Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

MUZEJNÍ NOC

Muzejní noc
Datum konání:
27.5.2022 17:00

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Srdečně Vás zveme na Muzejní noc - oblíbenou akci pro všechny věkové kategorie, která se koná v pátek 27. května od 17:00 do 22:00 hodin v hlavní budově Jihočeského muzea. Hlavním tématem letošního ročníku jsou loutky a loutkové divadlo. Těšit se můžete na kejklíře, divadelní představení, živou hudbu, školu žonglování, hry pro děti, fotokoutek, tvořivé dílny nebo ohňovou show! Zhlédnout můžete i aktuální expozice a výstavy. Vstup na akci je ZDARMA!

LETÁK S PROGRAMEM A ČASOVÝM HARMONOGRAMEM KE STAŽENÍ

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Slavnostní zahájení akce proběhne v 17:00 hodin na venkovním prostranství před hlavním vchodem muzea ze strany Senovážného náměstí. Návštěvníky přivítají mj. rozverní pouliční komedianti na chůdách ze společnosti Chůdadlo, kteří si chtějí s každým podat ruku nebo je poplácat po rameni. Následovat bude zábavná kejklířská pohádka pro děti i dospělé Brémští cirkusanti, která pojednává o starých a zdánlivě nepotřebných cirkusových zvířátkách, která prchnou zlému principálovi. Díky tomu, že spojí své síly, porazí zlé loupežníky a založí si vlastní cirkus. Pohádka se zabývá tématem recyklace a zbytečného vyhazování ještě funkčních věci (a lidí). Malí i velcí návštěvníci mohou na venkovním prostranství využít školu žonglování, kterou si rovněž připravili kejklíři z Chůdadla. K dispozici bude hromada žonglérských rekvizit (míčky, kužely, diabola, flowersticky aj.). Pro ty nejmenší mají žongléři slona a chobotnici – házení či navlékání kroužků. Další část programu - ukázky tvorby loutek a malování hlaviček loutek, které si lze odnést domů jako suvenýr, bude probíhat také před hlavním vchodem.

Přednáškový sál v přízemí nabídne výrobu vlastních odznaků a fotokoutek s rozličnými rekvizitami (fotobudka Partypack), kde si můžete pořídit upomínkový snímek z Muzejní noci. Vzdělávací sály v přízemí potěší hlavně rodiny s dětmi. Edukační oddělení muzea si zde připravilo tvořivé hrátky s loutkami a loutkovými divadly, k dispozici budou dále různé omalovánky, vystřihovánky apod.

Co by to bylo za Muzejní noc bez divadelních představení? Barokní sál v 1. patře nabídne hned dvě divadla. Pohádkovou detektivku Kloboučkový/ponožkový fantom odehraje Jakub Lada Vavřina alias Divadlo potulného čajovníka a Čertovskou pohádkou pobaví Divadlo Studna pod vedením Josefa Kašpara. V mezičase si můžete zakoupit občerstvení buď před hlavním vchodem muzea nebo na levé terase 1. patra, kde bude připravena Kavárna Matice s vynikající kávou a zákusky.

Jak vznikala zmíněná Čertovská pohádka, se dozvíte na pravé terase 1. patra. Na výstavním panelu můžete prozkoumat maturitní práci Klaudie Kašparové, která zahrnuje výtvarný scénář a výpravu představení nebo návrhy kostýmů. Také zde bude umístěna prezentace loutek studentů scénografie pod vedením nedávno zesnulého významného budějovického výtvarníka, řezbáře, loutkáře a pedagoga Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově Josefa Hanusche. Na pravé terase 1. patra můžete rovněž zhlédnout ukázky práce s varietními loutkami vlastní výroby s komentářem pokračovatele rodové loutkářské tradice Františka Finka.

Po celou dobu akce budou přístupné všechny expozice a výstavy muzea. Určitě nevynechejte prohlídku nově otevřené výstavy pod záštitou Ministerstva kultury – „Zvuk času“, která představuje hodiny a hodinky z období od 16. do 19. století ze soukromé sbírky Petra Hadravy a ze sbírek Jihočeského muzea (přízemí vlevo). Autor výstavy p. Hadrava povede pro zájemce i komentovanou prohlídku této výstavy. „Srdečné pozdravy z Budějovic: město na pohlednicích v letech 1895 – 1939“ je výstava, kterou najdete v přízemí vpravo. 1. patro nabízí výstavu „Černý Petr, dětské karty“ nebo výstavu „Loutky, marionety, javajky ze sbírek Jihočeského muzea a Vzpomínka na Josefa Hanusche“, ke které je připravena i komentovaná prohlídka s její autorkou – Petrou Prokopcovou. Rovněž v 1. patře můžete navštívit stálou expozici „Příběh města Českých Budějovic“. Ve 2. patře doporučujeme prohlídku „Stálé přírodovědné, archeologické a národopisné expozice“, která se pyšní 1. místem a titulem Muzejní výstava roku v rámci Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Na Muzejní noci nesmí chybět ani živá hudba! Program akce tak bude probíhat i na venkovním podiu u Kulturního domu Slávie hned vedle muzea. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty dvou kapel - Weekend a Želiboys. Akci slavnostně zakončí Chůdadlo, které si pod podiem připravilo dechberoucí ohňovou show s názvem The Cube!

Těšíme se na Vás!

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
11.4.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

25.4.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Diadém, růženec

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
26.4.2024

Lví silou, vzletem sokolím (Sokol na jihu Čech v letech 1869 - 2024)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova