Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

První léta první republiky- prvorepublikové Československo v letech 1918-1920

Edukační program

Soubor interaktivních didaktických pomůcek s výukovým programem. Tento projekt vznikl za podpory Ministerstva kultury České republiky z programu Kulturní aktivity – Podpora projektů k připomínkám významných výročí naší státnosti (1918, 1968, 1993). Čtěte dále...

Cílem projektu „První léta republiky (prvorepublikové Československo v letech 1918-1920)“ bylo v návaznosti na výstavu První světová válka – léta zkázy a bolesti a s ní spojeným edukačním programem Mizérie Velké války nabídnout základním a středním školám soubor interaktivních didaktických pomůcek s propracovaným výukovým programem. Zcela záměrně byla zvolena již osvědčená a školami žádaná forma „muzejního kufříku.“ Téma problematiky vzniku první československé republiky navazuje na již vzniklé programy, efektivně je rozvíjí a podporuje předmětovou výuku dějepisu na druhém stupni ZŠ a na SŠ.

Projekt se skládá ze dvou částí. První část tvoří soubor pro předmětovou výuku tématu vzniku Československa s možností přiblížit peripetie vzniku první republiky v letech 1918 -1920 na základě tiskovin, předmětů denní potřeby i dalších dokladů každodennosti. Při výběru jednotlivých položek byla zohledněna jak ustálená dosavadní praxe výuky tématu s omezenou časovou dotací, tak nejnovější metody výuky historie na základních a středních školách. Soubory mají celostátní užitelnost s bližší provázaností na lokální dějiny jihu Čech.

Druhou částí obou souborů je metodický manuál, výběr z nejnovější odborné literatury a softwarová podpora.  Knihy zapůjčitelné současně s interaktivními pomůckami mají umožnit vyučujícím hlouběji proniknout do problematiky s vynaložením minima finančních nákladů a času. Nabízí se k užívání i vytvořený software časové osy, prezentace a metodická doporučení s dodatky.

Od ledna 2019 je tedy možné si objednat edukační program realizovaný edukačním oddělením Jihočeského muzea ve dvojím režimu – škola do muzea, muzeum do školy, nebo žádat o krátkodobou výpůjčku souboru pomůcek se všemi náležitostmi projektu.


Odborný pracovník: Mgr. Lukáš Faktor
Vzdělávací oblast: Člověk a společnost,
Místo konání: Historická budova Jihočeského muzea, Dukelská 1 nebo u Vás ve škole
Začátky programů: dle otevírací doby muzea
Celková délka programu: 60 minut
Cena: 30 Kč/žák při programu v muzeu nebo 50 Kč/žák při programu ve škole (pedagogický doprovod zdarma)
Objednávka edukačního programu ZDE

Projekt finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR

 

Kontaktní osoba:
Edukační pracoviště + Centrum interaktivního vzdělávání
Datum zveřejnění:
2.1.2019

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pátek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Sobota)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

30.5.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Iluminace

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova