Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Prohlídka stálé expozice Příběh města s členy Historického klubu

Datum konání:
11.4.2016 16:30

Místo konání:
Dukelská 1

Příběh území města Českých Budějovic začíná dávno před rokem 1265, tedy dávno před založením Českých Budějovic, již v době bronzové. Svou roli v této systematické kolonizaci sehrála přítomnost dvou vodních toků - řek Vltavy a Malše, které sloužily jako přirozená cesta, po které se vozila měď z alpských ložisek a později, v době laténské, tedy v době Keltů, k cestování mezi venkovskými osadami a nedalekým třísovským oppidem, kterému tato sídliště sloužila jako hospodářská zázemí. Proto příběh začíná ukázkou depotů měděných hřiven, keramiky z doby bronzové, laténské keramiky a dalších drobných předmětů, nalezených při archeologických výzkumech na území pozdějšího města.

    

Soutok řek byl trvale osídlen i v době těsně před rokem 1265, v raném středověku, kdy na jeho pozdějším území existovala nejspíše raně středověká venkovská osada s pohřebištěm - a to na ploše dnešního Piaristického náměstí a na ploše pozdější výstavby kostela sv. Mikuláše. Dokládají to i nalezené předměty - keramika, záušnice, parohový kostěný předmět nebo několik kostrových řadových hrobů. I tyto předměty jsou na výstavě prezentovány. Samostatnou a exkluzivní kapitolu tvoří nález románské čelenky s 8 nebo 9 stříbrnými kruhy učiněný ve 40. letech 20. století v Rožnově,  Českých Budějovicích. Vystavená čelenka je přesnou kopií vyrobenou v 50. letech, originál je uložen v Národním muzeu v Praze a tento artefakt je jedinou na výstavě prezentovanou kopií. Ostatní archeologické předměty jsou originály, v expozici úplně poprvé vystavené a představují přes 250 položek, získaných při archeologických výzkumech na území města.

     Největší část expozice je věnovaná středověkým a raně novověkým Českým Budějovicím. Oknem se rozhlédnete díky Willenbergově vedutě po pozdně gotickém městě, pozdně gotickými okny s vitráží, projdete se po podlaze ze 13. století z farního kostela sv. Mikuláše, po středověkém a barokním pohřebišti u kostela, uvidíte kachle z poloviny 15. století zdobené třeba městským znakem nebo se projdete po nejznámějším místě města - čtvercovém náměstí s bludným kamenem a vystaveným popravčím mečem. Na některé označené exponáty si budete moci i sáhnout - na kopii sochy sv. Auraciána, městského patrona, jehož ostatky jsou vystaveny v relikviáři dnes již katedrálního kostela sv. Mikuláše nebo na originál keramickou zásobnici z poloviny 14. století.

     Expozice je doplněna o nejdůležitější archiválie z doby založení města, z doby, kdy město za Karla IV. získalo důležitá privilegia nebo o nejstarší listinu vztahující se ke kostelu sv. Mikuláše ve 13. století. Expozice je doplněna i numismatickou sbírkou od nejstarších brakteátů a drobných feniků, až po pražské groše. Z dalších archeologických exponátů je v expozici vytvořen dobový průřez vývojem nejběžnější keramiky, mezi návštěvníky oblíbené exponáty patří středověké hračky nebo sklo v Českých Budějovicích ve středověku hojně používané.  A pokud někoho některé artefakty zaujmou, může si k nim na dotykové obrazovce vyhledat podrobnější informace.

Mgr. Zuzana Thomová

 

  

  

 

 

Kontaktní osoba:
Helena Stejskalová
Datum zveřejnění:
6.4.2016

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.10.2023

Houby mykologicky zajímavých lokalit na Táborsku (fotografická výstava)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova