Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Lokace Archeoskanzenu Trocnov

Datum konání:
4.5.2019 11:00

Místo konání:
Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)

Jihočeský kraj, v rámci projektu ATCZ59 Mezinárodní kulturní platforma I-CULT, který je financován z programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika, pořádá dne 4. května 2019 od 11:00 hod. do 19:00 hod. akci „Lokace Archeoskanzenu Trocnov“. Akce se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany). Vstup na akci je ZDARMA. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé.

PLAKÁT S PROGRAMEM KE STAŽENÍ ZDE.

LETÁK S HARMONOGRAMEM DALŠÍCH AKCÍ NA TROCNOVĚ V LETOŠNÍM ROCE MŮŽETE STAHOVAT ZDE.


Akce bude zahájena v 11:00 hodin na louce vedle rybníků Horní Trocnov a Dolní Trocnov, v prostoru, kde bude vybudován Archeoskanzen Trocnov. Předmětem plánované stavby je vybudovat a zpřístupnit nový archeoskanzen prezentující život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby.


Po úvodních slovech a představení projektu budoucího archeoskanzenu bude následovat další program, který zahájí sokolnické vystoupení v historických kostýmech (louka pod mohylou J. Žižky). Ukázka bude obohacena o informace z historie sokolnictví a základní biologické představení dravců.

Hlavním bodem celého programu bude divadelní představení Lokace dvorce, které proběhne od 13:00 a znovu od 16:00 hodin na hlavní scéně. Hraná rekonstrukce přiblíží návštěvníkům postup při zakládání nové vsi ve středověku od předání zakládací listiny lokátorovi až po uložení základové obětiny. Součástí vystoupení budou také ukázky vyměřovacích technik a parcelování vesnice.

Po celou dobu akce bude na louce u hlavní scény rozložen tábor kolonistů, který návštěvníkům přiblíží život v historické době autentickým a živoucím způsobem. V podání reenactorů středověku ze sdružení Gléva Jana Smiřického, Provincia Prachinensis, Sv. Gothard a Mokrovouský houfec se návštěvníci mohou těšit na komentovanou ukázku středověkého odívání a vojenské výzbroje a výstroje.

Součástí programu budou také tři komentované prohlídky Žižkova a Mikšova dvorce pod vedením odborného pracovníka. Pro děti bude připravena lukostřelba a další bohatý program.

Hudební program zajistí středověká kapela Dei Gratia z jihočeského města Tábor.  Tato hudební skupina se zaměřuje na historickou hudbu 13. – 16. století, tedy hudbu gotickou a raně renesanční. S otevřenou náručí kapelu vítají tam, kde je potřeba dunění bubnů, troubení rohu, mocné tóny středověkých dud a píšťal, vrzání fiduly a niněry a rytmický atak cistry.

Po celou dobu trvání akce bude zajištěno občerstvení. Návštěvníci budou moci nahlédnout do kuchyně doby Jana Žižky a ochutnat jídla ze středověkého jídelníčku (masové smažené dolfy se studenou zeleninovou kaší, vepřové na pomalu v perníkové omáčce a krupicovo-oříškový pudink).


Tiskový kontakt:

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
2.4.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 13.00 - 17.00

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
13.00 - 17.00

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
17.8.2024

Žumberská slavnost řemesel 2024

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)
23.8.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Dívčí válka)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova