Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Výstava orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších

Výstava
Datum konání:
od: 16.2.2024
do: 3.3.2024

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Navštivte tropický ráj plný barev a vůní! Zveme vás na tradiční výstavu, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků.


Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy. Výstava se koná pod záštitou náměstka hejtmana Jihočeského kraje Pavla Hrocha.

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Těšit se můžete na stovky kvetoucích orchidejí, které oslní pestrobarevnými květy všemožných tvarů, barev a vůní. Např. Vanda je královnou všech orchidejí. Dokáže žít bez substrátu pouze ze vzdušné vlhkosti a vykvétá v nejrůznějších barevných kombinacích, např. nádhernými modrými květy. K vidění bude také Paphiopedilum s květy připomínající láčky masožravých rostlin. Jedná se o nápadné květy s charakteristickým bačkůrkovitým pyskem.

Obdivovat lze i rostlinu s názvem Vanilla planifolia neboli všem známou vanilku pravou (epifytická liánovitá orchidej pěstovaná pro plody, používané jako koření). Diamantové orchideje neboli jewel orchids jsou vskutku orchidejovou raritou. Mají okrasné listy protkané zlatou či stříbrnou žilnatinou, které potěší zrak nejednoho návštěvníka. Rod Oncidium v každé domácnosti oslní nejen svou krásou, ale i nádhernou a pronikavou vůní. Unikátem výstavy jsou také rostliny Dracula a Masdevallia – velmi vzácné orchideje s bizarními květy. Některé druhy rodu Dracula svými květy, které se otevírají pouze na pár dní, připomínají tváře a hlavičky malých opiček. Jejich domovinou je nepřístupný mlžný les vysoko v ekvádorských a kolumbijských horách. Výstava prezentuje i mnoho dalších rodů orchidejí – Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium, Cambria, Bulbophyllum, Brassia, Cymbidium, Zygopetalum aj.

Masožravé rostliny jsou na výstavě zastoupeny v mnoha rodech. K vidění jsou rostliny od miniaturních trpasličích rosnatek z Austrálie až po obří masožravé liány z jihovýchodní Asie, které jsou schopny lapit malé obratlovce, výjimečně až do velikosti krysy. Výstava je doplněna i o miniaturní formy tilandsií. Tilandsie jsou pozoruhodné rostliny, a to jak svou schopností přežít tzv. ze vzduchu, tak svým vzhledem a barvami. Tyto rostliny střední a jižní Ameriky v přírodě rostou převážně přichycené na stromech. Část výstavních prostor je věnována také suchomilným druhům rostlin, jako jsou kaktusy nebo sukulenty.

Flóra je doplněna ukázkou živých drobných obratlovců. Přilehlá chodba nabízí sbírku atraktivních motýlů a brouků nebo fotografie orchidejí.

Poradna pro pěstitele

V rámci celého trvání výstavy je k dispozici přímo ve výstavních sálech poradna pro pěstitele rostlin, ale i všechny další zájemce. Využijte odbornosti vystavovatelů a konzultujte s nimi nejvhodnější pěstitelské postupy pro své rostliny.

Komentované prohlídky pro veřejnost

Srdečně vás zveme také na komentované prohlídky výstavy s jejími autory - Markétou Aubrechtovou a Martinem Dlouhým, kteří rádi zodpoví vaše zvídavé dotazy nejen ohledně vystavených rostlin, ale poradí i s pěstováním a péčí o rostliny. Prohlídky nelze předem rezervovat, kapacita dle prostorových možností výstavních sálů. Vstupné na prohlídku je zahrnuto v rámci zakoupeného lístku na výstavu (tj. plné: 60 Kč / snížené: 30 Kč / rodinné: 130 Kč). Termíny prohlídek:

  • středa 21. února od 16:00 hodin
  • středa 28. února od 16:00 hodin

Květinový workshop

Ve čtvrtek 29. února od 16:00 do 18:00 hodin pořádá Jihočeské muzeum ve spolupráci se Střední odbornou školou veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky oblíbený květinový workshop v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hlavní budovy muzea (Dukelská 1, Č. Budějovice). Účast na workshopu je nutné předem rezervovat, nejpozději však do 14. února na recepci Jihočeského muzea, kde nahlásíte jméno a uhradíte kurzovné, které činí 400 Kč. Kurz je určen max. pro 20 osob. Kurzovné se v případě zrušení workshopu přihlášeným účastníkům bude vracet na recepci muzea.

Vzdělávací program pro školy

Výstavu tradičně doplňuje edukační program pro MŠ, ZŠ a SŠ, který vás provede světem tropů a subtropů. Dozvíte se zajímavosti ze života fauny a zejména flóry a v rámci programu vyzkoušíme i vaši zručnost a výtvarné nadání. Program lze objednat online nebo pište na e-mail: faktor@muzeumcb.cz, příp. volejte na tel. číslo 391 001 528.

Vstupné na výstavu

  • plné: 60 Kč
  • snížené: 30 Kč
  • rodinné: 130 Kč

Kontakty

  • Mgr. Markéta Aubrechtová – autorka výstavy, rostlinná fyzioložka (tel.: 777 583 924 / e-mail: marketa@carniforyou.com)
  • Ing. Martin Dlouhý – autor výstavy (tel.: 728 932 644 / e-mail: martin@carniforyou.com)
  • Mgr. Lukáš Faktor – Edukační oddělení Jihočeského muzea (tel.: 391 001 528 / 727 822 573 / e-mail: faktor@muzeumcb.cz)
  • Mgr. Tomáš Svoboda – Programové a propagační oddělení Jihočeského muzea (tel.: 775 543 575 / 391 001 519 / e-mail: marketing@muzeumcb.cz)
Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
10.1.2024

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

2.5.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Stolní hry

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
3.5.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova