Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

KOUZLO SBĚRATELSTVÍ: unikáty ze soukromých sbírek (zbraně, zbroj a jiné skvosty)

Výstava
Datum konání:
od: 12.5.2020
do: 30.5.2021

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Výstava představí odborné i laické veřejnosti soukromé sbírky zbraní ve složení a rozsahu, v jakém dosud nebyly nikdy prezentovány a s největší pravděpodobností již nikdy veřejně prezentovány nebudou. Unikátnost tohoto výstavního projektu je dána seskupením několika soukromých sbírek, jejichž cenné kusy či celé kolekce zbraní zůstávají drtivé většině lidí skryty...

NOVINKA (OBMĚNA CHODBOVÉ ČÁSTI VÝSTAVY): KNIŽNÍ ILUSTRACE ZDEŇKA BURIANA (3. 12. 2020 - 30. 5. 2021)

Zdeněk Burian je nepopiratelným fenoménem české umělecké tvorby 20. století. Mimo paleontologických a antropologických výtvarných studií vytvořil během svého tvůrčího a umělecky plodného života řadu ilustrací, doprovázejících romány oblíbených světových autorů. Jihočeské muzeum přináší výběr Burianových ilustrací ke klasickým dobrodružným příběhům Karla Maye, Julese Vernea nebo Jacka Londona. Ilustrace zapůjčila pražská Retro Gallery. Nová část výstavy bude veřejnosti zpřístupněna, jakmile se opět otevřou kulturní instituce a pokud to dovolí aktuální epidemiologická situace.

REPREZENTATIVNÍ PUBLIKACE A KATALOG K VÝSTAVĚ PRÁVĚ V PRODEJI!

U příležitosti konání výstavy Kouzlo sběratelství vydalo Jihočeské muzeum reprezentativní publikaci představující cenné zbraně, zbroj a jiné skvosty ze soukromých sbírek, které obsáhnou více než šest století historie. Vše lze spatřit díky ochotě privátních sběratelů na vlastní oči přímo v expozici. Kniha je v prodeji na recepci hlavní historické budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice) a na e-shopu muzea ZDE. Cena: 650 Kč. Počet stran: 275. Autoři: Jan Török a Eva Hyndráková. Vydáno za finančního přispění Krajského úřadu Jihočeského kraje. Katalog k výstavě najdete ZDE. Cena: 150 Kč. Brožovaná vazba, 112 stran, barevné fotografie, text též v anglickém jazyce.


VÝSTAVA

"Řada exponátů jsou mimořádně vzácné kusy, které nevlastní ani většina sbírkotvorných organizací a památkových objektů. Tato jedinečná kolekce je doplněna o umělecké předměty ze sbírek Jihočeského muzea a dalších partnerských institucí – obrazy, sochy, šperky, ukázky dobové numismatiky a faleristiky. Výstavu provází bohatý edukační program," přibližuje autor výstavy a konzervátor Jihočeského muzea Jan Török.

Výstava je rozdělena na několik částí, které návštěvníkům představí nejzajímavější sbírkové kusy z vybraných lokalit a historických období. V každém období (viz níže) najdete výběr z nejzajímavějších předmětů, které budou na výstavě k vidění. Fotografie jsou ilustrativního charakteru a vztahují se k danému období.


GOTIKA A RENESANCE

Z nejstaršího období jistě patří přední místo v této výstavě skvěle dochovanému vikingskému meči, jehož původ se datuje do rozpětí 8. až 10. století. Dále je zde možnost spatřit další meče ze 13. století a jiné artefakty, jako relikviář, jehož základ pochází ze třináctého a okolní montáž z patnáctého století. Kromě skvostných renesančních zbraní (kdy mimo jiné došlo k rozvoji kordů a rapírů), můžeme vidět i mistrně pojednané zdobení helem typu Morion, či exkluzivní příklad uměleckého průmyslu té doby - pohárku z horského křišťálu v kovové montáži z prostředí rudolfínské Prahy.

Výběr z výstavy:

 • Bronzová zlacená bodcová ostruha rytířského Dračího řádu (Ordo equestris Draconis Hungariae), 1. polovina 15. století, nález Ostrov nad Ohří
 • Sklenička na destilát z horského křišťálu, Čechy (Praha?), 17. století, sbírka Jihočeského muzea
 • Na fotografii níže: vikingský meč, 8.–10. století

TŘICETILETÁ VÁLKA

Zde nacházíme zbraně, které byly přítomny jednomu z určujících období evropských dějin. Za zmínku zde stojí soubor jezdeckých mečů, pistolí s kolečkovým zámkem a dalších ukázek uměleckého průmyslu. Pozoruhodná je například mušketa s kombinovaným zámkem, opatřená ještě původním doutnákem.

Výběr z výstavy:

 • Na fotografii níže: vojenská mušketa s kombinovaným zámkem a zátkovým bajonetem, ráže 15 mm, počátek 17. století

TEREZIÁNSKÉ OBDOBÍ

Toto období je pestré na uniformní, výstrojní a výzbrojní vybavení bojových jednotek. Výstava "Kouzlo sběratelství" se může pochlubit téměř kompletní produkcí jezdeckých palašů,  doplněna o soubor předmětů uměleckého průmyslu ze sbírky Jihočeského muzea.

Výběr z výstavy:

 • Na fotografii níže: palaš pro důstojníky rakouské těžké jízdy, 3. čtvrtina 18. století

NAPOLEONSKÉ OBDOBÍ

Zde jsou předností velice vzácná sbírka helem a čepic, jež jsou vzácné nejen proto, že se jedná o materiál snadno podléhající zkáze, ale i pro svou pestrost. Za pozornost stojí i velice cenná kompletní uniforma.

Výběr z výstavy:

 • Uniforma rakouského subalterního důstojníka husarů, 1820
 • Na fotografii níže: rakouská přilba pro důstojníky kyrysníků, dragounů a švališérů M 1811

PRUSKO - RAKOUSKÉ VÁLKY

Tento soubor je unikátní svou celistvostí v rámci jednoho soukromého sběratele vůbec, navíc v kontextu k jisté nedostupnosti těchto předmětů, včetně zbraně z majetku předka sběratele, jež se konfliktu osobně účastnil. Návštěvník také bude mít možnost spatřit proslulou pruskou pušku, tzv. jehlovku, které se částečně připisuje podíl na pruském vítězství.

Výběr z výstavy:

 • Na obrazu níže: bitva u České Skalice 28. června 1866, dobový kolorovaný tisk

JAPONSKO

Japonská část výstavy zahrnuje několik výjimečných exponátů japonské nejvyšší muzeální kvality. Jedná se především o soubor předmětů z přímé držby japonské císařské rodiny, meč itomaki no tači s čepelí z konce 13.století zhotovenou Rai Kunitošim, semiformální cestovní pokrývka hlavy džingasa s masivním zlatým kováním, náležící císaři Kómei tennó (1831 - 1867) či ceremoniální dvorský meč kazaridači. Lze důvodně předpokládat, že meč od Rai Magotaró Kunitošiho představuje vůbec nejhodnotnější exponát výstavy a patrně se jedná o nejhodnotnější artefakt japonského umění na našem území. Tato část výstavy koreluje se sto lety  navázání diplomatických vztahů mezi Japonskem a Československou republikou a klade si za cíl prostřednictvím umění a kultury přispět k prohlubování vzájemného poznání a rozšiřování pozitivních vztahů mezi oběma zeměmi - Japonskem i Českou republikou. To dokládá i fakt, že výstava Kouzlo sběratelství oficiálně získala čestnou záštitu Velvyslanectví Japonska v České republice. Děkujeme!

                                             

Výběr z výstavy:

 • Osobní džingasa (semiformální klobouk) 121. císaře Kómei (1831–1867), lakovaná kůže se zlatým kováním
 • Na fotografii níže: meč našidži gošiči no kiri koširae tači z držby císařské rodiny, signováno Rai Kunitoši, čepel konec 13. století, příslušenství 19. století  a dvorský ceremoniální meč kazaridači z přímé držby císařské rodiny, signováno Kimi banzai Tomonari, 2. polovina 19. století

USA

Soubor vystavených revolverů a karabin je unikátní přehlídkou nejrůznějších konstrukčních modelů té doby.

 • Colt Dragoon revolver 1851  - 1860 III. model ráže 44
 • Na fotografii níže: Colt Holster Model Paterson No. 5, 1838, ráže 36 (vyrobeno pouze 1000 kusů)


VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLY

K výstavě je připraven interaktivní edukační program „Čepele a střelný prach.“ S pracovním listem pro žáky základních a středních škol pojednáme o vývoji zbraní, sběratelství militarií a kráse předmětů souvisejících s vojenstvím od gotiky až po divoký západ. Výstava je doplněna replikami, které si návštěvníci mohou sami osahat a vyzkoušet. Více informací a objednávky ZDE.


OTEVÍRACÍ DOBA

 • úterý - neděle + svátky (9:00 - 17:30 hodin)

VSTUPNÉ

 • základní: 50 Kč
 • snížené: 30 Kč
 • rodinné: 110 Kč

TISKOVÝ KONTAKT

 • Jan Török - autor výstavy a konzervátor Jihočeského muzea - tel.: +420 391 001 548 / e-mail: torok@muzeumcb.cz
 • Mgr. Hynek Rulíšek - garant  a spoluautor výstavy - tel.: +420 391 001 538 / e-mail: rulisek@muzeumcb.cz
 • Mgr. Eva Hyndráková - spoluautorka výstavy - tel.: +420 391 001 509 / e-mail: hyndrakova@muzeumcb.cz
 • Mgr. Lukáš Faktor - edukační oddělení Jihočeského muzea - tel.: +420 727 822 573 / +420 391 001 528 / mail: faktor@muzeumcb.cz
 • Mgr. Tomáš Svoboda - programové a propagační oddělení Jihočeského muzea - tel.: +420 775 543 575 / +420 391 001 519 / e-mail: marketing@muzeumcb.cz

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
30.4.2020

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Pátek)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.5.2021

Řemesla pod Novohradskými horami

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)