Válka a vojenství v době Jana Žižky

Datum konání:
28.8.2021 10:00

Místo konání:
Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)

Srdečně Vás zveme na akci pro širokou i odbornou veřejnost s názvem Válka a vojenství v době Jana Žižky, která se uskuteční dne 28. 8. 2021 od 10:00 do 18:00 v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova. Akce je určena pro všechny věkové kategorie, vč. rodin s dětmi. Vstup je zdarma!

UDÁLOST NA FACEBOOKU

V rámci realizace projektu Mezinárodní kulturní platforma (I-CULT) proběhla v letech 2019 a 2020 v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova řada akcí pro širokou veřejnost, které se zaměřily na stavební techniky, řemesla a život ve středověku. Tyto akce doprovázejí stavbu Archeoskanzenu Trocnov, který má zpřístupnit a prezentovat život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Stavba Archeoskanzenu je v současné chvíli v plném proudu, kompletně dokončen by měl být v roce 2024.

Vizualizace Archeoskanzenu Trocnov (Geo-cz, s.r.o., Jiří Šindelář)

A co na návštěvníky na akci čeká?

Dozvědí se například, jak vypadali husitští bojovníci, zda to byli pouze sedláci vyzbrojení cepy, jak je známe z filmů a obrázků, nebo mezi nimi bylo možné najít i plně vyzbrojené šlechtice s výstrojí, výzbrojí a oděním dle poslední módy. Dále návštěvníci zjistí, jak probíhal boj v době Jana Žižky, jak těžká byla zbroj těžkooděnce a jak se v ní pohybovalo a nasedalo na koně, k čemu se využívalo kopí a jaké všechny významy toto slovo mělo nebo jak to bylo s rozvojem palných zbraní v husitských dobách. Ukázky jezdectví, palných zbraní a vojenství celkově doplní i dobová hudba a středověký koutek pro děti.

PROGRAM AKCE:
  • 10:00 – Úvodní slovo, představení spolků
  • 10:30 – Ukázka jezdeckého umění s přednáškou – Družina Buška ze Žampachu
  • 11:30 – Dei Gratia – středověká hudba
  • 12:00 – Ukázka ručních palných zbraní s přednáškou – Fortuna
  • 12:30 – Dei Gratia – středověká hudba
  • 13:00 – Ukázka artilerie s přednáškou – David Vobr
  • 13:30 – Dei Gratia – středověká hudba
  • 14:00 – Ukázka výcviku vojska se zapojením diváků – Vít „Hark“ Hrachový
  • 14:30 – Přehlídka různých složek vojska – Sub Utraque
  • 15:00 – Bitva a volné střety
  • 16:30 – Ukázka artilerie s přednáškou – David Vobr
  • 17:00 – Lucrezie – středověká hudba
Po celou dobu akce bude možné navštívit dobové ležení vojska i dětský koutek. V 11:00, 12:00 a 13:00 možnost komentovaných prohlídek vojenského ležení.

Aktuální informace sledujte na Facebooku Archeoskanzenu Trocnov.

Akce se koná v rámci projektu ATCZ59 Mezinárodní kulturní platforma (I-CULT), který je spolufinancován v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG Rakousko – Česká republika.

Dnes (Neděle)

Zítra (Pondělí)