Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Nálezová databáze jihočeské pobočky ČBS - Vratička

Nálezová databáze vznikla v roce 2003 a má sloužit především k ukládání a práci s floristickými záznamy z území jižních Čech (nové nálezy, revize historických lokalit, historické záznamy). Ze začátku byl využíván databázový systém MS Access, ve kterém byl však vývoj databáze nedávno zastaven.

V roce 2013 vznikl projekt Vratička, který plně využívá internetových technologií a více se přiblížil dnešním standardům. Jihočeská pobočka ČBS hostuje svojí instalaci Vratičky na serveru katedry botaniky. Vratička je zcela zdarma a dostupná pro všechny kdo mají o zadávání dat zájem, lze využívat instalaci na serveru katedry botaniky, nebo si zařídit vlastní. Další výhodou, oproti jiným databázím, je jednoduché zadávání dat.

Pro prohlížení dat existují 2 přístupy:

  • data pro veřejnost – jsou zde pouze základní data – taxon, nejbližší obec včetně její polohy, nálezce a datum nálezu;
  • data pro přispěvatele a komentátory (vyžaduje to mít zřízený účet ve Vratičce) – plný rozsah databáze.

Celkový počet nálezů přístupných na webových stránkách je cca 137 000.

A co vlastně nálezová databáze Vratička umí? Samozřejmostí je zadávání dat, jejich vyhledávání a třídění. Též umožňuje exportovat vlastní data uživatele. Při zadávání dat Vratička automaticky zjišťuje fytochorion, kvadrant, nadmořskou výšku, nejbližší sídlo dle zadaných souřadnic a umožňuje prohlížení internetových map. Užitečná funkce při výstupech je tisk herbářových sched.

Případní zájemci o přispívání do Vratičky se mohou obrátit na V. Hanse anebo na M. Lepšího. Lze jim poslat i dotazy a náměty ohledně dat anebo vlastní nálezové databáze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku