Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Právě rostou: říjen 2016

Začátek října nebyl pro růst hub příliš příznivý, takže zásobení letošní výstavy vyžadovalo vysoké úsilí. O zajímavé druhy hub ale nebyla nouze…

Přes nepříznivý vývoj počasí se na výstavě hojně sešly některé houbařsky oblíbené či široce známé druhy: hřib smrkový (Boletus edulis), hřib hnědý (Imleria badia), hnojník obecný (Coprinus comatus), jedovatá bedla zahradní (Chlorophyllum brunneum) nebo muchomůrka červená (Amanita muscaria).

Obzvlášť špatně se dařilo houbám vřeckovýtrusným, z nichž zmíníme jen jednoho zástupce, ucháč čepcovitý (Gyromitra infula), který oproti ostatním ucháčům neroste na jaře, ale na podzim. Z méně běžných hub jsme několikrát narazili na korunokyjku svícnovitou (Artomyces pyxidatus), která se podobá některým druhům kuřátek, za kterými nezaostává ani svojí estetickou hodnotou. Překvapil nás nález palečky (Tulostoma sp.), břichatkovité houby, jejichž určování trochu „zkomplikovaly“ biomolekulární analýzy, které v české mykoflóře potvrdily přítomnost několika donedávna neodlišovaných druhů.

ucháč čepcovitý
(Gyromitra infula)

korunokyjka svícnovitá
(Artomyces pyxidatus)

palečka
(Tulostoma sp.)

trsnatec lupenitý
(Grifola frondosa)

hlíva miskovitá
(Pleurotus cornucopiae)

šupinovka tmavošupinná
(Pholiota jahnii)

pavučinec Batailleův
(Cortinarius bataillei)

pavučinec oranžovolupenný
(Cortinarius malicorius)

závojenka lesklá
(Entoloma nitidum)

strmělka vonná
(Clitocybe fragrans)

čepičatka helmovkovitá
(Galerina pumila)

holubinka podmračná
(Russula parazurea)

šťavnatka tečkovaná
(Hygrophorus pustulatus)

šťavnatka vonná
(Hygrophorus agathosmus)

kozák (březový) kapucínek
(L. scabrum var. melaneum)

Z podzimních druhů šťavnatek jsme se několikrát setkali s hojnou šťavnatkou tečkovanou (Hygropgorus pustulatus), kterou jsme v posledních letech vídali i během zimy a méně běžnou šťavnatku vonnou (Hygrophorus agathosmus) - podobnou, ale o trochu mohutnější a vonící marcipánem. Dařilo se i některým vzácnějším houbám rostoucím na dřevu, například trsnatci lupenitému (Grifola frondosa), který se na výstavě objevil ve čtyřech exemplářích nebo hlívě miskovité (Pleurotus cornucopiae) rostoucí v lužních lesích, ale i parcích, což je případ houby na snímku.

fotografie: J. Janda, J. Souček (jméno autora zobrazíte najetím kurzoru na snímek)

Kontaktní osoba:
Mykologický klub
sekce:
Aktuality
Datum zveřejnění:
12.10.2016

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku