Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Regionální odborné pracoviště pro lidovou kulturu

Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu je specializovaným pracovištěm v rámci Jihočeského muzea, které bylo zřízeno Jihočeským krajem k 1. červenci 2004 na základě plnění vládního usnesení Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice.

Jeho posláním je ochrana nadčasových hodnot vytvářených po celá staletí, jež tvoří základ české kulturní identity. Hlavní náplní pracoviště je zajištění metodické, prezentační a informační služby, zvláště v oblasti mapování a dokumentace lidové kultury na území Jihočeského kraje. V praxi se činnost projevuje v propagaci lidových obyčejů včetně folklóru, mapování lidových tvůrců a řemeslníků, a v neposlední řadě předávání těchto hodnot dalším generacím. Regionální pracoviště má za úkol sledovat především živou lidovou kulturu na jihu Čech.

V rámci její dokumentace věnuje pozornost jak reliktům tradiční lidové kultury, tak fenoménům ryze současným. Navzdory oddálení moderní společnosti od fází zemědělského a církevního roku přetrvávají prvky tradiční lidové kultury zejména v cyklu výroční obřadnosti (Vánoce, masopust, Velikonoce, poutě, dožínky atd.). Zvyky a obyčeje s těmito svátky spjaté nabývají nových forem a obsahů. Mnoho jich prošlo funkční proměnou, některé zanikly, některé byly v historicky nedávné době oživeny a opět nabývají na významu. Velkými změnami prochází rovněž rodinná obřadnost, provázející cyklus lidského života a s ním spojené přechodové rituály (narození, svatby, pohřby). Je silně ovlivněna moderním životním stylem a procesem individualizace společnosti.

Ve smyslu celostátní Koncepce pracoviště metodicky spolupracuje s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici a Ministerstvem kultury České republiky.

Kontakt

PhDr. Jan Šimánek

Jihočeské muzeum, Regionální odborné pracoviště pro lidovou kulturu

Dukelská 1, 370 51 České Budějovice

tel.: 391 001 523

e-mail: simanek@muzeumcb.cz

 

Důležité webové odkazy z oblasti tradiční lidové kultury

www.mkcr.cz
www.nulk.cz
www.lidovakultura.cz
www.lidovaremesla.cz

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

13.12.2023

Vánoční koncert v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
14.12.2023

Zpívání vánočních koled na schodech v muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova