Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Dny evropského kulturního dědictví (České Budějovice klasicistní)

Datum konání:
12.9.2020

Místo konání:
České Budějovice

Srdečně Vás zveme na již tradiční akci "Dny evropského kulturního dědictví", která se koná v sobotu 12. září 2020 hned na několika místech v Českých Budějovicích, včetně hlavní historické budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1). Letošní ročník nese podtitul České Budějovice klasicistní aneb Za časů pantáty Lanny. Na co se můžete těšit?

PŘEDNÁŠKY V JIHOČESKÉM MUZEU (DUKELSKÁ 1)

Vstup pouze s platnou vstupenkou. Bezplatné vstupenky lze rezervovat na www.cbsystem.cz. Vyzvednout je lze pouze v Turistickém informačním centru na nám. Přemysla Otakara II. č. 2. České Budějovice. Rezervaci můžete vytvořit po kliknutí na název přednášky.


Vila rodiny Lannů v rakouském Gmundenu objektivem fotografa Milana Bindera

  • Začátek v 10:00 hod.
  • Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.

Známý budějovický patriot, fotograf a vydavatel Milan Binder měl tu možnost se při přípravě knihy o rodu Lannů podívat do jejich letního sídla umístěného do skalnaté krajiny Solnohradska v Horních Rakousích. Krátce poté, co Vojtěch Lanna dokončil svoji pražskou vilu, vystavěl pohodlnou rodinnou rezidenci v lázeňském městečku Gmunden u Travenského jezera. Dodnes zde žije jeho pravnuk, generál Hubertus von Trauttenberg.


„Rezidence rodu Lannů – mluvící architektura“ - prof. PhDr. Jan Bažant, CSC., Filosofický ústav AV ČR

  • Začátek v 12:30 hod.
  • Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.

Architektonický styl rezidencí Lannů se měnil v závislosti na tom, kde si je budovali a co jimi chtěli o sobě sdělit. Jihočeské selské baroko v Českých Budějovicích doplnila vila v alpském stylu, v Praze gotický palác doplnila renesanční vila hlásící se k alpskému podhůří, vila v rakouském Gmundenu návštěvníky přenesla přes Alpy do Itálie. V centru odborného zájmu Jana Bažanta stojí zkoumání vlivu řecko-římské antiky na českou kulturu a kulturní tradici a analyzování jejích projevů v architektuře, výtvarném umění či literatuře. Jeho vědecká bibliografie zahrnuje více než 350 položek. Prozatímní syntetický vrchol jeho vědecké práce představuje rozsáhlá publikace – Perseus & Medusa, Zobrazení mýtu od počátku do dneška (Praha 2017). Kniha se systematicky a v míře unikátní nejen v českém, ale i evropském prostředí věnuje zkoumání jednoho z nejznámějších antických mýtů a vývoji jeho ikonografického zobrazování od antiky až po moderní dobu. Vyzdvihnout je třeba nejen míru záběru knihy a erudici autora, ale rovněž čtenářsky přístupnou formu. Publikace získala hlavní cenu v kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce jubilejního 10. ročníku Cen nakladatelství Academia v roce 2018. Jan Bažant kromě ryze badatelské práce rovněž systematicky vyučuje na vysokých školách u nás i na Slovensku a pravidelně přednáší na konferencích a vědeckých setkáních u nás i v zahraničí.


„Velkopodnikatel Vojtěch Lanna a jeho rod“ - PhDr. et PaedDr. Jiří Dvořák, Ph.D. - externí pracovník Historický ústav Filozofické fakulty JčU v ČB

  • Začátek v 14:00 hod.
  • Délka 60 minut. Kapacita 80 osob. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.

Jen málokterý rod v Č. Budějovicích zanechal tak znatelnou stopu, jako rod Lannů, jejichž původ pochází z Horního Rakouska od jezera Traunsee, i když do něj přešli z Bavorska. Těžba dřeva, tuhy, doprava soli, stavba lodí, splavnění řek, provoz koněspřežky, doprava zboží, železnice, železárny, mosty – to vše je jen letmý výčet činností některých významných Lannů, jejichž činnost význačně překročila rámec jihočeského regionu. Vojtěch (Adalbert) Lanna st. (1805–1866), první prezident Českobudějovické Obchodní a živnostenské komory (OŽK) v letech 1850–1866 (Na letošek připadá již 170 let od jejich vzniku a 72 let od jejich zániku po 25. únoru 1948!) a Vojtěch Lanna ml. (1836–1909) velký sběratel a mecenáš umění byl za své zásluhy dokonce povýšen do šlechtického stavu jako rytíř. Jeho synem byl podnikatel JUDr. Vojtěch František Lanna (24. 9. 1867 Praha – 11. 2. 1922 Mnichov), který firmu Lanna nakonec prodal a odstěhoval se do Bavorska, aby se tak navrátil do rodné země svých pra ...prapředků. O slavných osobnostech rodu Lannů si budeme vyprávět se znalcem tohoto rodu, s panem PhDr. et PaedDr. Jiřím Dvořákem, Ph.D., externím pracovníkem Historického ústavu Filozofické fakulty JčU v ČB.


Koncert souboru Žestě 200 - Za slavnými skladateli doby osvícení

  • Začátek v 16:00 hod.
  • Délka 50 minut. Kapacita 80 osob. Barokní sál Jihočeského muzea. Sraz před Jihočeským muzeem.

Těšit se můžete na skladby hudebních velikánů i oblíbených klasiků. Soubor Žestě 200 vznikl v roce 2008 z řad nadšených profesionálů, pedagogů i amatérů většinou s mnohaletou praxí v různých orchestrech a komorních souborech.


VOLNĚ PŘÍSTUPNÉ VÝSTAVY V JIHOČESKÉM MUZEU (DUKELSKÁ 1) - VSTUP ZDARMA OD 9:00 DO 17:30 HODIN

TENTO DEN JE VSTUP ZDARMA I DO MUZEA KONĚSPŘEŽKY (MÁNESOVA 10)


 

KOMPLETNÍ PROGRAM DNŮ EVROPSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ NAJDETE ZDE. PLAKÁT KE STAŽENÍ ZDE.

 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
25.8.2020

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
17.8.2024

Žumberská slavnost řemesel 2024

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)
23.8.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Dívčí válka)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova