Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Numismatika

Charakteristika sbírky

Svým rozsahem se numismatická sbírka Jihočeského muzea řadí k největším mimopražským celkům v České republice. Patří mezi ně i svou kvalitou.

Těžiště fondu je v regionálních numismatických památkách (zejména z období 13. - 17. století, kdy vrcholila mincovní činnost v jižních Čechách), ale obsahuje i velké celky platidel evropských i zámořských států. Součástí fondu je poměrně rozsáhlá sbírka antických mincí.

Historie sbírky

Numismatické sbírky začaly být budovány prakticky od založení muzea. Již v prvních letech jeho existence jsou uváděny pravidelně informace o stavu sbírek, přírůstcích a významných donátorech – ti také byli v prvních letech muzea hlavním zdrojem přírůstků. Jedním z nejvýznamnějších byl bezesporu MUDr. Julius Červený, který věnoval muzeu celou svoji sbírku zahrnující 4 012 mincí. Dalším významným dárcem, tentokrát korporativním, byl Musejní spolek, jehož členové převedli do muzejních sbírek celkem 4 543 mincí.

Významnou akvizicí bylo získání části sbírky generála Jindřicha Teisingera (1867-1942). To byl první českobudějovický numismatik, který překročil rámec pouhého sběratelství a věnoval se numismatice i jako badatel.

Období do druhé světové války bylo pro numismatickou sbírku obdobím příznivým, jednotliví kustodi sbírky vypracovali pečlivé inventáře, které mají svou vypovídací hodnotu i dnes. Navíc I. Wodiczka vydával v letech 1928 až 1934 časopis Der Münzensammler, což bylo jedno z prvních mimopražských odborných periodik. Situace fondu se v padesátých až sedmdesátých letech vyznačovala velkou nestabilitou, časté střídání numismatiků nedovolovalo se sbírkami soustavně a koncepčně pracovat. Situace se obrátila k lepšímu teprve v průběhu osmdesátých let, kdy se správcem sbírky stal PhDr. Jiří Chvojka. Od této doby se sbírka rozrůstala koncepčně, se zaměřením především na regionální ražby, což platí zejména o medailích. U platidel by pouhé regionální zaměření nebylo dostačující. V této linii pokračuje i nová kurátorka sbírky Mgr. Eva Hyndráková, Ph.D.

Obsah sbírky

Sbírka obsahuje přes 70 000 položek a je tvořena těmito základními soubory:

- mince
- papírová platidla
- medaile
- didaktický fond

Mgr. Eva Hyndráková, Ph.D. - kurátor sbírky numismatiky

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Pátek)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.5.2021

Řemesla pod Novohradskými horami

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)