Zrušeno: P. Špinar: Houby okolí Pořežan na Vltavotýnsku: Jaroslavický vrch

6.4.2020 17:00

Místo konání:
Edukační sál JčM

Schůze s přednáškou pro členy klubu i veřejnost.

Pavel Špinar (MK JčM): Houby okolí Pořežan na Vltavotýnsku: Jaroslavický vrch

Lokalita se nachází cca 1,5 km jihozápadně od obce Pořežany, v Písecké pahorkatině, na různě orientovaných svazích, z nichž jižní se prudce svažují k potoku Budáček. Jedná se o jehličnatý les charakteru hospodářského lesa, s protékajícím potokem Budáček vlevajícím se do Hněvkovické přehrady na řece Vltavě. Převládají tam smrk a borovice, vtroušen je i modřín a místy je bohatě zastoupena jedle bělokorá. Příměs tvoří také listnáče: duby, buk, javory, břízy, lípy, okolo potoka se vyskytují kromě smrku i olše lepkavá, líska, javor klen a lípa malolistá. Geologický podklad: Sillimanit-biotitická pararula s několika čočkami pegmatitu a po jedné malé čočce erlanu a krystalického vápence.

terčka jedlová
(Rutstroemia elatina)

oříškovec Michaelův
(Hydnotrya michaelis)

muchomůrka tlustopochvá
(Amanita pachyvolvata)

stročkovec kyjovitý
(Gomphus clavatus)

Autor přednášky, který na lokalitě provádí více než deset let pravidelný mykologický monitoring, seznámí přítomné s jeho výsledky. Na lokalitě bylo nalezeno cca 500 druhů hub (makromycetů) z nichž 20 druhů je zařazených do Červeného seznamu.

termín náplň
7. 1. 16:30 J. Souček: Houby polesí Blana u Hluboké nad Vltavou
3. 2. 16:30 L. Zíbarová: Za houbami do kaňonu Lužnice
2. 3. 16:30 Výroční schůze