Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Miloslav Pelikán

Známý český perníkář a cukrář, řezbář, sběratel, publicista a pamětník.

Byl naprostou jedničkou a autoritou v české cukrařině, Mistr perníku a znalec perníkářské historie. Napsal mnoho studií o jeho zdobení, popsal jeho jednotlivé druhy, odhalil dnes již zapomenuté technologické postupy jeho výroby. Stal se i kompetentním poradcem v oblasti poznávání lidového pečiva. I jeho zásluhou dnes máme konkrétní představu o „ drůbežce, římovských hadech a podkovách, dačickém perníku, husích hovínkách, kájovské rybě “… Nezapomenutelné jsou jeho mistrně zdobené hnětýnky, drobné cukroví, dorty a další cukrářské výrobky, kterým se věnoval ve svých publikacích ( vyd. DONA České Budějovice ).  

Jako správný perníkář byl i skvělý řezbář. Dovedl si vyřezat nejen formy na pečení, ale byl i autorem mnoha krásných betlémů. Jeden z nich je právem součástí betlémářské sbírky Muzea Jindřichohradecka.

Miroslav Pelikán byl dlouholetým spolupracovníkem Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a mj. i aktivním členem jeho Národopisného sdružení. Nelze ani spočítat, kolik zájemců se díky němu naučilo základům pečení a zdobení perníku a u kolika lidí vyvolal zájem o tento lidový „kumšt“. Právě českobudějovickému muzeu věnoval v roce 2012 své jedinečné rukopisy knih a sbírku cukrářských a perníkářských pomůcek.

Národopisné sdružení vydalo roku 2013 již padesátý sedmý Sborníček prací členů NS s názvem Sladké i nesladké vzpomínky, které představují Miroslava Pelikána tak, jak jej většina jeho přátel a kolegů znala: nejen jako odborníka, nesmlouvavého perfekcionistu ve svém oboru, ale i jako nesmírně milého, pokorného a obětavého člověka držícího se  po celý život masarykovských životních zásad - pracovitost, čestnost a slušnost. Jednotlivá vzpomínková ohlédnutí přibližují dávno zapomenutý českobudějovický svět cukrářů a osobnosti i prostředí cukrářských dílen, kterým totalitní doba nepřinesla nic dobrého. I zde je třeba poklonit se celoživotní snaze Miroslava Pelikána o zachování slavné české cukrářské tradice v historicko-společenském kontextu.

Tento vynikající cukrář a perníkář byl v roce 2006 jako první Čech oceněn nejvyšším cukrářským vyznamenáním:  mezinárodním Řádem svatého Ambrože a roku 2017 ( bohužel již in memoriam ) Cenou hejtmanky Jihočeského kraje.

1-Betlem---druberka.JPG

1-Betlem---druberka.JPG

2-Betlem---druberka.jpg

2-Betlem---druberka.jpg

2006.jpg

2006.jpg

2007.JPG

2007.JPG

Hnetynka.JPG

Hnetynka.JPG

Pelikan-oceneni-1.jpg

Pelikan-oceneni-1.jpg

Pernicek.jpg

Pernicek.jpg

Podkovy---3.JPG

Podkovy---3.JPG

Sbornicek.jpg

Sbornicek.jpg


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Pondělí)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Úterý)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

19.7.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?) - NÁHRADNÍ TERMÍN 19. 7. 2024

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
17.8.2024

Žumberská slavnost řemesel 2024

Tvrz Žumberk u Nových Hradů (374 01 Trhové Sviny)
23.8.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Dívčí válka)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova