Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Vypalování keramiky

Datum konání:
od: 2.8.2019 09:00
do: 3.8.2019 15:00

Místo konání:
Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)

Výpal nádob, tedy přeměna hlíny na keramiku, je velice zajímavý proces. A co teprve ve středověku? Na konci června byla v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova postavena funkční replika středověké keramické pece. Při následném červencovém workshopu a akce "Středověké hrnčířství" pak vznikly keramické výrobky a ty se teď budou v peci vypalovat! Vstup na akci je zdarma.


Během dvou dnů Vás první srpnový víkend s technologickými principy a postupy při výpalu keramiky seznámí František Hynšt z Českého Krumlova, který se keramikou zabývá už od roku 1999 a vlastní praxi aktivně provozuje již 12 let.

 

HARMONOGRAM AKCE

  • Pátek, 2. 8. (9:00 - 16:00) Vsádka připravené keramiky proběhne mezi devátou a desátou hodinou ráno, poté bude pec zapálena. V průběhu celého dne budeme přikládat a hlídat vypalování keramiky uvnitř pece.
  • Sobota, 3. 8. (13:00 - 15:00) Celé dopoledne bude pec s vypálenými keramickými nádobami chladnout a kolem druhé hodiny odpoledne jí otevřeme a zjistíme, jak se nám vypalování povedlo.

Po celou dobu trvání akce je připraven doprovodný program pro děti.

Akce se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova a doprovází připravovanou stavbu Archeoskanzen Trocnov. Předmětem plánované stavby je vybudovat a zpřístupnit nový archeoskanzen prezentující život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby.

Akce se koná v rámci projektu "ATCZ59 Mezinárodní kulturní platforma I-CULT", který je financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG Rakousko - Česká republika.

Další program v Trocnově během letošní sezóny najdete ZDE.


Vypalování keramiky proběhne v peci Františka. Pojmenovaná je po jejím tvůrci Františku Hynštovi. Na snímcích pec vysychala.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
24.7.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne Zavřeno
Odpoledne Zavřeno

Zítra (Pátek)

zavřeno

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

9.12.2022

František Doubek - Česká státnost

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)