Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

V práci a vědění jest naše spasení (150 let gymnázia J. V. Jirsíka)

Výstava
Datum konání:
od: 12.9.2018
do: 13.1.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Před 150 lety se zrodilo v Českých Budějovicích z iniciativy vlastenecky působícího biskupa Jana Valeriána Jirsíka české gymnázium, které odstartovalo novou epochu českého národního školství ve městě, ovládaném politicky a hospodářsky německým etnikem. U příležitosti tohoto jubilea připravilo Jihočeské muzeum výstavu, která má dokumentovat nejen historii tohoto ústavu v období od roku 1868 až do počátku 90. let 20. století, ale poukázat rovněž na osobnost jejího zakladatele a v neposlední řadě i na profesory a studenty, spjaté se školou ve sledované historické etapě.

Celá výstava je rozdělena do dvou samostatných částí. V prvním bloku (vstupní chodbě) se nachází hmotné a písemné památky na mnohostrannou kulturně společenskou a sociálně vlasteneckou činnost již zmiňovaného biskupa J. V. Jirsíka, jenž patřil v první polovině 19. století mezi nejvýznamnější velikány českého národního života nejen v rámci krajského města, ale celého jihočeského regionu. Nechybí zde ani připomínka čtyř vybraných absolventů, kteří se výrazněji zapsali do politického nebo kulturně společenského dění v Čechách. Jedná se o prezidenta Emila Háchu, poslance Národního shromáždění Františka Kroihera, literáta Otokara Mokrého a biskupa Šimona Bártu.

Druhá část v přilehlém sále je již věnována samotnému gymnáziu od jeho založení, přes důležité historické mezníky nejen v dějinách školy až po začátek moderní éry ústavu po listopadových událostech roku 1989. Návštěvník se zde může mimo jiné seznámit například s originálními dokumenty k založení ústavu, mnoha tably a fotografiemi ve vztahu ke školní i volnočasové činnosti profesorů a studentů, učebnicemi a dalšími dobovými archivními materiály, vážícími se k problematice výuky a v neposlední řadě i s didaktickými pomůckami a školními potřebami, používanými v daném dobovém kontextu. Rozšiřující informace a doplňující materiál v elektronické podobě pak poskytuje zvídavějšímu návštěvníkovi ještě speciální dotykový infokiosek.Prezentované exponáty, dokumenty a fotografie pocházejí nejen ze sbírek Jihočeského muzea, ale byly zapůjčeny i partnerskými institucemi a rovněž soukromými osobami, především pak bývalými absolventy nebo profesory Gymnázia J. V. Jirsíka. Právě bez těchto ochotných zapůjčitelů, z nichž mnozí prožili nejkrásnější studentská či učitelská léta na tomto ústavu, by se oslavy jeho kulatého jubilea nemohly plnohodnotně uskutečnit. Výstavu, jejíž název se vztahuje k nápisu (citátu) na fasádě budovy, v níž Jirsíkovo gymnázium sídlí již od roku 1903, lze navštívit v Jihočeském muzeu od 12. září 2018 až do 13. ledna 2019.

Událost na Facebooku.

 

Kniha "Galerie vybraných absolventů Jirsíkova gymnázia v Českých Budějovicích"

Během výstavy bude na recepci muzea v prodeji zcela nová publikace vydaná u příležitosti 150. výročí založení Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka. Kniha autora Jiřího Cukra vydaná nakladatelstvím Veduta nese název "Galerie vybraných absolventů Jirsíkova gymnázia v Českých Budějovicích". Krátkými životopisnými medailonky jsou v ní představeni vybraní význační absolventi, kteří na tomto ústavu odmaturovali. K lepší orientaci v knize slouží připojené rejstříky – maturitní, místní (rodných obcí) a oborový (profesní). Na vernisáži výstavy 11. 9. 2018 od 17:00 hodin v hlavní budově muzea proběhne zároveň křest této publikace za účasti autora Jiřího Cukra i vydavatele a kmotra knihy Bohumíra Němce. Případní zájemci si mohou nechat knihu podepsat. Prodejní cena: 140 Kč.

 

              

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
20.10.2018

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.2.2023

ŠKODA - automobily na plakátech a v prospektech (1945 - 2022)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
10.3.2023

Výstava orchidejí, exotických rostlin a zvířat

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova