KOUZLO SBĚRATELSTVÍ: unikáty ze soukromých sbírek (zbraně, zbroj a jiné skvosty)

ProgramVýstavyKOUZLO SBĚRATELSTVÍ: unikáty ze soukromých sbírek (zbraně, zbroj a jiné skvosty)

KOUZLO SBĚRATELSTVÍ: unikáty ze soukromých sbírek (zbraně, zbroj a jiné skvosty)

Výstava
Datum konání:
od: 12.5.2020
do: 17.1.2021

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Výstava představí odborné i laické veřejnosti soukromé sbírky zbraní ve složení a rozsahu, v jakém dosud nebyly nikdy prezentovány a s největší pravděpodobností již nikdy veřejně prezentovány nebudou. Unikátnost tohoto výstavního projektu je dána seskupením několika soukromých sbírek, jejichž cenné kusy či celé kolekce zbraní zůstávají drtivé většině lidí skryty...

NOVINKA - REPREZENTATIVNÍ PUBLIKACE K VÝSTAVĚ PRÁVĚ V PRODEJI!

U příležitosti konání výstavy Kouzlo sběratelství vydalo Jihočeské muzeum reprezentativní publikaci představující cenné zbraně, zbroj a jiné skvosty ze soukromých sbírek, které obsáhnou více než šest století historie. Vše lze spatřit díky ochotě privátních sběratelů na vlastní oči přímo v expozici. Kniha je v prodeji na recepci hlavní historické budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice) a na e-shopu muzea ZDE. Cena: 650 Kč. Počet stran: 275. Autoři: Jan Török a Eva Hyndráková. Vydáno za finančního přispění Krajského úřadu Jihočeského kraje.

 

UDÁLOST NA FACEBOOKU ZDE.

"Řada exponátů jsou mimořádně vzácné kusy, které nevlastní ani většina sbírkotvorných organizací a památkových objektů. Tato jedinečná kolekce je doplněna o umělecké předměty ze sbírek Jihočeského muzea a dalších partnerských institucí – obrazy, sochy, šperky, ukázky dobové numismatiky a faleristiky. Výstavu provází bohatý edukační program," přibližuje autor výstavy a konzervátor Jihočeského muzea Jan Török.

Výstava je rozdělena na několik částí, které návštěvníkům představí nejzajímavější sbírkové kusy z vybraných lokalit a historických období. V každém období (viz níže) najdete výběr z nejzajímavějších předmětů, které budou na výstavě k vidění. Fotografie jsou ilustrativního charakteru a vztahují se k danému období.


GOTIKA A RENESANCE

Z nejstaršího období jistě patří přední místo v této výstavě skvěle dochovanému vikingskému meči, jehož původ se datuje do rozpětí 8. až 10. století. Dále je zde možnost spatřit další meče ze 13. století a jiné artefakty, jako relikviář, jehož základ pochází ze třináctého a okolní montáž z patnáctého století. Kromě skvostných renesančních zbraní (kdy mimo jiné došlo k rozvoji kordů a rapírů), můžeme vidět i mistrně pojednané zdobení helem typu Morion, či exkluzivní příklad uměleckého průmyslu té doby - pohárku z horského křišťálu v kovové montáži z prostředí rudolfínské Prahy.

Výběr z výstavy:

 • Bronzová zlacená bodcová ostruha rytířského Dračího řádu (Ordo equestris Draconis Hungariae), 1. polovina 15. století, nález Ostrov nad Ohří
 • Sklenička na destilát z horského křišťálu, Čechy (Praha?), 17. století, sbírka Jihočeského muzea
 • Na fotografii níže: vikingský meč, 8.–10. století

TŘICETILETÁ VÁLKA

Zde nacházíme zbraně, které byly přítomny jednomu z určujících období evropských dějin. Za zmínku zde stojí soubor jezdeckých mečů, pistolí s kolečkovým zámkem a dalších ukázek uměleckého průmyslu. Pozoruhodná je například mušketa s kombinovaným zámkem, opatřená ještě původním doutnákem.

Výběr z výstavy:

 • Na fotografii níže: vojenská mušketa s kombinovaným zámkem a zátkovým bajonetem, ráže 15 mm, počátek 17. století

TEREZIÁNSKÉ OBDOBÍ

Toto období je pestré na uniformní, výstrojní a výzbrojní vybavení bojových jednotek. Výstava "Kouzlo sběratelství" se může pochlubit téměř kompletní produkcí jezdeckých palašů,  doplněna o soubor předmětů uměleckého průmyslu ze sbírky Jihočeského muzea.

Výběr z výstavy:

 • Na fotografii níže: palaš pro důstojníky rakouské těžké jízdy, 3. čtvrtina 18. století

NAPOLEONSKÉ OBDOBÍ

Zde jsou předností velice vzácná sbírka helem a čepic, jež jsou vzácné nejen proto, že se jedná o materiál snadno podléhající zkáze, ale i pro svou pestrost. Za pozornost stojí i velice cenná kompletní uniforma.

Výběr z výstavy:

 • Uniforma rakouského subalterního důstojníka husarů, 1820
 • Na fotografii níže: rakouská přilba pro důstojníky kyrysníků, dragounů a švališérů M 1811

PRUSKO - RAKOUSKÉ VÁLKY

Tento soubor je unikátní svou celistvostí v rámci jednoho soukromého sběratele vůbec, navíc v kontextu k jisté nedostupnosti těchto předmětů, včetně zbraně z majetku předka sběratele, jež se konfliktu osobně účastnil. Návštěvník také bude mít možnost spatřit proslulou pruskou pušku, tzv. jehlovku, které se částečně připisuje podíl na pruském vítězství.

Výběr z výstavy:

 • Na obrazu níže: bitva u České Skalice 28. června 1866, dobový kolorovaný tisk

JAPONSKO

Japonská část výstavy zahrnuje několik výjimečných exponátů japonské nejvyšší muzeální kvality. Jedná se především o soubor předmětů z přímé držby japonské císařské rodiny, meč itomaki no tači s čepelí z konce 13.století zhotovenou Rai Kunitošim, semiformální cestovní pokrývka hlavy džingasa s masivním zlatým kováním, náležící císaři Kómei tennó (1831 - 1867) či ceremoniální dvorský meč kazaridači. Lze důvodně předpokládat, že meč od Rai Magotaró Kunitošiho představuje vůbec nejhodnotnější exponát výstavy a patrně se jedná o nejhodnotnější artefakt japonského umění na našem území. Tato část výstavy koreluje se sto lety  navázání diplomatických vztahů mezi Japonskem a Československou republikou a klade si za cíl prostřednictvím umění a kultury přispět k prohlubování vzájemného poznání a rozšiřování pozitivních vztahů mezi oběma zeměmi - Japonskem i Českou republikou. To dokládá i fakt, že výstava Kouzlo sběratelství oficiálně získala čestnou záštitu Velvyslanectví Japonska v České republice. Děkujeme!

                                             

Výběr z výstavy:

 • Osobní džingasa (semiformální klobouk) 121. císaře Kómei (1831–1867), lakovaná kůže se zlatým kováním
 • Na fotografii níže: meč našidži gošiči no kiri koširae tači z držby císařské rodiny, signováno Rai Kunitoši, čepel konec 13. století, příslušenství 19. století  a dvorský ceremoniální meč kazaridači z přímé držby císařské rodiny, signováno Kimi banzai Tomonari, 2. polovina 19. století

USA

Soubor vystavených revolverů a karabin je unikátní přehlídkou nejrůznějších konstrukčních modelů té doby.

 • Colt Dragoon revolver 1851  - 1860 III. model ráže 44
 • Na fotografii níže: Colt Holster Model Paterson No. 5, 1838, ráže 36 (vyrobeno pouze 1000 kusů)


VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLY

K výstavě je připraven interaktivní edukační program „Čepele a střelný prach.“ S pracovním listem pro žáky základních a středních škol pojednáme o vývoji zbraní, sběratelství militarií a kráse předmětů souvisejících s vojenstvím od gotiky až po divoký západ. Výstava je doplněna replikami, které si návštěvníci mohou sami osahat a vyzkoušet. Více informací a objednávky ZDE.


OTEVÍRACÍ DOBA

 • úterý - neděle + svátky (9:00 - 17:30 hodin)

VSTUPNÉ

 • základní: 50 Kč
 • snížené: 30 Kč
 • rodinné: 110 Kč

TISKOVÝ KONTAKT

 • Jan Török - autor výstavy a konzervátor Jihočeského muzea - tel.: +420 391 001 548 / e-mail: torok@muzeumcb.cz
 • Mgr. Hynek Rulíšek - garant  a spoluautor výstavy - tel.: +420 391 001 538 / e-mail: rulisek@muzeumcb.cz
 • Mgr. Eva Hyndráková - spoluautorka výstavy - tel.: +420 391 001 509 / e-mail: hyndrakova@muzeumcb.cz
 • Mgr. Lukáš Faktor - edukační oddělení Jihočeského muzea - tel.: +420 727 822 573 / +420 391 001 528 / mail: faktor@muzeumcb.cz
 • Mgr. Tomáš Svoboda - programové a propagační oddělení Jihočeského muzea - tel.: +420 775 543 575 / +420 391 001 519 / e-mail: marketing@muzeumcb.cz

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
30.4.2020

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

14.8.2020

Letní divadlo na Trocnově - Dokud se tančí

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)
22.8.2020

Archeoskanzen Trocnov - Středověké kratochvilné zábavy

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)