Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

ZVUK ČASU. Hodiny a hodinky ze sbírek Petra Hadravy a Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

Výstava
Datum konání:
od: 13.5.2022
do: 5.2.2023

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Výstava ze soukromé sbírky p. Petra Hadravy a ze sbírky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích představuje hodiny a hodinky z období od 16. do 19. století.

Projekt je oficiálně zaštiťován a spolufinancován Ministerstvem kultury v rámci programu Podpora expozičních a výstavních projektů.                                 

                                       

K vidění je např. sbírka francouzských římsových (krbových) hodin ze zlaceného bronzu především z konce 18. a první poloviny 19. století, s nejrůznějšími náměty (figurálními, zvířecími, mytologickými nebo s náměty inspirovanými dobovými událostmi, např. napoleonskými válkami). Obdivovat lze dále sbírku sloupkových portálových hodin z rakouské provenience kolem poloviny 19. století, jejichž tvůrci se francouzskými vzory inspirovali. Hodiny doplňují ukázky mechanických hracích strojů, z nichž jeden bude možno během prohlídky výstavy spustit.

Cenné exponáty ze soukromé sbírky jsou doplněny o obdobné předměty ze sbírky Jihočeského muzea, aby vznikl komplexní obraz tohoto fenoménu užitého umění. Návštěvník je proveden historií mechanických hodin, různorodostí jejich tvarů, materiálů a zpracování. Vedle běžných hodin jsou vystaveny i hodiny poháněné netradičními způsoby, hodiny hrací i tzv. mysteriózní, hodiny stolní, nástěnné i podlahové. Exponáty jsou doplněny více kusy historického nábytku pro dokreslení souvztažnosti a jednotnosti uměleckého slohu. Do výstavy je zařazena také ukázka kapesních hodinek.

Výstava je určena pro širokou veřejnost všech věkových kategorií a zájemcům nejen o historické hodiny samotné, ale i o umění všeobecně, užité umění, mechanické zajímavosti a neobvyklá řešení běžných předmětů denní potřeby.

Cílem výstavy je představit široké veřejnosti historické hodiny v jejich rozmanitosti, jejich slohový vývoj v závislosti na proměnách uměleckých stylů historie, zároveň také ukázat, na jak vysoké úrovni byla řemesla a řemeslná práce velké skupiny profesí, které se na výrobě hodin podílely. V průběhu trvání výstavy je naplánováno několik komentovaných prohlídek, během nichž bude návštěvníkům umožněno prohlédnout si vybrané stroje zblízka, uvedení hodin do chodu ukáže dospělým i dětem mechanické vlastnosti a důmyslnost strojů.

Pro školy a dětské skupiny je připraven vzdělávací program s pracovními listy o historii měření času, pro mladší děti procvičení určování hodin, pro starší děti pak listy o vývoji pomůcek a přístrojů pro měření času a představení vybraných exponátů ve výstavě. Pro běžné dětské návštěvníky jsou připraveny samoobslužné pracovní listy na stejná témata. Interaktivní edukační stojany umožní dětem sestavit „hodinový strojek“ z ozubených kol nebo ovládat sluneční a přesýpací hodiny.

Expozice je doplněna bohatými textovými a obrazovými materiály, obrazovou galerií, kvízem či pexesem ve stojanu s dotykovou obrazovkou a krátkými ukázkami na velkoplošné televizi (odbíjení vybraných hodin a fungování hracích strojů).

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
30.3.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.2.2023

ŠKODA - automobily na plakátech a v prospektech (1945 - 2022)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
10.3.2023

Výstava orchidejí, exotických rostlin a zvířat

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova