Válka a vojenství v čase Jana Žižky z Trocnova

V sobotu 28. 8. 2021 se na největší louce areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova odehrálo několik vojenských šarvátek.

Jak vypadal husitský bojovník? Byli to pouze sedláci vyzbrojení cepy, jak je známe z filmů a obrázků, nebo mezi nimi bylo možné najít i plně vyzbrojené šlechtice s výstrojí, výzbrojí a oděním dle poslední módy? Jak probíhal boj v době Jana Žižky? Jak těžká byla zbroj těžkooděnce a jak se v ní pohybovalo a nasedalo na koně? K čemu se využívalo kopí a jaké všechny významy toto slovo mělo? Jak to bylo s rozvojem palných zbraní v husitských dobách? To a ještě mnohem více se mnozí dozvěděli na odborné akci pro veřejnost Válka a vojenství v době Jana Žižky.

Návštěvníci se v tento den mohli procházet vojenským ležením imitujícím přelom 14. a 15. století. Shlédli jak se  tehdy vojáci do bitev připravovali, co jedli, jak vypadal běžný táborový život. Během dne jistě zájemce o naší historii zaujaly přednášky o jezdeckém umění, palných zbraních i výcviku vojska, do kterého se mohli zapojit i sami návštěvníci. Krásnou dobovou hudbu měly na starosti skupiny Dei Gratia a Lucrezie. Vrcholem celého dne byl cyklus komentovaných vojenských střetů dvou skupin ozbrojenců pod vedením spolku Sub Utraque.

Přednáška o palných zbraních. Začátek šarvátky u válečného vozu.

Lucie Líkařová
29.8.2021

Dnes (Sobota)

Zítra (Neděle)