Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Výstava orchidejí, exotických rostlin a zvířat (UŽ JEN DO NEDĚLE!)

Výstava
Datum konání:
od: 10.3.2023
do: 19.3.2023

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Zveme vás na tradiční výstavu orchidejí, exotických rostlin a zvířat, která se koná v termínu 10. – 19. března 2023. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělí 13. března.

UDÁLOST NA FACEBOOKU

PODCAST K VÝSTAVĚ


PRODEJ ROSTLIN ZA NÁKUPNÍ CENY

19. 3. OD 16:00 DO 17:30 HOD.

Na konci posledního dne výstavy, tj. v neděli 19. března bude od 16:00 do 17:30 hodin probíhat prodej vybraných rostlin za nákupní ceny a to i těch vystavených. Upozorňujeme, že ne všechny vystavené rostliny budou určené k prodeji a nelze je předem rezervovat. Záleží vždy na konkrétní domluvě s vystavovateli přímo na místě. Zvýhodněný prodej bude zahájen až v uvedenou hodinu a podle zájmu se může prodloužit, max. do 18:00 hodin.

Každý 500. návštěvník výstavy obdrží jako dárek orchidej zdarma a každý 1000. návštěvník pak získá orchidej a balíček s pěstitelskými potřebami od ASB Grünland! Rostliny si na výstavě můžete i zakoupit.

Výstava návštěvníka zaujme nejenom vůní stovek květů, ale i svou pestrou paletou barev. K vidění budou živé orchideje, bromélie a tillandsie, dále rostliny sušších biotopů (kaktusy a sukulenty) nebo masožravé rostliny Markéty Aubrechtové. Flóra bude doplněna ukázkou drobných obratlovců z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou a plazy z Krokodýlí ZOO Protivín. V přilehlé chodbě si pak návštěvníci mohou prohlédnout motýly ze sbírek Jihočeského muzea nebo fotografie orchidejí od Olgy Ettrichové.

Poradna pro pěstitele rostlin

Návštěvníci také mohou využít odbornosti vystavovatelů a konzultovat s nimi problematiku a nejvhodnější pěstitelské postupy pro své rostliny. Poradna bude v provozu po celou dobu konání výstavy.

Vzdělávací program pro děti a školy

Edukační oddělení Jihočeského muzea připravilo pro děti a školy doprovodný vzdělávací program určený pro MŠ, ZŠ a SŠ. Žáci se dozví  zajímavosti ze života fauny a zejména flóry a v rámci programu si vyzkouší i vlastní zručnost a výtvarné nadání. Edukační program můžete objednávat zde nebo pište na e-mailovou adresu: faktor@muzeumcb.cz.

Květinový workshop

Zveme Vás i na speciální workshop k výstavě, který se koná ve středu 15. března 2023 od 16:00 do 18:00 hodin v hlavní budově Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice). V rámci této akce si pod vedením zkušené lektorky vytvoříte aranžmá z živých orchidejí a zdobení obalu rostliny, které si odnesete domů. Cena workshopu činí 350 Kč za účastníka, kapacita je omezena na 15 osob. Přihlášky na workshop můžete zasílat na e-mailovou adresu: faktor@muzeumcb.cz.

Publikace Orchideje jižních Čech

Nejen v rámci konání výstavy si můžete na recepci hlavní budovy Jihočeského muzea nebo v e-shopu publikací zakoupit knihu Orchideje jižních Čech, jejímiž autory jsou David Průša a Václav Šedivý. Orchidejím patří v rámci rostlinné říše zcela zvláštní postavení. Náleží jim mnoho superlativů, z vícero hledisek se řadí k rostlinám nejzajímavějším, ale také nejohroženějším. Čeleď vstavačovité (Orchidaceae) patří k početně nejbohatším čeledím rostlin na Zemi. Na území Jihočeského kraje se nachází 37 druhů orchidejí ve 22 rodech; ve flóře Jihočeského kraje se můžeme setkat s 58 % druhového bohatství orchidejí celé České republiky. Pokud bychom se ale zaměřili na celé rody orchidejí, zjistíme, že flóra Jihočeského kraje se může pyšnit celými 88 % rodů této čeledi rostoucích v České republice. Když uvážíme, že rozloha Jihočeského kraje zaujímá 12,8 % rozlohy celé ČR, můžeme oprávněně považovat Jihočeský kraj za oblast orchidejářsky poměrně zajímavou. Publikaci vydal Jihočeský kraj (České Budějovice 2022, 568 stran, ISBN 978–80-87520–77‑2). Cena: 800 Kč.

                                   

Vstupné na výstavu orchidejí

  • základní: 60 Kč
  • snížené: 30 Kč
  • rodinné: 130 Kč

Vystavovatelé

Markéta Aubrechtová, Botanická zahrada při Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole v Táboře, Pavel Brůžek, Olga Ettrichová, Pavel Heřtus, Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou, Jiří Kovář, Krokodýlí ZOO Protivín, Václav Kříž, Václav Ludvík, Miroslav Malík, Nadace Tomistoma, Vladimír Odvářka, Orchideen Handlbauer KG, Ladislav Paleček, Pavel Roubín, Petr Říha (In memoriam), Střední odborná škola Jarov Praha, Milan Šnedar, Jaroslav Šulc, Bohumil Vondruš, Karel Willinger

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
17.1.2023

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
17.8.2024

Žumberská slavnost řemesel 2024

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)
23.8.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Dívčí válka)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova