Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Výstava orchidejí, exotických rostlin a zvířat

Výstava
Datum konání:
od: 4.2.2022
do: 13.2.2022

Místo konání:
Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)

Zveme vás na výstavu orchidejí, exotických rostlin a zvířat, která se koná od 4. do 13. února 2022 v hlavní budově Jihočeského muzea. Otevřeno je i v pondělí 7. února, včetně všech ostatních výstav a expozic. Při vstupu do muzea NENÍ nutné předkládat negativní test na covid-19, ani certifikát o očkování či prodělané nemoci. Je však nutné nosit respirátor Více informací najdete v pokračování článku.

COVID-19 A PRAVIDLA PRO NÁVŠTĚVU MUZEA

UDÁLOST NA FACEBOOKU

K výstavě orchidejí obdržíte zdarma i vstupenku do stálé přírodovědné, archeologické a  národopisné expozice. Každý 500. návštěvník výstavy obdrží jako dárek orchidej zdarma a každý 1000. návštěvník pak získá orchidej a reklamní balíček s pěstitelskými potřebami od ASB Grünland! Rostliny si na výstavě můžete i zakoupit.  Připravena je rovněž poradna pro pěstitele rostlin, vzdělávací program pro školy nebo květinový workshop pro veřejnost.

NOVINKA!

Poslední den výstavy, tj. v neděli 13. února bude od 16:30 hodin do 17:30 hodin probíhat prodej vybraných vystavených rostlin z hlavního dioramatu s vodopádem. Vystavovatelé budou rostliny poskytovat za nákupní ceny. Upozorňujeme, že ne všechny rostliny budou určené k prodeji a nelze je předem rezervovat. Fotografie jsou ilustrační. Záleží vždy na konkrétní domluvě s vystavovateli přímo na místě. Klasický prodej rostlin, který probíhá po celou dobu trvání výstavy, je samozřejmě rovněž k dispozici.

Vystavené orchideje, masožravky, kaktusy, tilandsie a sukulenty jsou doplněny např. ukázkou drobných obratlovců z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou, k vidění budou i krokodýli z Krokodýlí ZOO Protivín nebo exotičtí členovci, které zapůjčili členové Entomologického kroužku při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Expozici doplňují rovněž vystavovatelé ze zahraničí –  Orchideen Kopf (Deggendorf, Německo) a Handlbauerorchideen (Gramastetten, Rakousko).

První výstava orchidejí se v Jihočeském muzeu uskutečnila již v roce 2000 a jednalo se o jednu z nejkratších, ale co do návštěvnosti nejúspěšnějších výstav vůbec. Přitom se do značné míry jednalo o experiment, neboť nebyly vystavovány klasické muzejní exponáty, ale živé rostliny a živočichové. Atraktivnost námětu výstavy a nebývalý zájem návštěvníků vyústil v každoroční konání, které mimo rekonstrukce hlavní budovy Jihočeského muzea narušila jen protiepidemická opatření loňského roku.

Výstava je instalována ve třech výstavních sálech. V prvním je ukázka sušších biotopů (kaktusy, sukulenty a tilandsie) včetně obratlovců a členovců. V druhém sále, který navozuje atmosféru tropického pralesa, jsou vystaveny orchideje a masožravé rostliny, a je zde též možné zakoupit rostliny od vystavovatelů. Ve třetím, nejmenším sále, upoutají především krokodýli a drobní obratlovci. Přilehlá chodba pak návštěvníky seznámí s různorodými artefakty dovezenými vystavovateli z expedic do exotických částí světa.

Atraktivní rostliny, jimž dominují kvetoucí orchideje, kaktusy a tilandsie, jsou aranžovány nejen volně ve velkých skupinách, ale i v menších dioramatech a v nasvícených celoskleněných vitrínách. Doplněním o ukázku zástupců živočišné říše tak vzniká atraktivní celek, který návštěvníka zaujme nejenom vůní stovek květů, ale i svou pestrou paletou barev.

PORADNA PRO PĚSTITELE ROSTLIN

Návštěvníci také mohou využít odbornosti vystavovatelů a konzultovat s nimi problematiku a nejvhodnější pěstitelské postupy pro své rostliny.

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO DĚTI A ŠKOLY

Edukační oddělení Jihočeského muzea připravilo pro dětské návštěvníky a školy doprovodný vzdělávací program určený pro MŠ, ZŠ a SŠ. Žáci se dozví  zajímavosti ze života fauny a zejména flóry a v rámci programu si vyzkouší i vlastní zručnost a výtvarné nadání.

KVĚTINOVÝ WORKSHOP - VARIACE Z ORCHIDEJÍ

Jihočeské muzeum pořádá ve spolupráci se SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky květinový workshop v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hlavní budovy muzea. Workshop se koná ve čtvrtek 10. února 2022 od 16:00 do 18:00 hodin. Kapacita akce je max. 20 účastníků. Vstupné činí 400 Kč. V ceně workshopu jsou zahrnuty náklady na lektory, orchideje a veškerý výtvarný materiál. Účast na workshopu je nutné si předem zarezervovat nejpozději do pátku 4. února 2022 na recepci Jihočeského muzea, kde nahlásíte své jméno a uhradíte kurzovné. Vstupné se v případě zrušení workshopu přihlášeným účastníkům bude vracet právě na recepci muzea.

VSTUPNÉ NA VÝSTAVU ORCHIDEJÍ

  • základní: 60 Kč
  • snížené: 30 Kč (senioři nad 60 let, držitelé průkazů ZTP, ISIC, ITIC, děti od 6-ti do 15-ti let, studenti SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu)
  • rodinné: 130 Kč (min. 2 dospělí a 1 dítě; max. 2 dospělí a 3 děti)

VYSTAVOVATELÉ

Karel Willinger, Markéta Aubrechtová – masožravky, Pavel Brůžek, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Jiří Kovář, Ladislav Paleček, Ing. Pavel Roubín, CSc., SOŠ Jarov Praha 9, Milan Šnedar, Jaroslav Šulc, Mgr. B. Vondruš – EXPLANTEX ®, Ing. Miroslav Procházka – Krokodýlí ZOO Protivín, Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou, Orchideen Kopf (Deggendorf, Německo), Handlbauerorchideen (Gramastetten, Rakousko).

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
18.1.2022

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

9.10.2023

Výstava hub (KONÁNÍ POTVRZENO!)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova