Nákupní košík

KnihovnaE-shop publikacíMonografieOstatníJan Rafael Schuster 1888-1981

Jan Rafael Schuster 1888-1981

240,- Kč

Publikace vydaná u příležitosti 130. výročí narození českobudějovického malíře a učitele Jana Rafaela Schustera.
Eds. Helena Stejskalová, Vlastimil Kolda.
Vydalo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2019.
Brožovaná vazba, barevné fotografie v textu, 71 stran, formát 210x230 mm.
ISBN: 978-80-87311-99-8

Předmluva

130. výročí narození Jana Rafaela Schustera, které připadlo na rok 2018, se stalo podnětem pro uspořádání celé řady vý­stav a přednášek. Zároveň bylo k poctě jubilanta vydáno i několik tisků. Jedním z nich je právě tato kniha, jejíž snahou je přiblí­žit život a dílo tohoto znamenitého českobudějovického malíře a učitele, významné postavy kulturního života v jižních Čechách ve 20. století.
       Schusterovy obrazy a kresby jsou součástí radničních sálů, úřadoven a jiných veřejných prostor, mnozí je máme ve svých domovech. Je to tím, že oko člověka vždy rádo spočine na barvách krajinných výjevů z jižních Čech a právě jihočeská krajina byla Schusterovi velkou inspirací. Jeho dílo, to jsou jak velká plátna, tak drobnější olejové pastely či akvarely, i jemné kresby tužkou nebo rudkou, téměř vždy klasická realistická malba každému dobře srozumitelná.
       Svým povoláním byl Jan Rafael Schuster učitel. Působil zpočátku na venkovských školách v Úsilném, Zlivi a v Lišově, v roce 1920 pak byl přeložen do Českých Budějovic, kde se stal učitelem a poté ředitelem měšťanské školy v Jírovcově ulici.
       Od studentských let se pokoušel o vlastní výtvarnou činnost, jeho nejstarší dochované kresby pocházejí již z počátku 20. století. V roce 1929 poprvé vystavoval. Od roku 1934 byl členem Sdružení jihočeských výtvarníků, působil i v řadě dalších spolků, například v Klubu Za staré Budějovice.
       Namaloval více než tři tisíce obrazů, přičemž náměty ke svým krajinám, městským nebo venkovským zákoutím čerpal pře­vážně v Českých Budějovicích a okolí. Zachytil mnoho dnes již neexistujících historických objektů, takže některá jeho díla mají i velkou dokumentární hodnotu. Cenné jsou i jeho odborné texty z oblasti výtvarného umění.
      Ještě za svého života Schuster věnoval podstatnou část své tvorby různým městům, školám či podnikům. Jeho obrazy se tak dostaly do povědomí široké veřejnosti a ještě dnes jsou oblíbené a vyhledávané.
      Jan Rafael Schuster zemřel dne 28. ledna 1981 v Českých Budějovicích.

Ukázky z knihy:

Už jste u nás nakupovali? Přihlašte se a nemusíte své údaje znovu vyplňovat.

Budete u nás nakupovat častěji? Zaregistrujte se.

REGISTRACE