Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Novější dějiny

Charakteristika sbírky

Sbírkový fond novějších dějin, dříve označovaný jako fond kapitalismu, netvoří v současné době charakterově jednolitý či uzavřený celek. Je strukturován do řady dílčích a různorodých podsbírek, souborů i jednotlivin. Fond obecně a rámcově zachycuje politický, hospodářský a kulturně společenský vývoj v Jihočeském regionu (s určitým lokačním přesahem) v přibližném časovém horizontu od konce 18. století do závěru 2. světové války s jednotlivými časovými přesahy. Svým charakterem patří k nezastupitelným a nezaměnitelným fondům Jihočeského muzea, jenž je využíván jak po stránce prezentační, tak i po stránce badatelské a publikační.

Historie sbírky

Fond novějších dějin vznikl v první polovině šedesátých let 20. století rozdělením sbírek podle jejich charakteru a stáří. Během své existence se fond průběžně doplňoval a rozšiřoval o další sbírkový materiál, což se děje doposud. Od roku 1994 fond spravuje Mgr. Leoš Nikrmajer.

Obsah sbírky

Fond zahrnuje celkem desítky tisíc sbírkových předmětů různorodého charakteru, a to převážně dokumentační a fotografické provenience, a několik tisíc trojrozměrných předmětů. V současné době je tvořen těmito základními soubory:

- pohlednice
- fotografie
- plakáty
- dokumentační materiál
- odznaky a medaile
- tramping
- soubor trojrozměrných památek

Mgr. Leoš Nikrmajer - kurátor sbírky novějších dějin

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.10.2023

Houby mykologicky zajímavých lokalit na Táborsku (fotografická výstava)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova