Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Exponát měsíce (květen)

Datum konání:
od: 1.5.2019
do: 31.5.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Památník Jana Žižky z Trocnova se opět otevírá. Návštěvnická sezóna v Památníku Jana Žižky z Trocnova začala 1. 5. 2019. Jako exponát měsíce května proto vybíráme ukázku ze souboru nových exponátů.


Od roku 2015 je každoročně expozice o Janu Žižkovi z Trocnova obměňována a doplňována o nové zajímavé exponáty. Pro letošní sezónu jsme připravili ukázky zbraní z doby husitské, které jsme získali od Muzea v Kutné Hoře. Nové exponáty návštěvníci najdou ve druhém sále zaměřeném na vojenské úspěchy Jana Žižky z Trocnova.

Husitská pěší vojska měla jako základní výzbroj tzv. chladné zbraně. Do této skupiny zbraní patří kopí, meče, sudlice a jiné tehdy běžně používané zbraně, mezi které se řadí např. i palice. Pro husitská vojska byly obzvláště charakteristické okované cepy. Dřevcové (též tyčové) zbraně používané ve středověku tvořily dvě části: dlouhá dřevěná tyč, na níž byla nasazena nejčastěji železná zbraň. Používalo je jak pěší vojsko, tak jízda.  Zbraně bývaly dlouhé až 2,5 metru. Proč se používal tento typ zbraní? V husitském vojsku převažovali početně sedláci a venkovští bezzemci, což si vynutilo použití zbraní, které nevyžadovaly dlouhého cviku.

Na výrobě nových exponátů se podílel Boris Buňka, od kterého byly repliky zbraní zakoupeny pro výstavní potřeby. Pan Boris Buňka, autor expozice o husitství v soukromém kutnohorském muzeu, se pokusil o novodobý portrét Jana Žižky z Trocnova. 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
9.5.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Pátek)

zavřeno

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

28.6.2024

České Budějovice na náladových fotografiích

Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
5.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Světáci)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova