Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Sedlická krajka

"Ze Sedlice holku neber, musel bys mít na ni hever; nechce vařit, děti chovat, chce jen krajky paličkovat."

Tolik lidová píseň o sedlické „ krajkářské škole “ , ve které se toto řemeslo vyučovalo  a jejíž počátky lze zaznamenat v první polovině 18 století, kdy místní ženy plnily část svých robotních povinností výrobou krajek a která trvala do roku 1999.

Z touhy po  obnově domácké výroby krajky a návratu ke kořenům sedlické krajky byla roku  2002 založena obecně prospěšná společnost Sedlická krajka, která kromě výuky a vytváření zázemí pro krajkářky zároveň nabízí materiální  pomůcky a umožňuje jim prezentaci i prodej hotových výrobků

Město Sedlice je spojeno s tradicí paličkované krajky téměř tři století. I v  současné době se pořádají kurzy paličkování zejména pro děti ZŠ, ale i pro dospělé zájemce. Tradice lidového řemesla tak zůstává stále živá

a udržovaná. Záměrem města i o. p. s je udržení lidového řemesla, podpora uplatnění krajkářek a v neposlední řadě možnost přivýdělku ke zlepšení životní situace.

Od roku 2010 pořádají Město Sedlice a Sedlická krajka o.p.s. každé dva roky Krajkářské slavnosti, od roku 2012 spojené se soutěžním Bienále paličkované krajky. Soutěžní přehlídka má vždy dané téma pro věkové kategorie do 15 let a nad 15 let.

Sedlická krajka o.p.s. se zúčastňuje řady samostatných výstav, veletrhů a trhů, na kterých přibližuje toto půvabné tradiční řemeslo široké veřejnosti.

Paličkovaná krajka je jedinečným elementem, který v sobě spojuje tradiční řemeslo s moderními uměleckými prvky. Krajkářská škola v Sedlici byla a je jediná na území Jihočeského kraje.

V roce 2017 byla „ Sedlická krajka “ usn. Č. 1090/2017/RK-24 ze dne 5. 10. 2017 zapsána do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje

 

Více: www.krajky-sedlice.cz

!-ANO-krajka.jpg

!-ANO-krajka.jpg

!-ANO-kurz-palickovani-deti-Sedlice.jpg

!-ANO-kurz-palickovani-deti-Sedlice.jpg

!-ANO-Snimek67.JPG

!-ANO-Snimek67.JPG

!-ANO-Vikendove-kurzy.jpg

!-ANO-Vikendove-kurzy.jpg

!-ANO-Vikendove-kurzy.png

!-ANO-Vikendove-kurzy.png

cepecc75.jpg

cepecc75.jpg

DSC_0076.jpg

DSC_0076.jpg

DSC_0262.jpg

DSC_0262.jpg

okolek-k-ubrusu1-detail-stari-100-150let-(1).jpg

okolek-k-ubrusu1-detail-stari-100-150let-(1).jpg

Sedlice[1].jpg

Sedlice[1].jpg


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Neděle)

zavřeno

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

1.5.2021

Řemesla pod Novohradskými horami

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)