Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Pivní kultura v Jihočeském kraji

aktuálně

Rada Jihočeského kraje na svém zasedání dne 4. 5. 2023 schválila zápis nemateriálního statku „Pivní kultura v Jihočeském kraji – jihočeská hospoda jako sociální a kulturní fenomén“ na Seznam nemateriálních tradičních statků lidové kultury Jihočeského kraje.

Statek k zápisu do Seznamu navrhl Český svaz pivovarů a sladoven. Jeho cílem je zastavit vymírání vesnických hospod a podpořit jejich oživení a společenský život v nich. Z toho důvodu je potřeba podporovat provozovatele a organizátory kulturních akcí konaných v hospodách.
V jižních Čechách hrála pivní kultura od středověku důležitou roli při udržování společenského života a tradic regionu. Právě na jihu Čech existovalo v minulosti velké množství malých i velkých pivovarů. Nové malé pivovary zde přitom stále vznikají a jejich pivo se těší oblibě konzumentů. Jihočeské hospody jsou skvělým způsobem, jak poznat místní kulturu a obyvatele zdejšího kraje. V mnoha hospodách se stále udržují zvyklosti spojené s tradičním vybavením interiéru včetně dekorací, hraje hudba typická pro daný region (především heligonky a harmoniky), probíhají zde vystoupení lidových tanců, podávají se místní gastronomické speciality. Lidový obrat „Jdeme na jedno (pivo)“ je neodmyslitelnou součástí české kultury. Jde o běžné pozvání pro přátele, rodinu nebo spolupracovníky, aby se setkali a společně trávili čas. 
V české kultuře není pivo jen pouhý oblíbený nápoj, ale cosi víc: Tvoří střed společenského života a kulturní identity. Ve venkovských hospodách se obvykle odehrávají schůze místních spolků nebo rodinné a sousedské oslavy.  V těsné souvislosti s pivní kulturou probíhají proslavené jihočeské masopusty, zabijačky, stavění májů a pálení čarodějnic, dožínky, hasičské soutěže a další akce. Tyto události jsou důležité pro udržování a prohlubování sousedských a rodinných vztahů. Jihočeské hospody jsou tak místem silné sociální interakce, prostorem, ve kterém mnohdy probíhá a je soustředěna jediná veřejná kultura v obci. 

 

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pondělí 26. 2. - otevřena jen výstava orchidejí a výstava Tatra)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova