Řemesla pod Novohradskými horami

od: 2.4.2022
do: 30.10.2022

Místo konání:
Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)

NOVÁ SEZONA NA TVRZI ŽUMBERK U NOVÝCH HRADŮ! Od 2. dubna 2022 opět zpřístupňujeme novou expozici Řemesla pod Novohradskými horami a další expozice na tvrzi. Projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, které jej i oficiálně zaštiťuje. Vstupné do této expozice je ZDARMA. Otevírací doba v měsících duben a říjen (soboty, neděle, svátky od 9:00 do 17:00 hodin); květen - září (denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00 hodin).

Expozice je zaměřena na dnes už méně známá řemesla 2. poloviny 19. a počátku 20. století z oblasti Trhosvinenska a Novohradska. Prostřednictvím exponátů, panelů a informačních kiosků se návštěvníci seznámí s řemeslnými postupy, dovednostmi, nářadím a výrobky kameníků, tesařů, kolářů, bednářů, truhlářů, provazníků, ševců a koželuhů. Speciální pozornost je věnovaná nejslavnějšímu řemeslu Novohradských hor – sklářství včetně lidových podmaleb na skle z jihočesko-rakouského pohraničí.

Expozice je určena nejen zájemcům o tradiční řemesla a historii regionu, ale také rodinám s dětmi. Malí návštěvníci se interaktivní hravou formou seznámí s výrobou různých předmětů, například kola. Nejen děti budou moci „vstoupit do dílny“ a zahrát si na mistra koželuha nebo ševce, vyzkoušet si sezení na pracovní stolici zvané „dědek“, zkusit složit vědro, navléknout skleněné korálky zvané páteříky nebo uplést provázek.

Expozice je doplněna bohatými textovými a obrazovými materiály (vzpomínky starých řemeslníků) v informačních stojanech s dotykovou obrazovkou. Jihočeské muzeum vychází vstříc také zahraničním návštěvníkům, proto jsou všechny texty přeloženy do německého jazyka a expozice je přístupná i německy mluvícím návštěvníkům. Celá expozice je koncipována s důrazem na interaktivitu a zaměřena na návštěvníky všech věkových kategorií. Díky atraktivnímu prostředí středověké tvrze a krásnému okolí Novohradských hor jde zároveň o ideální cíl rodinných výletů.

DALŠÍ INFORMACE NAJDETE ZDE.

Tomáš Svoboda
5.5.2021

Dnes (Čtvrtek)

Zítra (Pátek)