Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Výstava střeleckých terčů Antonína Hamsíka

Výstava
Datum konání:
od: 15.7.2018
do: 30.9.2018

Místo konání:
Tvrz Žumberk u Nových Hradů, Trhové Sviny, 374 01

Letošní, již třetí ročník výstavy autorských soudobých střeleckých terčů akademického malíře, grafika a restaurátora Antonína Hamsíka, narozeného 7.6. 1946 v Praze, se nese ve velmi osobním duchu a návštěvníci tvrze Žumberk mohou na jejím nádvoří v rámci běžných prohlídek vidět povětšinou úplně nová díla tohoto autora, vzniklá zejména na přelomu loňského a letošního roku.

Zdá se, že po prvním ročníku k životnímu jubileu malíře před dvěma lety, vzniká pěkná a zajímavá vystavovatelská kulturní  tradice. Ostatně mistr Hamsík má k Žumberku speciální vztah a ne nadarmo zde restauroval nástěnné malby v prostřední, jižní baště areálu tvrze i v místním kostele, kde z jeho rukou byla rovněž obnovena zašlá křížová cesta, či-li dotyčný nerestauruje pouze fresky, ale i obrazy a polychromované dřevěné plastiky.

O AUTOROVI

Antonín Hamsík je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v ateliéru profesora Františka Muziky a kromě výše zmíněného restaurování se zaobíral a zaobírá i tvorbou grafických listů, konkrétně se jedná o litografie, dřevořezy, dřevoryty, suché jehly a kolorované lepty. Jeho malířská tvorba byla sporadická a právě až před svým životním jubileem v roce 2015 začal malovat svébytné terče inspirované nejrůznější tématikou, rozmanitými životními situacemi, ale i literaturou či aforismy. Terče čtvercového formátu, původně dokonce malované na historické dřevěné parkety objevené po několika desetiletích v ateliéru mistra, jsou harmonickým a nikterak rušivým doplňkem renesanční sgrafitové výzdoby stěn nádvoří tvrze.

Foto: www.dejvickedivadlo.cz (Michael Tomeš)

Kromě nezbytných a pravidelně se opakujících terčů – obrazů s tituly jako Anděl s jablkem, Kde domov můj, Klaun či již nezbytný Ferda Evropa a Terč („Na terči může být cokoli, něco z nás nebo z okolí. Ne na všechno se ale střílí i pohled může vést k cíli.“), jsou zbrusu nově zastoupena i díla s osobitými a hlavně osobními názvy, evokujícími dosavadní životní zkušenosti i zážitky samotného pana Hamsíka. Namátkou jmenujme Z+T, Dvojí tvář T., Přiznání („Nerozumím světu, stejně jako on nerozumí mě. Proto tvořím TERČE abych si s ním vyrovnal účty.“), Charakteristika, Abych pro sebe…, Snídaně v lese, Tíha lásky či Smysl života (po sedmdesátce) – „tužka, pero a papír A4“… Dále zde návštěvníci mohou spatřit pozoruhodná díla jako namátkou Terč v krajině, Tři oči hlemýždě, Král zla, Vlak dobra či Žena žirafa. Samozřejmostí je pak i několik variant na místního pana kastelána, jeho psa i Žumberk jako takový.

Jste srdečně zváni do tajemné krajiny oduševnělého nitra dobrého malíře! A nezapomeňte, že výstava je prodejní.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
23.7.2018

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

2.6.2023

Trocnovské divadelní slavnosti 2023 (Lock-Downův syndrom aneb Hlavně klid) - ZMĚNA PŘEDSTAVENÍ

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
10.6.2023

Válka a vojenství v době Jana Žižky

Památník Jana Žižky z Trocnova a Archeoskanzen Trocnov (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
16.6.2023

Trocnovské divadelní slavnosti 2023 (Na správné adrese)

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova