Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Výstava orchidejí, exotických rostlin a zvířat

Výstava
Datum konání:
od: 4.2.2022
do: 13.2.2022

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)

Zveme vás na výstavu orchidejí, exotických rostlin a zvířat, která se koná od 4. do 13. února 2022 v hlavní budově Jihočeského muzea. Otevřeno je i v pondělí 7. února, včetně všech ostatních výstav a expozic. Při vstupu do muzea NENÍ nutné předkládat negativní test na covid-19, ani certifikát o očkování či prodělané nemoci. Je však nutné nosit respirátor Více informací najdete v pokračování článku.

COVID-19 A PRAVIDLA PRO NÁVŠTĚVU MUZEA

UDÁLOST NA FACEBOOKU

K výstavě orchidejí obdržíte zdarma i vstupenku do stálé přírodovědné, archeologické a  národopisné expozice. Každý 500. návštěvník výstavy obdrží jako dárek orchidej zdarma a každý 1000. návštěvník pak získá orchidej a reklamní balíček s pěstitelskými potřebami od ASB Grünland! Rostliny si na výstavě můžete i zakoupit.  Připravena je rovněž poradna pro pěstitele rostlin, vzdělávací program pro školy nebo květinový workshop pro veřejnost.

NOVINKA!

Poslední den výstavy, tj. v neděli 13. února bude od 16:30 hodin do 17:30 hodin probíhat prodej vybraných vystavených rostlin z hlavního dioramatu s vodopádem. Vystavovatelé budou rostliny poskytovat za nákupní ceny. Upozorňujeme, že ne všechny rostliny budou určené k prodeji a nelze je předem rezervovat. Fotografie jsou ilustrační. Záleží vždy na konkrétní domluvě s vystavovateli přímo na místě. Klasický prodej rostlin, který probíhá po celou dobu trvání výstavy, je samozřejmě rovněž k dispozici.

Vystavené orchideje, masožravky, kaktusy, tilandsie a sukulenty jsou doplněny např. ukázkou drobných obratlovců z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou, k vidění budou i krokodýli z Krokodýlí ZOO Protivín nebo exotičtí členovci, které zapůjčili členové Entomologického kroužku při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Expozici doplňují rovněž vystavovatelé ze zahraničí –  Orchideen Kopf (Deggendorf, Německo) a Handlbauerorchideen (Gramastetten, Rakousko).

První výstava orchidejí se v Jihočeském muzeu uskutečnila již v roce 2000 a jednalo se o jednu z nejkratších, ale co do návštěvnosti nejúspěšnějších výstav vůbec. Přitom se do značné míry jednalo o experiment, neboť nebyly vystavovány klasické muzejní exponáty, ale živé rostliny a živočichové. Atraktivnost námětu výstavy a nebývalý zájem návštěvníků vyústil v každoroční konání, které mimo rekonstrukce hlavní budovy Jihočeského muzea narušila jen protiepidemická opatření loňského roku.

Výstava je instalována ve třech výstavních sálech. V prvním je ukázka sušších biotopů (kaktusy, sukulenty a tilandsie) včetně obratlovců a členovců. V druhém sále, který navozuje atmosféru tropického pralesa, jsou vystaveny orchideje a masožravé rostliny, a je zde též možné zakoupit rostliny od vystavovatelů. Ve třetím, nejmenším sále, upoutají především krokodýli a drobní obratlovci. Přilehlá chodba pak návštěvníky seznámí s různorodými artefakty dovezenými vystavovateli z expedic do exotických částí světa.

Atraktivní rostliny, jimž dominují kvetoucí orchideje, kaktusy a tilandsie, jsou aranžovány nejen volně ve velkých skupinách, ale i v menších dioramatech a v nasvícených celoskleněných vitrínách. Doplněním o ukázku zástupců živočišné říše tak vzniká atraktivní celek, který návštěvníka zaujme nejenom vůní stovek květů, ale i svou pestrou paletou barev.

PORADNA PRO PĚSTITELE ROSTLIN

Návštěvníci také mohou využít odbornosti vystavovatelů a konzultovat s nimi problematiku a nejvhodnější pěstitelské postupy pro své rostliny.

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO DĚTI A ŠKOLY

Edukační oddělení Jihočeského muzea připravilo pro dětské návštěvníky a školy doprovodný vzdělávací program určený pro MŠ, ZŠ a SŠ. Žáci se dozví  zajímavosti ze života fauny a zejména flóry a v rámci programu si vyzkouší i vlastní zručnost a výtvarné nadání.

KVĚTINOVÝ WORKSHOP - VARIACE Z ORCHIDEJÍ

Jihočeské muzeum pořádá ve spolupráci se SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky květinový workshop v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hlavní budovy muzea. Workshop se koná ve čtvrtek 10. února 2022 od 16:00 do 18:00 hodin. Kapacita akce je max. 20 účastníků. Vstupné činí 400 Kč. V ceně workshopu jsou zahrnuty náklady na lektory, orchideje a veškerý výtvarný materiál. Účast na workshopu je nutné si předem zarezervovat nejpozději do pátku 4. února 2022 na recepci Jihočeského muzea, kde nahlásíte své jméno a uhradíte kurzovné. Vstupné se v případě zrušení workshopu přihlášeným účastníkům bude vracet právě na recepci muzea.

VSTUPNÉ NA VÝSTAVU ORCHIDEJÍ

  • základní: 60 Kč
  • snížené: 30 Kč (senioři nad 60 let, držitelé průkazů ZTP, ISIC, ITIC, děti od 6-ti do 15-ti let, studenti SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu)
  • rodinné: 130 Kč (min. 2 dospělí a 1 dítě; max. 2 dospělí a 3 děti)

VYSTAVOVATELÉ

Karel Willinger, Markéta Aubrechtová – masožravky, Pavel Brůžek, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Jiří Kovář, Ladislav Paleček, Ing. Pavel Roubín, CSc., SOŠ Jarov Praha 9, Milan Šnedar, Jaroslav Šulc, Mgr. B. Vondruš – EXPLANTEX ®, Ing. Miroslav Procházka – Krokodýlí ZOO Protivín, Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou, Orchideen Kopf (Deggendorf, Německo), Handlbauerorchideen (Gramastetten, Rakousko).

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
18.1.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.2.2023

ŠKODA - automobily na plakátech a v prospektech (1945 - 2022)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
10.3.2023

Výstava orchidejí, exotických rostlin a zvířat

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova