Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Vypalování keramiky

Datum konání:
od: 2.8.2019 09:00
do: 3.8.2019 15:00

Místo konání:
Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)

Výpal nádob, tedy přeměna hlíny na keramiku, je velice zajímavý proces. A co teprve ve středověku? Na konci června byla v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova postavena funkční replika středověké keramické pece. Při následném červencovém workshopu a akce "Středověké hrnčířství" pak vznikly keramické výrobky a ty se teď budou v peci vypalovat! Vstup na akci je zdarma.


Během dvou dnů Vás první srpnový víkend s technologickými principy a postupy při výpalu keramiky seznámí František Hynšt z Českého Krumlova, který se keramikou zabývá už od roku 1999 a vlastní praxi aktivně provozuje již 12 let.

 

HARMONOGRAM AKCE

  • Pátek, 2. 8. (9:00 - 16:00) Vsádka připravené keramiky proběhne mezi devátou a desátou hodinou ráno, poté bude pec zapálena. V průběhu celého dne budeme přikládat a hlídat vypalování keramiky uvnitř pece.
  • Sobota, 3. 8. (13:00 - 15:00) Celé dopoledne bude pec s vypálenými keramickými nádobami chladnout a kolem druhé hodiny odpoledne jí otevřeme a zjistíme, jak se nám vypalování povedlo.

Po celou dobu trvání akce je připraven doprovodný program pro děti.

Akce se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova a doprovází připravovanou stavbu Archeoskanzen Trocnov. Předmětem plánované stavby je vybudovat a zpřístupnit nový archeoskanzen prezentující život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby.

Akce se koná v rámci projektu "ATCZ59 Mezinárodní kulturní platforma I-CULT", který je financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG Rakousko - Česká republika.

Další program v Trocnově během letošní sezóny najdete ZDE.


Vypalování keramiky proběhne v peci Františka. Pojmenovaná je po jejím tvůrci Františku Hynštovi. Na snímcích pec vysychala.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
24.7.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.30 - 17.00

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.30 - 17.00

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

9.10.2023

Výstava hub (KONÁNÍ POTVRZENO!)

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova