Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Archeologové vyzvedli ostatky Jindřicha Libraria (důvěrníka Přemysla Otakara II.) za účasti kardinála D. Duky

Ostatky prvního převora Jindřicha Libraria vyzvedli archeologové v Dominikánském klášteře v Českých Budějovicích. Celé události na místě přihlížel kromě představitelů města a kláštera i arcibiskup Dominik Duka. Právě ten před dvěma lety pátrání po ostatcích inicioval. Čtěte dále...


Blahoslavený Jindřich Librarius je významnou osobností z dějin města, ale i z celé české historie,“ uvedl kardinál Dominik Duka. Podle něj měl převor Jindřich Librarius velmi blízký vztah ke králi Přemyslu Otakaru II., čímž se zapsal do české historie. Na základě kardinálových svědectví zahájili archeologové výzkum, který v lednu tohoto roku skutečně odhalil ve zdech kláštera dutinu s relikviářem, historickými dokumenty a pozůstatky. Po pečlivé přípravě se pak tuto středu rozhodli archeologové dutinu otevřít a schránku s dokumenty vyjmout.

Podle vedoucího realizačního týmu Jiřího Šindeláře nebyla akce vůbec jednoduchá. „Pracovali jsme se spoustou neznámých, ledacos se mohlo pokazit. O to pečlivěji jsme se připravovali a plánovali,“ uvedl Jiří Šindelář. Díky digitálnímu modelu dokázal se svým týmem zjistit přesné rozměry schránky a taktéž předvídat její špatný stav. Ten potvrdilo především dno relikviáře, které po vyjmutí od zbytku pouzdra prakticky odpadlo. Vyjma relikviáře s ostatky objevili archeologové taktéž trojici přiložených písemností. Vedoucí archivář Daniel Kovář přisoudil jejich původ dělníkům, kteří je do výklenku vložili při přestavbě koncem devatenáctého století. "Všechny předměty budou archeologové restaurovat. Ostatky provizorně uloží do nového dřevěného relikviáře a budou je antropologicky zkoumat," sdělila novinářům archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová, která průzkum odborně vedla.


Zdroj: Českobudějovický deník a Budějcká Drbna

Další odkazy včetně videí:


Foto: Martin Frouz

Zdroj: https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/v-kostele-otevreli-hrob-jindricha-libraria-20190627.html

Zdroj: https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/v-kostele-otevreli-hrob-jindricha-libraria-20190627.html

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

5.11.2021

Srdečné pozdravy z Budějovic. Město na pohlednicích v letech 1895 - 1939.

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
26.11.2021

Černý Petr, dětské karty

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)