Trocnovské slavnosti

Navštivte násPobočkyPamátník Jana Žižky z TrocnovaTrocnovské slavnosti

Trocnovské slavnosti

Od října 2014 pořádá Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska Jihočeského kraje Trocnovské slavnosti v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova.

Každý rok je připraven bohatý program nejen pro dospělé, ale i pro děti. Program se vztahuje k době Václava IV. a husitských válek. Vážíme si toho, že Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích má tu čest a potěšení na každých Trocnovských slavnostech přivítat historika prof. PhDr. Petra Čorneje, DrSc.


Historie Trocnovských slavností

První (novodobé) Trocnovské slavnosti, které se konaly 20. září 2014 u příležitosti 590. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova, byly zahájeny liturgickou polní bohoslužbou Církve československé husitské. Husitskou mši celebrovali biskup pražský, bratr Doc. ThDr. David Tonzar, Th.D. a biskup plzeňský, bratr Mgr. Filip Štojdl. Mše se zúčastnilo několik desítek lidí. Odpoledne hrála návštěvníkům úchvatné melodie Hudba hradní stráže a Policie České republiky. Z dalšího zábavně naučného programu vzpomeňme selské jízdy, husitskou bitvu či soutěže pro děti. Na akci byl vypraven z Českých Budějovic do Radostic speciální „Žižkův vlak“.

    

    

Druhé Trocnovské slavnosti se konaly 26. září 2015. Stejně jako o rok dříve byly i tento rok zahájeny polní bohoslužbou Církve československé husitské, kterou sloužili biskup pražský, bratr Doc. ThDr. David Tonzar, Th.D. a biskup plzeňský, bratr Mgr. Filip Štojdl. Zajímavým zpestřením byl policejní a hasičský zásah na automobil. Pro návštěvníky byl připraven řemeslný trh, ukázky historického šermu či vystoupení hudebních souborů. V duchu středověké tematiky se pekly placky na ohni. Nechyběl ani zábavně vzdělávací program pro děti, které s nadšením tvořily předměty z modelovací hmoty a pro které byly připraveny i další rukodělné práce. Součást programu nedílně tvořily též komentované prohlídky expozice.

    

    

V roce 2016 se Trocnovské slavnosti konaly již potřetí, a sice 24. září. Jako v obou předcházejících letech byla akce konána pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly. Pro návštěvníky byl sestaven zajímavý program, z něhož připomeňme historický hasičský zásah či ukázky středověkého souboje. Po celé odpoledne byla kromě řemeslného jarmarku přístupná též keramická dílna a připraveny byly komentované prohlídky muzea a okolí. Děti uvítaly možnost chůze na chůdách či absolvování lanové dráhy.

    

    

Čtvrté Trocnovské slavnosti se konaly v sobotu 9. září 2017. Akce připomněla 500. výročí počátku reformace, kdy Martin Luther uveřejnil své teze. Úvodní slovo pronesli kromě vedoucí knihovny Jihočeského muzea Mgr. Heleny Stejskalové též hejtmanka Jihočeského kraje Mgr. Ivana Stráská, starosta města Borovany Ing. Petr Jenkner a starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jihočeského kraje Mgr. Jiří Žižka. Hejtmanka Jihočeského kraje Mgr. Ivana Stráská slavnostně ocenila starosty vybraných sborů dobrovolných hasičů hodnotnou technikou pro použití při hasičských zásazích. Taneční soubor Kukačky předvedl ukázku renesančních tanců. Zástupci skupin Living history z šesti měst České republiky vytvořili stanové městečko. Pro návštěvníky byly připraveny zajímavé komentované prohlídky expozice i přilehlých dvorců. Nadšenci historických zbraní byli potěšeni vystoupením šermířů ze skupiny Feldfechtýři či možností zastřílet si z luku. Nechyběl ani tradiční řemeslný jarmark, kde bylo možno zakoupit suvenýry ruční výroby a vidět řemeslníky při práci. Jako každý rok bylo i v tomto roce pomyšleno na malé návštěvníky, na které se těšil kejklíř Jonáš a kterým bylo určeno loutkové představení Čertovská pohádka.

    

    

 

 

 

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Pátek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.30 - 17.00

Zítra (Sobota)

9.00 - 12.00
12.30 - 17.00

Celá otevírací doba

Jak se k nám dostanete?

Kalendář akcí

Nejbližší akce

3.10.2020

Houby Blanského lesa a jižního Předšumaví (fotografická výstava)

Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
16.10.2020

ZRUŠENO!!! MUZEJNÍ NOC 2020

Hlavní historická budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice)
17.10.2020

Archeoskanzen Trocnov - Mezinárodní den archeologie a Zvonařství ve středověku a dnes

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)