska.

Výstava „Střípky z Doudlebska“ se zaměřuje se na tradice Doudlebska, konkrétně na kroje a zpracování lnu a vlny. Koná se v klášteře v Borovanech a potrvá od 12. června do 30. září 2016.
Srdečně Vás zveme do
Augustiniánského kláštera v Borovanech na prohlídku této národopisné výstavy.

Pro návštěvníky otevřeno: červen, září 9-12:00, 13-16:00; červenec, srpen 9-12:30, 13-17:30

http://www.borovansko.cz/

„Doudlebský lid je dobrý, konservativní, držící se zvyků, tradic ba ještě i místy nářečí. Lid ten je ve svých potřebách skromný, jako vůbec celá jeho povaha a jednání.“  

(Krojová družina doudlebská)

Doudlebsko je nejjižnější český národopisný region. Na severu sousedí s Blaty, na jihu jej ohraničuje Šumava a kdysi částečně poněmčelé Novohradsko. Nachází se na území mezi Vltavou a Malší, kde se v minulosti sbíhaly Vitorazská a Linecká stezka, a v pahorkatinné oblasti v okolí Ločenic, Todně a Strážkovic. Na východě sahá do povodí Stropnice až za Borovany a Trhové Sviny, na jih za Pořešín a Besednici a na západě až k oblastem při Vltavě - do okolí Kleti, kde významnými oblastmi jsou takzvané Záhorácko a Závodácko - tedy okolí Zlaté Koruny a okolí Křemže.  Doudlebsko zasahuje na území okresů Český Krumlov a České Budějovice.
Doudlebsko je nejsvéráznější oblast jižních Čech. Doznívalo tu ještě podvědomí staré kmenové odlišnosti a dosud doznívá zvláštní nářečí.
Je to nejen oblast formanů, ale i značně residuálních zvyků a obyčejů (např. v masopustních koledách včetně koledy šavlové) i písní a tanců, se kterými se dodnes setkáváme nejen v terénu, ale i v podání  skvělých doudleb-ských folklórních souborů  Doudlebanu a Doudlebánku ( Doudleby), Radosti ( Kamenný Újezd ) a českobudějovického Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit.
Doudlebsko okouzluje dodnes nejen krásnými kroji, ale i svými vyhlášenými oku i jazýčku lahodícími hnětýnkami  i „ušatými“ koláči.

Doudlebský kroj byl prostý a jednoduchý. Ženy nosily košili s rukávci, nejčastěji červenou sukni s kapsářem a množstvím spodniček, šněrovačku v barvě sukně a přes ramena barevný hedvábný šátek. Mužský kroj tvořily „praštěnky“ (žluté jelenicové kalhoty ke kolenům), modré pletené punčochy, střevíce s přezkou, krátký nebo dlouhý kabátek, v zimě kožich, „podštok“ (vysoký klobouk z prasečích chlupů). Chloubou mužského kroje byl široký opasek, s pevným terčem vpředu a s jemnou bělavou výšivkou. Doudlebské kroje (ženské i mužské) známe ve třech časově vyhraněných fázích a architektonicky typické jsou zde stavby roztroušených samot (a statků), často podobných rakouským „vierkantům"; stará dřevěná architektura se štítovými dřevy v podobě skřížených koňských hlav zanikla poměrně nedávno.

Není náhodou, že místem výstavy jsou půvabné Borovany.  Borovanští se o své doudlebské tradice a dědictví poctivě starají. Právě zde vzniklo jedno z prvních poválečných folklórních setkání – festival Doudlebsko tančí a zpívá v roce 1958, který pokračuje dodnes v rámci borovanského Borůvkobraní.

Více na: http://muzeumcb-cz.doyle.netservis.cz/odborna-pracoviste/regionalni-odborne-pracoviste-pro-lidovou-kulturu/cena-hejtmana-jihoceskeho-kraje-za-zachovani-a-rozvoj-lidovych-tradic/folklorni-soubor-doudleban/

zdroj: Regionální odborné pracoviště pro lidovou kulturu Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; https://cs.wikipedia.org/wiki/Doudlebsko

 

 

Kontaktní osoba:
Hana Švejkarová
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
2.6.2016

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.12.2023

Adventní čas v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova