Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Geologická

Geologická sbírka obsahuje soubor hornin a nerostů s počtem evidenčním čísel G 1 až G 12083 (skutečný, o mnoho vyšší počet vzorků je předmětem probíhající evidence). Zahrnuje kolekci jihočeských nerostů, vzorky z Čech a z celého světa. Z českých lokalit jsou významně zastoupeny Příbram, Jáchymov, Horní Slavkov a Stříbro.

Jedinečnou položkou sbírky je rozsáhlý soubor vltavínů, čítající více jak 5 000 kusů. Vedle jihočeských v něm nalezneme vltavíny moravské a dále i tektity (meteoritická skla) z dalších světových nalezišť. Základy této kolekce položil správce geologických sbírek Jan Oswald, který proslul jako badatel v oblasti poznávání vltavínů a sběratel nerostů. Sbírka tehdy obsahovala 2 802 českých vltavínů. Později byla doplněna nákupy například od Karla Schallera, Milana Prchala a dalších, dary, popřípadě i vlastními sběry muzea.

Za zmínku rovněž stojí např. soubor nerostů pegmatitů, tvořený 300 položkami z 24 jihočeských lokalit. Přibližně z poloviny jde o položky původní sbírky muzea a z poloviny o nové sběry z období od roku 1971. Zatímco staré položky reprezentují několik klasických, dnes již téměř zaniklých lokalit, jako Písek nebo Kloub u Protivína, nové sběry dokumentují větší počet výskytů odkrytých v nedávné době, často jen krátkodobě. Kromě vlastních sběrů muzea byla část materiálu získaná od dobrovolných spolupracovníků.

Z nejcennějších položek geologické sbírky jmenujme: unikátní krystal apatitu, plíšek křepického zlata s kusem okolní horniny a nappříklad diskovitý vltavín o váze 70g s vnitřní spirálovitou stavbou. Apatit byl nalezen v roce 1983 u Opalic na Českokrumlovsku a co do velikosti a vybarvení je to ojedinělý krystal apatitu nalezený v České republice. Váží více jak 700 g a vyniká množstvím krystalických ploch. Cenné je i to, že byl získán z horniny bez poškození, jak tomu v obdobných případech často bývá. Společně s tímto velkým krystalem byl nalezen ještě menší krystal o váze 470 g a několik dalších velkých krystalů poškozených zvětráváním. Jedním z doplňků geologického fondu byl v roce 2000 nákup 365 nerostů z jihočeských lokalit od Václava Pavlíčka.

Součástí geologického fondu je i ucelená paleontologická sbírka, kterou tvoří 126 fytopaleontologických položek včetně permských fosilií z antracitových dolů v okolí Českých Budějovic a 298 položek zoopaleontologických. Paleontologická sbírka byla budována jako přehled vývoje živočichů a rostlinstva v geologických obdobích. Tyto sběry pocházejí z období zakládání muzejních sbírek a později již nebyly ve větší míře systematicky rozšiřovány.

 

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

24.5.2024

MUZEJNÍ NOC 2024

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
24.5.2024

"Druhý" život Jana Žižky

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova