Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Právě rostou: červenec 2015 II.

Pokračující vysoké teploty s minimem srážek nedaly houbám šanci. Situace je patrně opravdu kritická, neboť si situace povšimla i média…

Houby, které se v posledních objevovaly, bychom mohli rozdělit do tří skupin. První by byly houby podeštné, které velmi rychle reagují na srážky a stihnou vytvořit plodnice, než půda opětovně vyschne. I tyto druhy se ale objevovaly spíše na zavlažovaných trávnících a zahradách. Patří k nim například sametovka mléčná (Conocybe albipes) nebo křehutka Candolleova (Psathyrella candolleana).

sametovka mléčná
(Conocybe albipes)

křehutka Candolleova
(Psathyrella candolleana)

lesklokorka tmavá
(Ganoderma adspersum)

Druhou skupinou jsou chorošovité houby, respektive ty z nich, které dobře snášejí suché počasí. V městských parcích můžete na bázích kmenů nebo zbytcích pařezů listnáčů najít lesklokorku tmavou (Ganoderma adspersum), která patří k vzácným druhům, ale na svých místech roste prakticky každoročně, dokud dřevo nerozloží. V lesích se může objevit zajímavý choroš rostoucí zdánlivě z půdy, jehož plochý až nálevkovitý kruhatý klobouk podpírá tenký třeň. Jde o ďubkatec pohárovitý (Coltricia perennis), případně jiný druh tohoto rodu.

ďubkatec pohárovitý
(Coltricia perennis)

liška bledá
(Cantharellus pallens)

ryzec syrovinka
(Lactarius volemus)

Do třetí a poslední skupiny patří mykorhizní houby, které snášejí sucho relativně dobře. Liška bledá (Cantharellus pallens), méně běžná příbuzná lišky obecné, tvoří mykorhizu s duby. Liší se téměř bělavým kloboukem a často i statnějšími plodnicemi. Čas od času se objeví i většině houbařů dobře známá syrovinka (Lactarius volemus), která si také vystačí s menším množstvím vláhy.

holubinka nazelenalá
(Russula virescens)

holubinka nelibá
(Russula amoenolens)

hřib přívěskatý
(Butyriboletus appendiculatus)

Z holubinek zvládá teplé počasí poměrně dobře holubinka nazelenalá (Russula virescens), která zároveň patří k nejchutnějším druhům. Současné počasí ale bylo příliš i pro ni; čerstvé neseschlé plodnice jsou proto vzácností. Sem tam se objevují i jiné druhy holubinek, ale zpravidla jsou zaschlé a samy sobě nepodobné: viděli jsme například holubinku mandlovou nebo namodralou, z nejedlých pak holubinkou nelibou či hřebínkatou. Z hřibovitých současné počasí zvládá statečně pouze vzácný hřib přívěskatý (Butyriboletus appendiculatus), který se objevuje na hrázích rybníků nebo v lesních dubových alejích. Spíše ale v oblastech, přes které přešly alespoň minimální srážky. Houbařům však radost neudělá - jde o houbu zahrnutou v Červeném seznamu a tudíž by neměla být sbírána pro kuchyňské potřeby. Což v tomto případě stejně není dobře možné - plodnice hřibu přívěskatého jsou prakticky vždy rozežrané larvami podobnými drátovcům.

autoři fotografií: J. Janda, V. Pravda, J. Souček

Kontaktní osoba:
Mykologický klub
sekce:
Aktuality
Datum zveřejnění:
30.7.2015

Související články

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.10.2022

Výstava hub

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)