Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Jiří Honiss

Zdobení skla malbou je tu tak dlouho jako sklo samo. Mimo zdobení „ za tepla “ tzv. email , se sklo „za studena“ malovalo na zadní stranu tabulového skla (odtud název podmalba).

Protože se maluje na rubové straně skla, musí být po dokončení kontur nejprve pokryty barvou ty části, které budou divákovu oku nejblíže. Oči dříve než obličej, ozdoby na šatech, stíny záhybů dříve než šaty. Poté se zdobí květinovým ornamentem a celá plocha se natře barvou, která tvoří pozadí.

Lidové obrázky na skle nemalovali školení malíři, nejprve je tvořili většinou skláři v hutích, jako vedlejší přivýdělek, později se někteří začali  specializovat a  vytvářet dílny, kde probíhala výroba přímo manufakturním způsobem. Jedna taková rodinná dílna dokázala vyprodukovat až sto obrázků denně a vyvážely se po bednách. Česká lidová malba na skle je považována za jednu z nejvýznamnějších v Evropě.

Nejčastější tematikou lidové malby je celá škála světců, patronů a ochránců řemesel, zaměstnání, zdraví i majetku. Časté jsou různé Madony, Ukřižování, Betlémy, Boží hrob, Svatá Trojice, Planoucí srdce Ježíšovo a Mariino. Umístěny byly vedle krucifixu  nad stolem v tzv. svatém koutě. Jako snad jediný předmět v domácnosti neměly jinou užitnou funkci, bývaly připomínkou poutí, křtů, dárky z poutí, jarmarků a ke svatbám. Někdy jich viselo na stěně i více než dvacet.

Jiří Honiss, profesí železničář, si vytvořil osobitý styl a autorský rukopis s velkou mírou citlivosti pro zobrazovaná témata inspirovaná tradicí. Z lidové malby na skle přebírá tematický repertoár. Na jeho podmalbách se objevují mariologické, christologické a hagiografické motivy. Kromě ikonografických motivů se v jeho tvorbě objevují také boží požehnání i více tématická podmalba.

I styl malby se různí podle tradičnosti motivu. Podmalby s motivy typických pro tradiční podmalbu ( Buchers - Pohoří na Šumavě, rakouský Sandl v Novohradských horách i šumavská Kvilda… ) vychází z lidové předlohy. Motivy s méně známými světci v lidovém prostředí vykazují větší míru vlastní invence. Lidovou podmalbou se kromě již tradicí vžitých témat autor inspiruje v provedení kontur, barevností, výzdobnými prvky a dekorem.

Více: : 

www.podmalba.wz.cz

http://www.facebook.com/podmalba

www.jihoceskaremesla.cz

 

DSC_0616.JPG

DSC_0616.JPG

DSC_0618.JPG

DSC_0618.JPG

DSC_0620.JPG

DSC_0620.JPG

DSC02543.JPG

DSC02543.JPG

DSC02544.JPG

DSC02544.JPG

DSC02550.JPG

DSC02550.JPG

DSC02552.JPG

DSC02552.JPG

DSC02553.JPG

DSC02553.JPG

DSC02555.JPG

DSC02555.JPG

Honiss-Jiri-2.JPG

Honiss-Jiri-2.JPG

Honiss-Jiri-4.jpg

Honiss-Jiri-4.jpg

Honiss-Jiri.jpg

Honiss-Jiri.jpg


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

30.5.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Iluminace

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
31.5.2024

Trocnovské slavnosti 2024 (Na správné adrese)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova