Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou

Ludmila Dominová patří ke stabilnímu okruhu lidových tvůrců Jihočeského muzea a současně k jedné z mála autorek dokonale ovládajících snad všechny textilní techniky, které využívá ve své vlastní tvorbě i rekonstrukci krojových oděvních součástí a dnes již téměř zapomenutých zvykoslovných předmětů jako jsou například tzv. velikonoční oblékaná vejce: křemežské „ lítací straky “a zlaťátka.

Rodačka ze Zlivi se ručním pracím věnovala od mládí a postupně zvládala celou řadu textilních technik: předení a tkaní, krosienka ( tkaní na rámu), síťování, háčkování, pletení, šitá i paličkovaná krajka, frivolitka  a výšivka. 

Nominovaná je jedinečná i v tom, že ji záleží na tom, aby jihočeské tradice nezahynuly a své zkušenosti ráda a ochotně předává dál nejen při akcích Jihočeského muzea, ale i jako lektorka řady dalších kurzů a přednášek.
Díky spolupráci s Národopisným sdružením při Jihočeském muzeu se začala zajímat též o výrobu a rekonstrukci krojových oděvních součástek. V této souvislosti si však musela osvojit celou řadu již zaniklých či ne zcela běžných textilních ( předtkalcovských, tkalcovských i krajkářských ) technologií i technik. Nesmazatelnou stopu zanechala Ludmila Dominová i v profilaci Národopisného sdružení, zejména za období jejího předsednictví v letech 1998-2007.
    
EHD - Dny evropského dědictví v Jihočeském muzeu: Národopisné sdružení se velmi rádo aktivně zapojovalo na muzejní prezentaci jednak svými Národopisnými víkendy seznamujícími návštěvníky s tradičním zvykoslovím a řemesly, jednak svými  Dny s paličkovanou krajkou, kdy pět ( v letech 1998 až 2002 ) ročníků bylo věnováno tradici krajkářství; každoročně byla tato krajkářská setkání tematicky „ kolektivně“ motivována: od paličkovaného řetízku přes módní doplňky až důmyslným kompozicím Krajkového stromu a Města České Budějovice v krajkách.  Podle zájmu krajkářek a veřejnosti získal tento program vzniklý z invence a iniciativy tehdejší předsedkyně NS Ludmily Dominové své významné místo v rámci těchto svátků evropského kulturního dědictví. (z textu k výstavě S tím se muší něco udělat věnované 95. výročí činnosti Národopisného sdružení při Jihočeském muzeu; Jihočeské muzeum: 2020-2021)

Autorka bravurně zvládla i pro jihočeský region plný rybníků typickou a unikátní výšivku z rybích šupin a vlastně ji tak probudila k novému životu. Usilovným pátráním v literatuře i zpovídáním pamětníků se jí podařilo nejenom celou technologii zdokumentovat a rekonstruovat, ale též shromáždit řadu dokladů, včetně unikátního vzorníku tvarů rybích šupin a způsobů jejich aplikace.
Z vymáčených, vymydlených, vykartáčovaných, naškrobených a vyžehlených šupin nejprve vystřihuje zdobné motivy. „Někdy se mě na ty tvary lidi ptají, a já jim říkám: No, to už mi tak rybáři ty ryby vypěstovali, na zádech kytičky a na břiše lupínky,“  žertuje. Šupina upravená jen mýdlem a škrobem zůstává stále ohebná a ani u sto padesát let staré výšivky se nezlomí. 
Díky Ludmile Dominové se tak výšivka z rybích šupin vrátila na lidové kroje a jejich součásti, textilní hračky ( hlavně panenky a medvídci) i současné oděvní doplňky a dekorace.

Za znovuoživení a propagaci jihočeské výšivky rybí šupinou získala Ludmila Dominová v roce 2008 prestižní titul udělovaný ministrem kultury České republiky Nositel tradice lidových řemesel. 

2.jpg

2.jpg

3.jpg

3.jpg

4.jpg

4.jpg

5.jpg

5.jpg

6.jpg

6.jpg

7.jpg

7.jpg

8.jpg

8.jpg

9.jpg

9.jpg

10.jpg

10.jpg

11.jpg

11.jpg

12.jpg

12.jpg

13.jpg

13.jpg

14.jpg

14.jpg

15.jpg

15.jpg


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Neděle)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pondělí)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

19.11.2024

Rozporuplný obraz Jana Žižky v české dějinné paměti (Petr Čornej)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
23.11.2024

Jihočeské matiné - komorní koncert opery Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova