Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Výstava střeleckých terčů Antonína Hamsíka

Výstava
Datum konání:
od: 15.7.2018
do: 30.9.2018

Místo konání:
Tvrz Žumberk u Nových Hradů, Trhové Sviny, 374 01

Letošní, již třetí ročník výstavy autorských soudobých střeleckých terčů akademického malíře, grafika a restaurátora Antonína Hamsíka, narozeného 7.6. 1946 v Praze, se nese ve velmi osobním duchu a návštěvníci tvrze Žumberk mohou na jejím nádvoří v rámci běžných prohlídek vidět povětšinou úplně nová díla tohoto autora, vzniklá zejména na přelomu loňského a letošního roku.

Zdá se, že po prvním ročníku k životnímu jubileu malíře před dvěma lety, vzniká pěkná a zajímavá vystavovatelská kulturní  tradice. Ostatně mistr Hamsík má k Žumberku speciální vztah a ne nadarmo zde restauroval nástěnné malby v prostřední, jižní baště areálu tvrze i v místním kostele, kde z jeho rukou byla rovněž obnovena zašlá křížová cesta, či-li dotyčný nerestauruje pouze fresky, ale i obrazy a polychromované dřevěné plastiky.

O AUTOROVI

Antonín Hamsík je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v ateliéru profesora Františka Muziky a kromě výše zmíněného restaurování se zaobíral a zaobírá i tvorbou grafických listů, konkrétně se jedná o litografie, dřevořezy, dřevoryty, suché jehly a kolorované lepty. Jeho malířská tvorba byla sporadická a právě až před svým životním jubileem v roce 2015 začal malovat svébytné terče inspirované nejrůznější tématikou, rozmanitými životními situacemi, ale i literaturou či aforismy. Terče čtvercového formátu, původně dokonce malované na historické dřevěné parkety objevené po několika desetiletích v ateliéru mistra, jsou harmonickým a nikterak rušivým doplňkem renesanční sgrafitové výzdoby stěn nádvoří tvrze.

Foto: www.dejvickedivadlo.cz (Michael Tomeš)

Kromě nezbytných a pravidelně se opakujících terčů – obrazů s tituly jako Anděl s jablkem, Kde domov můj, Klaun či již nezbytný Ferda Evropa a Terč („Na terči může být cokoli, něco z nás nebo z okolí. Ne na všechno se ale střílí i pohled může vést k cíli.“), jsou zbrusu nově zastoupena i díla s osobitými a hlavně osobními názvy, evokujícími dosavadní životní zkušenosti i zážitky samotného pana Hamsíka. Namátkou jmenujme Z+T, Dvojí tvář T., Přiznání („Nerozumím světu, stejně jako on nerozumí mě. Proto tvořím TERČE abych si s ním vyrovnal účty.“), Charakteristika, Abych pro sebe…, Snídaně v lese, Tíha lásky či Smysl života (po sedmdesátce) – „tužka, pero a papír A4“… Dále zde návštěvníci mohou spatřit pozoruhodná díla jako namátkou Terč v krajině, Tři oči hlemýždě, Král zla, Vlak dobra či Žena žirafa. Samozřejmostí je pak i několik variant na místního pana kastelána, jeho psa i Žumberk jako takový.

Jste srdečně zváni do tajemné krajiny oduševnělého nitra dobrého malíře! A nezapomeňte, že výstava je prodejní.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
23.7.2018

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Neděle)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.5.2021

Řemesla pod Novohradskými horami

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)