Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Digitalizace vybraných předmětů divadelní sbírky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích v roce 2021 realizovalo s finanční podporou Ministerstva kultury projekt digitalizace vybraných předmětů divadelní sbírky.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vlastní jednu z nejbohatších sbírek loutek v České republice. Je systematicky budována od konce 50. let minulého století a její základ tvoří především loutky, kulisy, rekvizity a další vybavení kočovných marionetářů, kteří prováděli svá loutková představení zejména po jižních Čechách. Jedná se např. o dřevěné řezbované marionety loutkářské rodiny Kopeckých, Dubských a rodiny Finků. Dále pak soubory marionet řezbáře Soukupa z Českých Budějovic a řadu loutek neurčeného původu z konce 19. a první poloviny 20. století.  Část sbírky je věnována rodinným divadélkům, a to jak profesionální výroby, tak loutkám a divadélkům od řezbářských samouků. Ve fondu se kupříkladu nachází kompletní rodinné divadlo výrobce Antonína Münzberga z Prahy, včetně scény, dekorací, osvětlení, loutek, nábytku a rekvizit. V nedávné době byla do fondu zakoupena pozůstalost po Janu a Elišce Králových, pod jejichž značkou JEKA byly v Miřeticích u Vacova vyráběny nejen loutky různých velikostí, ale i kompletní rodinná a spolková divadla. Součástí divadelního fondu jsou i doprovodné materiály jako knihy, loutkářské časopisy, dobové fotografie, reklamní materiály a v neposlední řadě velké množství divadelních her pro loutková divadla.

Zdigitalizované loutky, kulisy, opony a další předměty si můžete prohlédnout na portálu eSbírky.

                                       

Bc. Petra Prokopcová, DiS - kurátorka Hudebního a divadelního archivu

Mgr. Simona Foltýnová


Autor fotografií: Ivo Hajn

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
30.12.2021

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

16.4.2024

Obraz Jana Žižky v jihočeských pověstech (Jan Šimánek)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
20.4.2024

Mezinárodní den památek 2024

České Budějovice
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova