Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Odívání ve středověku a výpal keramiky v replice středověké hrnčířské pece

O víkendu 29. – 30. 8. 2020 se v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova uskutečnily dvě akce pro veřejnost, a to jednak akce zaměřená na odívání ve středověku a zároveň proběhl také výpal keramiky v replice hrnčířské pece.

Návštěvníci se mohli dozvědět, z čeho se skládal středověký oděv a co všechno obnášela jeho výroba. Prezentovány byly různé techniky zpracování lnu a ovčí vlny, ale také konopí nebo kopřiv, tedy materiálu, který byl v minulosti využíván na výrobu textilu. Zájemci si mohli mnohé tkalcovské metody vlastnoručně vyzkoušet. Kromě textilnictví bylo možné zhlédnout i práci ševce či brašnáře, jejichž řemeslem bylo zpracování kůže. Po celý den byli k dispozici středověcí řemeslníci ze sdružení Danar a ze spolku Tempus Artificum. Souběžně s touto akcí proběhl i výpal keramiky v replice středověké hrnčířské pece. V sobotu dopoledne byly nádoby vyskládány do pece a v průběhu celého dne probíhal výpal. V neděli odpoledne byla pec otevřena, vypálená keramika vyjmuta a návštěvníci si mohli své výrobky vyzvednout. Průběh celého výpalu zajistil hrnčíř František Hynšt.

Plakát na akci Výpal keramiky.    Ukázka brašnářského řemesla.     Ukázka vyčesávání lnu.     Výpal keramiky v replice středověké hrnčířské pece.

Kontaktní osoba:
Lucie Líkařová
sekce:
Aktuálně
Datum zveřejnění:
29.8.2020

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 13.00 - 17.00

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

8.5.2024

Keltové na jihu Boiohaema

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova