Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Marie Flašková

Autorka patří již řadu let ke stabilnímu týmu lidových tvůrců doprovázejících akce nejen Jihočeského muzea. Reprezentuje lidovou kulturu jihočeské oblasti na prezentačních akcích mimo region a v zahraničí.

Podmalby Marie Flaškové jsou i ve sbírkovém fondu Jihočeského muzea, Muzea Jindřichohradecka a mnoha dalších; zúčastní se profilových i vánočních výstav v celé republice i v cizině. Betlémský triptych byl předán jako upomínka na návštěvu Českých Budějovic V. Havlovi, jedna z podmaleb jako dar papeži je uložena ve sbírkách Vatikánu; její podmalby těší srdce i v Německu, Švýcarsku, na Filipínách i v Mexiku"
Podmalby na skle Marie Flaškové jsou samy o sobě pohádkovým světem. Nejedná se o kopie starých vzorů, ale o vlastní invenci autorky. Kromě tradičních patronů a světců vnikají jejím štětcem nejen půvabné betlémy, ale i žánrové obrázky a malované koledy i její filozofické reflexe. Často tradiční podmalbu kombinuje i s jiným materiálem.
Technika podmaleb na skle ji očarovala již v mládí při prohlídkách muzeí a dlouho pátrala, jak vlastně takový obrázek vzniká. V té době se podmalbám nikdo v jejím okolí nevěnoval
a její touhou bylo podívat se do obrázku "zezadu". Podmalbám naprosto propadla a tvoří je více než 25 let.
Slova autorky:
„Základem mé práce jsou samozřejmě světci a patroni a je to opravdu nekončící hledání. Dalším souborem jsou cykly madon, které obsahují mnoho podob a tu nejmilejší jistě teprve vytvořím. Cyklus koled je prý ojedinělý, základem je koleda Pochválen buď Ježíš Kristus, milej Matěji, která je po slokách rozmalována na 17 skel s textem, umístěným na specielním rámu. Betlémů jsem vytvořila bezpočet a jejich pořád málo. Ať normální podmalby, betlémy poklopové vytvořené nebo velké složené ze tří za sebou umístěných skel či skládací triptychy. Témata nejsou jen sakrální, maluji také stará tradiční řemesla, jihočeskou architekturu či "vzpomínkové obrázky".
Ničím nenahraditelnou poezii podmaleb se snažím předvádět na různých akcích a ráda o této technice přednáším i píši články s touto tématikou, abych své zkušenosti předala mladším.
Neumím otrocky kopírovat, i když se starým tvůrcům hluboce obdivuji, ale chtěla bych tradici a filozofii podmaleb posunout, aby ji pochopil také současný člověk a nebyla jen zapomenutým muzeálním oborem. Jsem přesvědčena, že vkusně pojaté podmalby na skle mohou promlouvat i k současné generaci.“
Kromě vlastní autorské tvorby ( aktivně se podílí i na výtvarné stránce drobné sakrální architektury - obnova kapliček a Božích muk) a vedení workshopů se jako kreativní výtvarnice podílí na realizaci propagace akcí Jihočeského muzea nejen svými pracemi, ale mnohdy i půvabným doplněním atmosféry vč. výtvarného oživení doprovodných komentářů.
Ne náhodou je práce Marie Flaškové uváděna a odkazována v odborných, vědeckých a studentských magisterských publikacích věnovaných genezi i technice podmaleb na skle.
Je autorkou i výtvarné části animovaného vstupu portálu Jihočeského kraje Jihočeská řemesla.

 

betlem-Vanoce.jpg

betlem-Vanoce.jpg

Doudlebsky-masopust.jpg

Doudlebsky-masopust.jpg

Flaskova-1.JPG

Flaskova-1.JPG

Flaskova-2.JPG

Flaskova-2.JPG

Flaskova-3.JPG

Flaskova-3.JPG

Flaskova-Marie-2.JPG

Flaskova-Marie-2.JPG

Obrazek1.JPG

Obrazek1.JPG

Obrazek2.JPG

Obrazek2.JPG

Obrazek3.JPG

Obrazek3.JPG

Obrazek4.JPG

Obrazek4.JPG

Obrazek5.JPG

Obrazek5.JPG

Obrazek6.JPG

Obrazek6.JPG

Obrazek7.JPG

Obrazek7.JPG

Obrazek8.JPG

Obrazek8.JPG

Obrazek9.JPG

Obrazek9.JPG

Obrazek10.JPG

Obrazek10.JPG

Obrazek11.JPG

Obrazek11.JPG

Obrazek12.JPG

Obrazek12.JPG

Obrazek13.JPG

Obrazek13.JPG

Obrazek14.JPG

Obrazek14.JPG

Obrazek15.JPG

Obrazek15.JPG

Obrazek16.JPG

Obrazek16.JPG

Obrazek17.JPG

Obrazek17.JPG

Obrazek18.JPG

Obrazek18.JPG

Obrazek19.JPG

Obrazek19.JPG

Svaty-Antonicek.JPG

Svaty-Antonicek.JPG


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Úterý)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Středa)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí