Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Miloslav Pelikán

Známý český perníkář a cukrář, řezbář, sběratel, publicista a pamětník.

Byl naprostou jedničkou a autoritou v české cukrařině, Mistr perníku a znalec perníkářské historie. Napsal mnoho studií o jeho zdobení, popsal jeho jednotlivé druhy, odhalil dnes již zapomenuté technologické postupy jeho výroby. Stal se i kompetentním poradcem v oblasti poznávání lidového pečiva. I jeho zásluhou dnes máme konkrétní představu o „ drůbežce, římovských hadech a podkovách, dačickém perníku, husích hovínkách, kájovské rybě “… Nezapomenutelné jsou jeho mistrně zdobené hnětýnky, drobné cukroví, dorty a další cukrářské výrobky, kterým se věnoval ve svých publikacích ( vyd. DONA České Budějovice ).  

Jako správný perníkář byl i skvělý řezbář. Dovedl si vyřezat nejen formy na pečení, ale byl i autorem mnoha krásných betlémů. Jeden z nich je právem součástí betlémářské sbírky Muzea Jindřichohradecka.

Miroslav Pelikán byl dlouholetým spolupracovníkem Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a mj. i aktivním členem jeho Národopisného sdružení. Nelze ani spočítat, kolik zájemců se díky němu naučilo základům pečení a zdobení perníku a u kolika lidí vyvolal zájem o tento lidový „kumšt“. Právě českobudějovickému muzeu věnoval v roce 2012 své jedinečné rukopisy knih a sbírku cukrářských a perníkářských pomůcek.

Národopisné sdružení vydalo roku 2013 již padesátý sedmý Sborníček prací členů NS s názvem Sladké i nesladké vzpomínky, které představují Miroslava Pelikána tak, jak jej většina jeho přátel a kolegů znala: nejen jako odborníka, nesmlouvavého perfekcionistu ve svém oboru, ale i jako nesmírně milého, pokorného a obětavého člověka držícího se  po celý život masarykovských životních zásad - pracovitost, čestnost a slušnost. Jednotlivá vzpomínková ohlédnutí přibližují dávno zapomenutý českobudějovický svět cukrářů a osobnosti i prostředí cukrářských dílen, kterým totalitní doba nepřinesla nic dobrého. I zde je třeba poklonit se celoživotní snaze Miroslava Pelikána o zachování slavné české cukrářské tradice v historicko-společenském kontextu.

Tento vynikající cukrář a perníkář byl v roce 2006 jako první Čech oceněn nejvyšším cukrářským vyznamenáním:  mezinárodním Řádem svatého Ambrože a roku 2017 ( bohužel již in memoriam ) Cenou hejtmanky Jihočeského kraje.

1-Betlem---druberka.JPG

1-Betlem---druberka.JPG

2-Betlem---druberka.jpg

2-Betlem---druberka.jpg

2006.jpg

2006.jpg

2007.JPG

2007.JPG

Hnetynka.JPG

Hnetynka.JPG

Pelikan-oceneni-1.jpg

Pelikan-oceneni-1.jpg

Pernicek.jpg

Pernicek.jpg

Podkovy---3.JPG

Podkovy---3.JPG

Sbornicek.jpg

Sbornicek.jpg


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Středa)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Čtvrtek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

9.10.2023

Výstava hub (KONÁNÍ POTVRZENO!)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova