Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

V práci a vědění jest naše spasení (150 let gymnázia J. V. Jirsíka)

Výstava
Datum konání:
od: 12.9.2018
do: 13.1.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Před 150 lety se zrodilo v Českých Budějovicích z iniciativy vlastenecky působícího biskupa Jana Valeriána Jirsíka české gymnázium, které odstartovalo novou epochu českého národního školství ve městě, ovládaném politicky a hospodářsky německým etnikem. U příležitosti tohoto jubilea připravilo Jihočeské muzeum výstavu, která má dokumentovat nejen historii tohoto ústavu v období od roku 1868 až do počátku 90. let 20. století, ale poukázat rovněž na osobnost jejího zakladatele a v neposlední řadě i na profesory a studenty, spjaté se školou ve sledované historické etapě.

Celá výstava je rozdělena do dvou samostatných částí. V prvním bloku (vstupní chodbě) se nachází hmotné a písemné památky na mnohostrannou kulturně společenskou a sociálně vlasteneckou činnost již zmiňovaného biskupa J. V. Jirsíka, jenž patřil v první polovině 19. století mezi nejvýznamnější velikány českého národního života nejen v rámci krajského města, ale celého jihočeského regionu. Nechybí zde ani připomínka čtyř vybraných absolventů, kteří se výrazněji zapsali do politického nebo kulturně společenského dění v Čechách. Jedná se o prezidenta Emila Háchu, poslance Národního shromáždění Františka Kroihera, literáta Otokara Mokrého a biskupa Šimona Bártu.

Druhá část v přilehlém sále je již věnována samotnému gymnáziu od jeho založení, přes důležité historické mezníky nejen v dějinách školy až po začátek moderní éry ústavu po listopadových událostech roku 1989. Návštěvník se zde může mimo jiné seznámit například s originálními dokumenty k založení ústavu, mnoha tably a fotografiemi ve vztahu ke školní i volnočasové činnosti profesorů a studentů, učebnicemi a dalšími dobovými archivními materiály, vážícími se k problematice výuky a v neposlední řadě i s didaktickými pomůckami a školními potřebami, používanými v daném dobovém kontextu. Rozšiřující informace a doplňující materiál v elektronické podobě pak poskytuje zvídavějšímu návštěvníkovi ještě speciální dotykový infokiosek.Prezentované exponáty, dokumenty a fotografie pocházejí nejen ze sbírek Jihočeského muzea, ale byly zapůjčeny i partnerskými institucemi a rovněž soukromými osobami, především pak bývalými absolventy nebo profesory Gymnázia J. V. Jirsíka. Právě bez těchto ochotných zapůjčitelů, z nichž mnozí prožili nejkrásnější studentská či učitelská léta na tomto ústavu, by se oslavy jeho kulatého jubilea nemohly plnohodnotně uskutečnit. Výstavu, jejíž název se vztahuje k nápisu (citátu) na fasádě budovy, v níž Jirsíkovo gymnázium sídlí již od roku 1903, lze navštívit v Jihočeském muzeu od 12. září 2018 až do 13. ledna 2019.

Událost na Facebooku.

 

Kniha "Galerie vybraných absolventů Jirsíkova gymnázia v Českých Budějovicích"

Během výstavy bude na recepci muzea v prodeji zcela nová publikace vydaná u příležitosti 150. výročí založení Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka. Kniha autora Jiřího Cukra vydaná nakladatelstvím Veduta nese název "Galerie vybraných absolventů Jirsíkova gymnázia v Českých Budějovicích". Krátkými životopisnými medailonky jsou v ní představeni vybraní význační absolventi, kteří na tomto ústavu odmaturovali. K lepší orientaci v knize slouží připojené rejstříky – maturitní, místní (rodných obcí) a oborový (profesní). Na vernisáži výstavy 11. 9. 2018 od 17:00 hodin v hlavní budově muzea proběhne zároveň křest této publikace za účasti autora Jiřího Cukra i vydavatele a kmotra knihy Bohumíra Němce. Případní zájemci si mohou nechat knihu podepsat. Prodejní cena: 140 Kč.

 

              

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
20.10.2018

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

16.4.2024

Obraz Jana Žižky v jihočeských pověstech (Jan Šimánek)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
20.4.2024

Mezinárodní den památek 2024

České Budějovice
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova