Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Projekt restaurování Melantrichovy bible

Projekt

V loňském roce se podařilo Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích zajistit restaurování vzácného starého tisku ze svého sbírkového fondu. „Biblí česká, to jest všecka svatá Písma obojího Starého i Nového zákona“ (zvaná též Melantrichova bible) bezesporu patří k nejvýznamnějším vydáním bible v renesančních Čechách. Její význam spočívá jak ve velmi vysokém nákladu, který vedl též k velkému rozšíření bible, tak v její vysoké umělecké a typografické úrovni.

Okolnosti jejího zrodu jsou poměrně zajímavé. Císař Ferdinand I. Habsburský vydal roku 1547 po porážce stavovského povstání královský dekret, který zakazoval knihtisk v českých městech. Chtěl tím potrestat česká města za pokus o první protihabsburský odboj. Jediná výjimka ze zákazu byla udělena dvornímu tiskaři Bartoloměji Netolickému z Netolic, který zůstal panovníkovi věrný i během stavovského povstání. Kromě toho, že jako jediný mohl dále provozovat svou tiskárnu, získal od krále také privilegium pro tisk české bible, a to na celých deset let. Spojil se k tomu s Jiřím Melantrichem z Aventina (vlastním jménem Jiří Černý z Rožďalovic) a první vydání české bible bylo dokončeno již v roce 1549. Celkem vyšlo do roku 1577 pět vydání, přičemž každé vydání je trochu jiné. Melantrišky, jak se dnes těmto biblím říká, se velmi brzy staly chloubou českého tisku.

Jihočeské muzeum vlastní právě zmiňované první vydání z roku 1549, které do sbírky daroval v roce 1968 známý českobudějovický malíř a učitel Jan Rafael Schuster. Tento vzácný tisk o rozměrech 364 × 246 × 126,5 mm má barokní celousňovou převazbu s patrnou slepotiskovou výzdobou (slepotisk je vtlačování mírně ohřátého reliéfního náčiní do vlhké kůže, která v místě otisku ztmavne a vytvoří požadovaný vzor). Knižní desky jsou vyrobeny ze dřeva, k uzavírání knihy sloužily dvě trnové hranové spony. Knižní blok je zhotoven z ručního papíru o různé hmotnosti, jednotlivé dvojlisty byly naskládány do složek a následně spojeny šitím.

Stav bible vyžadoval restaurátorský zásah, který provedla Veronika Válová, studentka Ateliéru restaurování papíru, knižní vazby a dokumentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, pod vedením MgA. Ivana Kopáčika, DiS., vedoucího ateliéru.

Základním písmem textu je švabach, přičemž hlavní část je uspořádána do dvou sloupců. Grafická výzdoba je tvořena 133 dřevořezovými ilustracemi, text bible je dále obohacen o několik druhů dřevořezových iniciál, ozdobných pásků, bordur, a jiných ornamentálních ozdob.

Při restaurování byl nejprve detailně popsán a vyfotografován původní stav, potom byly odebrány vzorky na provedení nezbytných chemicko-technologických průzkumů a analýz. Knižní blok (tedy jednotlivé dvojlisty) byl nejprve oddělen od knižní vazby, mechanicky očištěn pomocí štětců a následně proběhlo mokré čistění ve vodní lázni. Chybějící ztráty papíru byly doplněny, jednotlivé dvojlisty knižního bloku zkompletovány a knižní blok sešit lněnou nití. Knižní desky byly vyčištěny a ošetřeny, nakonec nasazeny na knižní blok a celá knižní vazby byla pokryta původním usňovým pokryvem.

Nyní je zrestaurovaný výtisk uložen ve speciálním ochranném obalu v depozitáři muzea, kde jsou mu zajištěny stabilní klimatické podmínky.

Restaurování vzácného tisku Melantrichovy bible bylo zrealizováno s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, z programu ISO II (Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví).

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Aktuálně
Datum zveřejnění:
31.3.2022

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

12.12.2024

Tradiční zpívání vánočních koled na schodech v muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
13.12.2024

Hmyzí tváře

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova