Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Svět loutek a jejich kamarádů

Výstava
Datum konání:
od: 28.5.2016
do: 31.8.2016

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

„Svět loutek a jejich kamarádů“ je název výstavy, která představí bohatost a rozmanitost divadelní sbírky Jihočeského muzea, a která byla v posledních letech prezentována pouze okrajově.

Návštěvníci se tedy mohou těšit například na ukázky loutek a divadelních dekorací, tradičních kočovných marionetářů z konce 19. století a první poloviny 20. století, loutky a drobné rekvizity k rodinným loutkovým divadélkům, pocházející z produkce firmy Antonín Münzberg, firmy JEKA Jana a Elišky Králových, ale i podomácku vyráběné loutky od jihočeských řezbářských tvůrců. Oko nejednoho návštěvníka jistě potěší ukázka Velkého rodinného Štapferova divadla z roku 1925. K nejstarším exponátům prezentovaným na výstavě patří rodinné divadlo s porcelánovými loutkami z první poloviny 19. století, s nímž si kdysi hrávala šlechta na zámku v Římově. Vedle loutek budou na výstavě k vidění i hračky pro děti z fondu jihočeského národopisu a z historických sbírek Jihočeského muzea.
Tým autorů se zaměřil i na malé návštěvníky a přímo ve výstavě vytvořil malý herní koutek, který jistě využijí nejen děti, ale i hraví dospělí. Ti všichni si zde mohou zahrát divadlo pro sebe i své blízké s připravenými papírovými a magnetickými divadélky, případně si vyrobit loutku z připravených šablonek, kterou si budou moci odnést domů na památku z výstavy. 
Výstava Svět loutek a jejich kamarádů si neklade za cíl představit sbírku v historickém kontextu, ale je spíše malou ochutnávkou pokladů z depozitářů Jihočeského muzea před realizací stálé expozice jihočeského loutkářství, kterou pro své návštěvníky Jihočeské muzeum připravuje.
Výstava Svět loutek a jejich kamarádů je i nosným tématem letošní Muzejní noci, která proběhne 27. května 2016 v netradičním čase od 17.00 – 22.00 hodin v prostorách Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Pro návštěvníky této akce plné zábavy a her je tento den a čas vstup do celého muzea zdarma.
 

Kontaktní osoba:
Hana Švejkarová
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
13.5.2016

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.12.2023

Adventní čas v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova