Řemesla pod Novohradskými horami

Datum konání:
11.5.2021

Místo konání:
Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)

Nová expozice Řemesla pod Novohradskými horami je umístěna ve výstavních prostorách Tvrze Žumberk u Nových Hradů, pobočky Jihočeského muzea. Expozice se koná pod oficiální záštitou Ministerstva kultury České republiky. "Sděluji, že coby přínosnému projektu na poli inovace muzejních expozic, uděluji projektu záštitu Ministerstva kultury," uvedl ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek. Vstupné do expozice je ZDARMA.

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Expozice je zaměřena na dnes už méně známá řemesla 2. poloviny 19. a počátku 20. století z oblasti Trhosvinenska a Novohradska. Prostřednictvím exponátů, panelů a informačních kiosků se návštěvníci seznámí s řemeslnými postupy, dovednostmi, nářadím a výrobky kameníků, tesařů, kolářů, bednářů, truhlářů, provazníků, ševců a koželuhů. Speciální pozornost je věnovaná nejslavnějšímu řemeslu Novohradských hor – sklářství včetně lidových podmaleb na skle z jihočesko-rakouského pohraničí.

Expozice je určena nejen zájemcům o tradiční řemesla a historii regionu, ale také rodinám s dětmi. Malí návštěvníci se interaktivní hravou formou seznámí s výrobou různých předmětů, například kola. Nejen děti budou moci „vstoupit do dílny“ a zahrát si na mistra koželuha nebo ševce, vyzkoušet si sezení na pracovní stolici zvané „dědek“, zkusit složit vědro, navléknout skleněné korálky zvané páteříky nebo uplést provázek.

Expozice je doplněna bohatými textovými a obrazovými materiály (vzpomínky starých řemeslníků) v informačních stojanech s dotykovou obrazovkou. Jihočeské muzeum vychází vstříc také zahraničním návštěvníkům, proto jsou všechny texty přeloženy do německého jazyka a expozice je přístupná i německy mluvícím návštěvníkům. Celá expozice je koncipována s důrazem na interaktivitu a zaměřena na návštěvníky všech věkových kategorií. Díky atraktivnímu prostředí středověké tvrze a krásnému okolí Novohradských hor jde zároveň o ideální cíl rodinných výletů.

Projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury.

Tomáš Svoboda
5.5.2021

Dnes (Neděle)

Zítra (Pondělí)