Střípky z Doudlebska

ProgramVýstavyStřípky z Doudlebska

Střípky z Doudlebska

Výstava
Datum konání:
od: 12.6.2016
do: 30.9.2016

Místo konání:
Augustiniánský klášter Borovany

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Klub tradic Borovany pro vás společně připravili malé setkání s tradicemi Doudlebska.

Výstava „Střípky z Doudlebska“ se zaměřuje se na tradice Doudlebska, konkrétně na kroje a zpracování lnu a vlny. Koná se v klášteře v Borovanech a potrvá od 12. června do 30. září 2016.
Srdečně Vás zveme do
Augustiniánského kláštera v Borovanech na prohlídku této národopisné výstavy.

Pro návštěvníky otevřeno: červen, září 9-12:00, 13-16:00; červenec, srpen 9-12:30, 13-17:30

http://www.borovansko.cz/

„Doudlebský lid je dobrý, konservativní, držící se zvyků, tradic ba ještě i místy nářečí. Lid ten je ve svých potřebách skromný, jako vůbec celá jeho povaha a jednání.“  

(Krojová družina doudlebská)

Doudlebsko je nejjižnější český národopisný region. Na severu sousedí s Blaty, na jihu jej ohraničuje Šumava a kdysi částečně poněmčelé Novohradsko. Nachází se na území mezi Vltavou a Malší, kde se v minulosti sbíhaly Vitorazská a Linecká stezka, a v pahorkatinné oblasti v okolí Ločenic, Todně a Strážkovic. Na východě sahá do povodí Stropnice až za Borovany a Trhové Sviny, na jih za Pořešín a Besednici a na západě až k oblastem při Vltavě - do okolí Kleti, kde významnými oblastmi jsou takzvané Záhorácko a Závodácko - tedy okolí Zlaté Koruny a okolí Křemže.  Doudlebsko zasahuje na území okresů Český Krumlov a České Budějovice.
Doudlebsko je nejsvéráznější oblast jižních Čech. Doznívalo tu ještě podvědomí staré kmenové odlišnosti a dosud doznívá zvláštní nářečí.
Je to nejen oblast formanů, ale i značně residuálních zvyků a obyčejů (např. v masopustních koledách včetně koledy šavlové) i písní a tanců, se kterými se dodnes setkáváme nejen v terénu, ale i v podání  skvělých doudleb-ských folklórních souborů  Doudlebanu a Doudlebánku ( Doudleby), Radosti ( Kamenný Újezd ) a českobudějovického Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit.
Doudlebsko okouzluje dodnes nejen krásnými kroji, ale i svými vyhlášenými oku i jazýčku lahodícími hnětýnkami  i „ušatými“ koláči.

Doudlebský kroj byl prostý a jednoduchý. Ženy nosily košili s rukávci, nejčastěji červenou sukni s kapsářem a množstvím spodniček, šněrovačku v barvě sukně a přes ramena barevný hedvábný šátek. Mužský kroj tvořily „praštěnky“ (žluté jelenicové kalhoty ke kolenům), modré pletené punčochy, střevíce s přezkou, krátký nebo dlouhý kabátek, v zimě kožich, „podštok“ (vysoký klobouk z prasečích chlupů). Chloubou mužského kroje byl široký opasek, s pevným terčem vpředu a s jemnou bělavou výšivkou. Doudlebské kroje (ženské i mužské) známe ve třech časově vyhraněných fázích a architektonicky typické jsou zde stavby roztroušených samot (a statků), často podobných rakouským „vierkantům"; stará dřevěná architektura se štítovými dřevy v podobě skřížených koňských hlav zanikla poměrně nedávno.

Není náhodou, že místem výstavy jsou půvabné Borovany.  Borovanští se o své doudlebské tradice a dědictví poctivě starají. Právě zde vzniklo jedno z prvních poválečných folklórních setkání – festival Doudlebsko tančí a zpívá v roce 1958, který pokračuje dodnes v rámci borovanského Borůvkobraní.

Více na: http://muzeumcb-cz.doyle.netservis.cz/odborna-pracoviste/regionalni-odborne-pracoviste-pro-lidovou-kulturu/cena-hejtmana-jihoceskeho-kraje-za-zachovani-a-rozvoj-lidovych-tradic/folklorni-soubor-doudleban/

zdroj: Regionální odborné pracoviště pro lidovou kulturu Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; https://cs.wikipedia.org/wiki/Doudlebsko

 

 

Kontaktní osoba:
Hana Švejkarová
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
2.6.2016

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.10.2020

Houby Blanského lesa a jižního Předšumaví (fotografická výstava)

Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
16.10.2020

ZRUŠENO!!! MUZEJNÍ NOC 2020

Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
17.10.2020

Archeoskanzen Trocnov - Mezinárodní den archeologie a Zvonařství ve středověku a dnes

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)