Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou

Jihočeské muzeumOdborná pracovištěRegionální odborné pracoviště pro lidovou kulturuCena hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradicKrojová družina z Jarošova nad Nežárkou

Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou

Jarošov nad Nežárkou je velmi zajímavá lokalita z oblasti Jindřichohradecka nejen svou keramikou a zcela ojedinělým dekorem kraslic, tzv. jarošovské krajky, ale i činností své jarošovské národopisné družiny.

Myšlenka oživit staré překrásné blatské kroje v původním  prostředí vznikla po 1. světové válce zásluhou národopisné pracovnice Anny Skálové, její sestry spisovatelky Kláry Hůlkové a bývalého místního starosty

a sběratele Josefa Mikla, jejichž pozornosti neunikly ani místní písně, tance a zvyky.

Zájem o tradice se rozšířil i do okolních obcí a k prvním vystoupením docházelo již od roku 1924.

I v letech německé okupace se družina výrazně podílela na záchraně v kraji obvyklého blatského kroje,

přispěla i k jeho popularizaci a svými pravidelnými rozhlasovými relacemi pomáhala utužovat národní uvědomění.

V roce 1949 měla družina 119 členů. Pak byla důsledkem politických změn činnost utlumena, v roce 1965 se mírně obnovila - ještě do 70. let patřila družina k významným jihočeským folklórním subjektům; proslula spoluprací s Čs. rozhlasem i nastudováním rekonstrukcí tradičních blaťáckých rodinných i výročních zvyků

( svateb, posvícení a dožínek) - ale úmrtím obou zakladatelů ( Anna Skálová zemřela roku 1967, Josef Mikl

o rok později ) zanikla úplně.

Jarošovský kroj má své obdivovatele i dnes; přímo v Jarošově jsou nositeli této úctyhodné tradice zejména potomci rodiny Fenclovy a Miklovy. A právě jejich využívání při místních slavnostních momentech bylo roku 2003 impulsem k myšlence činnost oživit. Vytvořila se skupina nadšenců z Jarošova i okolí snažící se navázat na tradice, zapojilo se i několik bývalých členů a přicházeli i ti, „ kdo si jen tak rádi zazpívají a zatančí původní tance “. Od roku 2006 se členové scházejí pravidelně. Dnes družinu tvoří na 30 členů všech generací, doprovázených 2 dudáky a houslistou a svými programy dělají radost nejen místním, ale i úspěšně reprezentují jihočeský folklór u nás i v zahraničí.

Od roku 2008 ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka každoročně pořádají v červencovou předposlední sobotu jindřichohradecký Folklórní festival.

Více: www.jarosov.cz; Krojovou družinu naleznete také na facebooku.