Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Numismatika

Charakteristika sbírky

Svým rozsahem se numismatická sbírka Jihočeského muzea řadí k největším mimopražským celkům v České republice. Patří mezi ně i svou kvalitou.

Těžiště fondu je v regionálních numismatických památkách (zejména z období 13. - 17. století, kdy vrcholila mincovní činnost v jižních Čechách), ale obsahuje i velké celky platidel evropských i zámořských států. Součástí fondu je poměrně rozsáhlá sbírka antických mincí.

Historie sbírky

Numismatické sbírky začaly být budovány prakticky od založení muzea. Již v prvních letech jeho existence jsou uváděny pravidelně informace o stavu sbírek, přírůstcích a významných donátorech – ti také byli v prvních letech muzea hlavním zdrojem přírůstků. Jedním z nejvýznamnějších byl bezesporu MUDr. Julius Červený, který věnoval muzeu celou svoji sbírku zahrnující 4 012 mincí. Dalším významným dárcem, tentokrát korporativním, byl Musejní spolek, jehož členové převedli do muzejních sbírek celkem 4 543 mincí.

Významnou akvizicí bylo získání části sbírky generála Jindřicha Teisingera (1867-1942). To byl první českobudějovický numismatik, který překročil rámec pouhého sběratelství a věnoval se numismatice i jako badatel.

Období do druhé světové války bylo pro numismatickou sbírku obdobím příznivým, jednotliví kustodi sbírky vypracovali pečlivé inventáře, které mají svou vypovídací hodnotu i dnes. Navíc I. Wodiczka vydával v letech 1928 až 1934 časopis Der Münzensammler, což bylo jedno z prvních mimopražských odborných periodik. Situace fondu se v padesátých až sedmdesátých letech vyznačovala velkou nestabilitou, časté střídání numismatiků nedovolovalo se sbírkami soustavně a koncepčně pracovat. Situace se obrátila k lepšímu teprve v průběhu osmdesátých let, kdy se správcem sbírky stal PhDr. Jiří Chvojka. Od této doby se sbírka rozrůstala koncepčně, se zaměřením především na regionální ražby, což platí zejména o medailích. U platidel by pouhé regionální zaměření nebylo dostačující. V této linii pokračuje i nová kurátorka sbírky Mgr. Eva Hyndráková, Ph.D.

Obsah sbírky

Sbírka obsahuje přes 70 000 položek a je tvořena těmito základními soubory:

- mince
- papírová platidla
- medaile
- didaktický fond

Mgr. Eva Hyndráková, Ph.D. - kurátor sbírky numismatiky

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

2.10.2021

Kolem Blažejovic

9.10.2021

Zvonařství ve středověku a dnes

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)