Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Právě rostou: červen 2017 II

Vysoké teploty a silně podprůměrné srážky ve střední části června omezily spektrum lokalit, na kterých lze najít houby…

Jedním z biotopů, kterému sucho příliš nevadí, jsou koryta potoků. Ta mohou nabídnout i zajímavá mykologická překvapení. Snížení hladiny často obnaží naplavené dřevo, na jehož povrchu se pak mohou objevit nejrůznější vodní druhy:

míhavka tenkovýtrusá
(Vibrissea leptospora)

miladinka vodní
(Miladina lecithina)

vodnička terčovitá
(Cudoniella tenuispora)

Žluté až žlutozelenavé terčovité plodnice tvoří míhavka tenkovýtrusá (Vibrissea leptospora), které dorůstají kolem půlcentimetru v průměru. Menší, nahloučené a sytěji žloutkově až oranžově zbarvená apothecia má miladinka vodní (Miladina lecithina), kriticky ohrožený druh uvedený v Červeném seznamu. Netypicky suchý červen nám pomohl najít hned dvě nové jihočeské lokality. Objevila se také vodnička terčovitá (Cudoniella tenuispora) nápadná bělavými nálevkovitými plodnicemi.

vláknice Bresadolova
(Inocybe bresadolae)

vláknice začervenalá
(Inocybe erubescens)

kuřátka lososová
(Ramaria subbotrytis)

Vývoji počasí odpovídá minimum mykorhizních hub. Na známých lokalitách se objevila vzácná vláknice Bresadolova (Inocybe bresadolae) a nehojná, ale o to jedovatější, vláknice začervenalá (Inocybe erubescens). Vyrazila i kuřátka lososová (Ramaria subbotrytis). Přestože mnohé starší atlasy uvádějí četné druhy kuřátek jako jedlé, nelze žádný druh ke konzumaci doporučit. Bylo prokázáno, že většina mykorhizních („masitých“) kuřátek obsahuje projímavou látku emodin a dále nižší koncentraci toxinů podobných jedům muchomůrky zelené. Některé z druhů navíc akumulují arzen.

křehutka hlava Medúzina
(Psathyrella caput-medusae)

štítovka žlutá
(Pluteus leoninus)

ježatec různozubý
(Hericium cirrhatum)

Dále již zbývají pouze saprotrofní druhy rostoucí na dřevu. Ze zajímavějších druhů stojí za pozornost vzácný ježatec různozubý (Hericium cirrhatum), který vyrostl na známé českobudějovické lokalitě. Nevydržel však dlouho, plodnice byla ukopnuta vandaly. Objevují se také plodnice lesklokorek. Lesklokorka pryskyřičnatá (Ganoderma resinaceum) vytváří každý rok nové, plodnice lesklokorky tmavé (Ganoderma adspersum) jsou vytrvalé a každoročně přirůstají.

lesklokorka tmavá
(Ganoderma adspersum)

lesklokorka pryskyřičnatá
(Ganoderma resinaceum)

sírovec žlutooranžový
(Laetiporus sulphureus)

fotografie: J. Janda, M. Klimeš, J. Souček (autora zobrazíte najetím kurzoru na snímek)

Kontaktní osoba:
Mykologický klub
sekce:
Aktuality
Datum zveřejnění:
30.6.2017

Související články

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Kalendář akcí