Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Poradna pro houbaře

Poradna pro houbaře je umístěna v hlavní budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích (Dukelská 1).

Vchod do muzea pro veřejnost je nyní ze Senovážného náměstí. Poradna je umístěna v jednom z edukačních sálků v prvním podlaží (zvýšené přízemí) budovy muzea (při příchodu z recepce muzea je třeba dát se chodbou doleva, vchod do edukačních sálků je na této chodbě vpravo).

Informace o umístění poradny pro houbaře si můžete vyžádat na místě, na recepci muzea.

Standardně je poradna otevřena každé pracovní pondělí v měsících duben až listopad, vždy od 14:30 do 16:30 hodin.

V roce 2023 je poradna otevřena od 3. dubna.

Tato poradenská služba je veřejnosti poskytována bezplatně.

Je zajišťována mykologem Jihočeského muzea Mgr. Miroslavem Beranem.
V případě své nepřítomnosti je zastoupen některým z amatérských znalců, členů Mykologického klubu Jihočeského muzea.

Rámec činnosti poradny

Poradna pro houbaře slouží veřejnosti. Primárním smyslem její činnosti je pomáhat při zvyšování znalosti hub těm lidem, kteří sbírají divoce rostoucí houby za účelem jejich konzumace.
Těm návštěvníkům, jež do poradny přinesou nasbírané houby, které by chtěli zkonzumovat (ale nejsou si jisti, zda jsou jedlé), houby určíme a dáme jim informaci o tom, zda donesené houby jsou opravdu jedlé, či nikoliv. Tato informace však platí pouze pro ty plodnice hub, které byly doneseny do poradny a námi posouzeny!
Naše poradna je otevřena také všem ostatním zájemcům o poznání hub, zejména těm lidem, jež vnímají houby jako nenahraditelnou součást naší přírody a dělá jim radost se s nimi blíže seznámit, a to nikoliv z důvodu jejich konzumace. (Takoví jsou u nás obzvláště vítáni a nabízíme jim členství v Mykologickém klubu Jihočeského muzea.)
Houby určujeme pouze na základě posouzení jejich plodnic (viz pokyny níže).
Rovněž poskytujeme konzultace e-mailem (priroda@muzeumcb.cz). Určování hub bez možnosti přímého prostudování jejich plodnic je však problematické. Takto můžeme houby určit jen tehdy, když se jedná o houby s výraznými znaky a když žadatel o určení houby zašle e-mailem kvalitní snímky plodnic hub spolu s popisem okolností nálezu a fotograficky nezachytitelných znaků (charakteristika biotopu a substrátu, vůně apod.) a my na základě všech dodaných informací usoudíme, že určení houby je jednoznačné. Tyto podmínky však zdaleka ne vždy bývají splněny.
Poradna není vybavena k provádění expertiz v oboru dřevokazných hub ve stavbách. Tuto oblast přenecháváme specializovaným komerčním subjektům.

Pokyny pro návštěvníky poradny pro houbaře

Houby určujeme pouze na základě posouzení jejich plodnic. Plodnice hub donesené k určení musí mít zachovány všechny znaky potřebné pro určení. Je proto třeba, aby ti, kdo vyhledají služby naší poradny, postupovali následovně:
na místě nálezu sebrat pokud možno několik plodnic, nejlépe různého stáří

  • plodnice musejí být celé, je třeba je opatrně vyjmout ze substrátu
  • pokud možno ukládat a uchovávat jednotlivé nálezy hub odděleně
  • plodnice donesené k určení by měly být co nejčerstvější (většinu masitějších a přitom nepříliš larvami napadených plodnic hub je možno uchovat několik dnů v chladničce, doporučuje se vložit je do plastové krabičky na opakovaně mírně navlhčenou podložku – mech nebo např. ubrousek; v žádném případě je neuchovávat v mrazničce!)
  • zaznamenat si u každého druhu okolnosti nálezu (charakter biotopu a druh substrátu)
Ukládání zajímavých nálezů návštěvníků poradny do mykologického herbáře Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

V případě, že návštěvník poradny donese k určení plodnice některého druhu, který je z hlediska naší odborné činnosti a/nebo dokumentace mykoflóry regionu zajímavý, požádáme ho o podrobné informace o nálezu (včetně místa nálezu). Pokud bude nálezce vstřícný a potřebné údaje nám sdělí, jeho sběr odborně zpracujeme a poté uložíme do našeho mykologického herbáře (CB).

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

28.6.2024

České Budějovice na náladových fotografiích

Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
5.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Světáci)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova