Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Červená kniha květeny jižní části Čech

Červená kniha je komentovaným přehledem nejvýznamnějších druhů cévnatých rostlin jihočeského regionu. Shrnuje znalosti o ohrožených, vyhynulých, nezvěstných nebo nedostatečně prozkoumaných rostlinách, které se podařilo nashromáždit za uplynulých 200 let botanického výzkumu. Podává podrobné informace o historickém a aktuálním rozšíření 830 rostlin. Jsou v ní uvedeny četné literární odkazy, které umožňují zjistit další podrobnosti o ohrožených rostlinách. Pro každou rostlinu je zhodnoceno ohrožení, jsou uvedeny jeho příčiny a navržen i způsob ochrany. Komentáře doplňuje 802 map a 270 barevných fotografií, které byly pořízeny výhradně v jižní části Čech.

Červená kniha je výsledkem několikaleté práce čtyřiceti botaniků z několika univerzit, muzeí, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, Botanického ústavu AV ČR a i několika soukromých botaniků.

Důležitým předchůdcem Červené Knihy byl Komentovaný červený seznam květeny jižní části Čech (Chán V. [ed.] (1999): Komentovaný červený seznam květeny jižní části Čech. – Příroda, Praha, 16: 1–284.).

Recenze napsané na Červenou knihu v České republice a zahraničí:

Zprávy České botanické společnosti (J. Hadinec)

Živa (J. Suda)

Calluna (J. Nesvadbová)

Neilerchia (M. A. Fischer, Rakousko)

Hoppea (W. Diewald, Německo)

 

 

Zde je ke stažení několik stran z Červené knihy na ukázku.

 

Knihu lze zakoupit v knihovně Jihočeského muzea v Českých Budějovicích (hlavní budova, Dukelská 1) nebo objednat v e-shopu.

 

<< na začátek stránky


 

 

 

 

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku