Právě rostou: prosinec 2015

Po větší část prosince se teploty pohybovaly 10-12 °C nad dlouhodobým průměrem. Pro pozdní druhy hub to znamenalo výjimečně bohatou sezónu…

Krom druhů pozdního podzimu a zimy došlo k několika ojedinělým nálezům hřibovitých hub, např. hřibu kováře (Neoboletus luridiformis), hřibu smrkového (Boletus edulis) a hřibu hnědého (Imleria badia). Nálezy těchto druhů jsou skutečně výjimečnou záležitostí - jiné druhy lze ale najít bez větších problémů.

Nabízíme proto malou galerii vybraných druhů, které jsme našli v předešlých týdnech:

voskovka panenská

(Auricularia auricula-judae)

třepenitka cihlová
(Hypholoma lateritium)

Stojí za zmínku, že šťavnatka tečkovaná (Hygrophorus pustulatus) je mykorhizní houbou, tedy takovou, která žije v symbióze s kořeny stromů (v tomto případě se smrkem ztepilým). Díky vyšším teplotám jí strom dokázal dodat dostatek živin, aby mohla vytvářet plodnice, takže se objevovala až do samého konce prosince.

30.12.2015